САМО В ПИК TV! Социологът Николай Николов от "Барометър" разкри защо пада рейтингът на Румен Радев и ГЕРБ остава първа политическа сила след уличните метежи (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Шефът на социологическа агенция "Барометър" направи горещ анализ на данните за нагласите на гражданите след 3-месечните опити за метеж и държавен преврат, извършвани под юмрука на обитателя на президентството Румен Радев.
Какво предопределя процентите, с които Бойко Борисов би победил Радев, ако изборите за президент са днес и почти 6% преднина на ГЕРБ пред БСП, ако сега се проведат парламентарни избори? Защо, за разлика от другите социологически агенции, според "Барометър" партията на шоумена Слави Трифонов събира малко под 4%, а шансовете за "Демократична България" и Мая Манолова да влязат в следващото Народно събрание са нищожни?
"Винаги ГЕРБ са имали пред БСП изявена разлика. БСП показаха, че и на конгреса си, са разделени. Видя се, че нещо в самия избор нещо е изманипулирано. Общо взето те имат една-единствена цел - да свалят ГЕРБ, но след това какво ще правят, не казват. Видяха, че не успяха да овладеят протестите. Опитаха се да вкарат и те да влязат в тази група, но не се получи", коментира Николов.
Той припомни, че през пролетта е изразил мнение, че БСП би имал шанс за успее само, ако смени председателя си.
"В ДПС е ясно, че успяха да преодолеят конфликта с Местан. Те си имат едни твърди 8-9%", продължи гостът в студиото ни.
"В тази резолюция изкараха неща, които са решени. Бяха забравени тези проблеми, но там двама наши евродепутати решиха, че са много велики и направиха това. Българинът не обича някой да му казва какво да прави в собствения си двор. И сега някой от Брюксел ще ни казва за ОМО "Илинден" и Истанбулската конвенция. Това строява редиците на патриотите и на ГЕРБ. Ако някой се беше сетил на ония двамата - другарката-милионерка Йончева и Радан Кънев, който не се знае ляв ли е, червен ли е, ако някой им беше казал да включат и пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", щяха да ги включат. Идва някаква ирландка за частен спор, започнал през 2004 г., когато ГЕРБ не е съществувал. Получи се обратното - Радан Кънев беше изпратен от своите десни избиратели, които са антикомунисти. Той отиде и се свърза с другарката-милионерка Йончева и започнаха да правят неща, които да показват, че в България нищо не е наред", разби антибългарската резолюция на Елена Йончева и Радан Кънев социологът.
"БСП и "Демократична България" вървят заедно в момента. Хората си дават сметка те за кого работят. За хасковската организация - отрекоха се от Йончева, те това могат да направят и го направиха, имат достойнство", продължи той.
"Г-н Трифонов от основаването на партията досега, той не се появил никъде, с никакво мнение за нищо. Отвреме-навреме пуска нещо във Фейсбук и не е ясно дали той го пише или някой друг. Той е точно като Меглена Кунева - абсолютно същото. Едно нещо се случи в неговата партия, че уволни дамата във Видин. При толкова малко абонати и той не се появява и изведнъж се появява, че хората имат неистово доверие в него. Говоря в него, не в тях. Това буди съмнение какво е това доверие. Нашите изследвания дават, че са около четирите процента, зависи много от активността на изборите. Вероятността за 13% са абсолютно нереални", разби фалшивите проучвания на останалите агенции за партийката на Слави Трифонов, която дори беше посочена и като втора политическа сила.
"Радан Кънев си гледа някакви лични негови интереси", върна се Николов на темата с вредното действие на евродепутата.
"Това, което се случи в петък пред БНТ, техен представител извикан в "Панорама", официално говори и неговите хора замерят телевизията с яйца - е, какво е това? Политолозите и социолозите трябва да спрат да говорят и с тях да се заемат психиатрите и психолозите. Нали твоят човек е вътре и говори, поканен е, какво е това? Няма какво да се говори за тези протестиращи хора", отсече социологът.
"Негативна роля. В началото на протестите, тук искам да кажа, че в самото начало имаше хора-идеалисти. В това се включиха платените, агитки, хора, които искаха да се бият. В крайна сметка останаха само третите, само жълтите. Тук ще го кажа какво ще бъдат след две години - тези протести ще бъдат забравени. Ние сме в еврозоната, ние сме вътре. То е чакалнята, има две години, трябва да се минат. Оттам нататък колкото и да са емоционални хората, от този период ще остане само това", коментира той и темата с протестите и техният бърз залез и тримата чичаци от Отровното трио.
"То няма нужда от предсрочни избори, това е абсолютно безсмислено. Дори и през лятото беше безсмислена самата работа - да правиш избори. Той подтикна да излязат хората на улицата с юмрука си, той показа какъв е - силно ляв. За него е силно важно да вземе властта в държавата и три месеца той да управлява. За мен прокуратурата влезе правилно там. В случая не може човек да предава държавните тайни на България и да се крие зад гърба на президента, който не може да бъде разследван. Тези хора, които бяха арестувани в президентството, си мислеха, че са недосегаеми и не може прокуратурата да влезе в президентството", изтъкна Николай Николов за ролята на Румен Радев в метежите и опита за пуч.
Той изрази и мнение, че машините за машинното гласуване, могат да бъдат манипулирани, а гласуването с бюлетини, е по-добрият вариант. Николов отново припомни, че в изборните секции присъстват достатъчно хора от различни партии и е невъзможно да има измама с броенето на гласовете. В големите градове това е изключено, заключи той.
"Наистина, ако имаше от протестиращите и всичките тези партии, които са против правителството и наистина искаха да направят промени в Конституцията, щяха да седнат и да се разберат. Те въобще не бяха готови на този разговор. Само си говореха така, както за машинното гласуване говореха, говориха и за Конституцията. Те пет дни мълчаха и не знаеха какво да отговорят и после казаха: "Ние искаме промени, ама без вас". Трябва да седне и да се говори", коментира Николов и темата за промените в Конституцията.
"Борисов води на Радев с около 4%. Това са наши предположения, обяснили сме го. Венцислав Мутафчийски също го сложихме, има около 9%, Слави Трифонов колкото неговата партия, Марешки и Цветанов - около 1%, Каракачанов има около 14%. За Цветанов коментарът е, че никой не обича предателите. "Републиканци за България" ми звучи, че като имаш републиканци, трябва да имаш и монархисти, това републиканци ми стои малко взето от Америка".
"Моето мнение е, че все още нямаме информация, ще бъде друг човек, но все пак да видим как са разположени силите. Красимир Каракачанов взима едни доста добри проценти. За 30 г. в армията нещо в положителна посока започна да се случва. Виждам, че както се унищожаваше армията, отвори училището в Долна Митрополия. Купи Ф-16, защо ги купи? Ако беше купил МиГ, защо е купил МиГ", хвърли поглед социологът към задаващите се президентски избори.
Според него, Румен Радев е най-вероятният кандидат на БСП за президентските избори. "Той спечели, защото ГЕРБ играха с много слаб играч. Не, че той играе добре, просто другият играеше зле", допълни Николов.
"Очаква се нова червена партия, която със сигурност няма да е на Мая Манолова. В БСП проблема е, че се ръководи от големи бизнесмени и работодатели, крупни, представляват социалистическата партия в България. В един момент работникът ще търси друга работническа партия", предрече Николай Николов.