САМО В ПИК! Борислав Цеков за решението на КС за имунитета на президента: Може да бъде разследван!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Конституционният съд се произнесе по казуса за имунитета на президента днес.
Дeлoто бе образувано пo иcкaнeтo нa глaвния пpoĸypop Ивaн Гeшeв зa тълĸyвaнe нa чл. 103 oт ocнoвния зaĸoн, cвъpзaн c имyнитeтa нa пpeзидeнтa и нa вицeпpeзидeнтa.
Потърсихме експерта по конституционно право Борислав Цеков за коментар по темата, а утре в 12 часа юристът ще бъде в студиото на ПИК TV за подробен анализ.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Какво означава решението на Конституционния съд, бихте ли го разтълкували, г-н Цеков?
- Конституционният съд внася яснота като заема позиция, че държавната измяна е престъпление, което обхваща всички престъпления срещу републиката. Тя обхваща всички престъпления от Глава първа "Престъпления против Републиката"
- Това разтълкувано означава ли, че държавният глава не може да бъде разследван и обвиняван? Но, ако има данни за престъпление по време на президенстването му, ще може да се образува наказателно производство, но не и наказателно преследване срещу него?
- Да. Когато става дума за наличие на данни за извършване на дейност извън правомощията на президента и вицепрезидента, може да има разследване, но те не могат да бъдат привличани като обвиняеми по време на мандата. Има и друго. Разследването не бива да засяга личните им права - те не могат да бъдат подслушвани и следени, не могат и да се използват специални разузнавателни средства спрямо тях, което и не е правено.
Това тълкувание опровергава твърдението, че служителите в президентството и самата сграда имат имунитет.
- Вашият колега проф. Пламен Киров твърди, че президентът не е недосегаем, имунитетът му не е пълен?!
- Имунитетът му е функционален. Народните представители, например, не носят отговорност за своите изказвания и гласувания. Те са неприкосновени. При президента няма такова нещо.
- Да ви разбирам ли, че президентът може да носи отговорност за думите си, които изрече по време на антиправителствения протест?
- Преценката е на Народното събрание. То може да заяви процедура по импийчмънт. И не само в този случай. Ако се прецени, че има нарушение на Конституцията, единствено парламентът повдига обвинение. Конституционният съд взима решение.
- Как ще отговорите на хората, които мислят, че това тълкувание излиза сега, когато президентът поиска оставката на Иван Гешев и на Бойко Борисов?
- Искането за тълкувание беше внесено още през януари. И то е уместно. Имаше неясноти по въпроса за държавната измяна.
- Основният извод от това тълкувание къкъв е?
- Следствени действия срещу президента и вицепрезидента може да има, но не могат да им се повдигат обвинения.