САМО В ПИК TV! Шефът на "Барометър" с горещ анализ - ето защо ГЕРБ върви нагоре и води с 10,5% пред ИТН: Радев ще спечели служебно, защото няма други кандидати (ВИДЕО/ГРАФИКИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Подкрепата за ГЕРБ-СДС расте, всички други политически сили губят избиратели, а новата партия на харвардското дуо "Кирил Петков - Асен Василев" подяжда влиянието на БСП и "Демократична България", сочат горещите данни от последното си социологическо проучване на агенция "Барометър", представено от шефа й Николай Николов.
Според заявената подкрепа от страна на анкетираните в по-добра позиция се оказват т.нар. партии на статуквото, а с по-отслабени позиции са т.нар. протестни партии. ГЕРБ, които при последните избори загубиха многогодишната си позиция на първа политическа сила, възвръщат позиции с подкрепата на 25,6% от анкетираните и са един от малкото политически играчи, които повишават и затвърждават подкрепата си.
ИТН отстъпват първото място и остават втори с подкрепа на 15,1% от участниците в проучването. Трябва да се отбележи, че при формацията има ясно изразено разколебаване и отлив на избиратели. Като се има предвид че профилът на подкрепящите ги винаги е бил на избиратели, които вземат емоционални решения и склонни да променят позицията си в последния момент, предстои да се види доколко тази тенденция на спад ще се засили е следващите два месеца до изборите.
Трета политическа сила с 13,2% са БСП, като макар и да не печелят нови поддръжници, съумяват да запазят подкрепата на традиционните си избиратели.
ДПС са политическата формация, която може да се похвали с безрезервна подкрепа от страна на своите избиратели, която не се влияе от почти никаква политическа турбулентност или скандали. Движението може да разчита на 11,9%.
Въпреки амбициите си малко вероятно е „Демократична България“ да подобри резултатите си при новите избори, тъй като формацията също търпи негативи от невъзможността на последния парламент да излъчи правителство и свързаните с това скандали и противоречия в общественото пространство. Макар и в относително по-малка степен благодарение на устойчивото ядро на електората си, партията все пак също регистрира отлив от избиратели, подобно на останалите протестни формации, като намерение да гласуват за ДБ заявяват 9,2%.
Политическият играч, който може да се окаже най-губещ е най-малката формация в последния парламент – ИБГНИ. В коалицията на Мая Манолова и Отровното трио вече се забелязват процеси на разпад, както и значителен спад в подкрепата на избирателите (3,2%), чийто профил по-принцип е на хора, гласуващи по-скоро против, отколкото „за“, представители на т.нар. наказателен вот, които са склонни да променят избора си дори и в последния момент, за да накажат някого, ако се почувстват излъгани в очакванията си.
Партиите, които искат за управляват в България, нямат свои кандидати за президент и това ще доведе до служебна победа на Румен Радев, каза шефът на Барометър Николай Николов.
Все по-малко хора ще участват на изборите, посочи той. Хората в парламента много трябва да се радват, ако гласуващите достигнат 35 на сто. При ниската избирателна активност могат да влязат още две партии поне, смята той.
Понеже вече имаме три парламента за една година, лошото е, че другата година ще започнем със зимен парламент. Сезонните парламенти ще закръглят годината, посочи той. Проблемът е, че там не работят депутати, а сезонни работници. Нивото на интелектуалност е сведено до хора с потници, които си говорят нещо от трибуната. Интелигентните отказват да гласуват, защото не искат да гласуват за сезонни работници с червени потници, заяви Николов.
Тези в парламента отвратиха хората, а ще има венец от кризи. Но те решават, че най-големият проблем е дали прокуратурата ще пази защитени свидетели или не, възмути се той.
Идва друго предизвикателство за есенния парламент. Бюджетът не само трябва да се коригира, а да се приеме и целият. Но партиите унищожиха всякакви мостове между себе си. По-голямата част от работниците влязоха с омраза, не може да се гради нещо върху омразата, това е политиката, каза Николов.
Проблемът е, че от 14 ноември до 1 януари има много кратко време, а има и законови срокове, с които не знам есенният парламент как ще се справи.
Партиите на протеста много бързо остаряха, с ускорени темпове. Взеха три петилетки за шест месеца с остаряването си. Хората много бързо започнаха да се разочароват от тях. Очакваха се бързи действия, за да става промяната, а те промениха гласуването, смята експертът.
Хората се уплашиха от машините и сега може да стане още по-голям проблем с двойното гласуване.
ГЕРБ-СДС има покачване, ИТН спада с около 4 процента, това са резултати в България, БСП държи твърд електорат, това са хората зад Нинова, ДПС са около 11-12 процента. ДеБъ спадат, може би заради новия проект, който ще дърпа от тях, от ИБГНИ и пр., каза социологът.
ИБГНИ са около 3-те процента, те падат под чертата. Какво правят двамата, които правят нова партия - опитват се да дърпат от ДБ, ИТН и Манолова, там е техният електорат. От БСП не е толкова голям процентът, който може да бъде дръпнат, заяви Николов.
Той цитира Алеко Константинов, който пита Бай Ганьо: Вий консерва ли сте, либерал ли сте. Та тези не се знае какви са. С десни идеи, леви политики няма как да се правят, това е все едо да обуеш лявата обувка на десния крак. Този проект определено е на Радев, за да може да има контрол в следваащия парламент. Те играят както се играеше с НДСВ, които имаха коалиция от две партии. Което гледаме като данни, 11% биха гласували за други партии, това са разочарованите хора от протестните партии, по думите на Николов.
Има възможност ВМРО и Възраждане да влязат в следващия парламент, прогнозира той.
Ако хората на Василев-Петков влязат в парламента, те ще се опитат да са брокерите, да възстановят мостовете между политическите сили, смята социологът.
БСП, ако искат да дръпнат, първо трябва да заявят дали подкрепят Румен Радев. Има хора, които ще гласуват за Радев, но не и за БСП, заяви той. Николов посочи още, че няма с кого да сравни Радев, тъй като не са издигнати кандидати от другите партии и не може да се каже дали той ще е безспорен победител на вота.