САМО В ПИК! Владимир Каролев с ексклузивен коментар за разсекретяването на стенограмата за КТБ! Икономистът направи горещи разкрития
Ако фалитът на КТБ беше станал два дни по-рано, щяха да фалират още банки, казва той
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Нищо секретно не трябва да има в България. Казвам това, без изобщо да знам какво има там. Това заяви пред агенция ПИК икономистът Владимир Каролев на въпрос трябва ли да се разсекрети стенограмата от консултациите на 29 юни 2014 г. при президента на България по повод КТБ и ситуацията във финансовия сектор в страната.
Припомняме, че премиерът Бойко Борисов също се обяви "за" разсекретяването на документа, а президентът Румен Радев обясни, че първо трябва да се допита до хората, които са присъствали на консултациите. Най-критичен към разсекретяването на стенограмата се оказа Росен Плевнелиев, според когото подобни действия ще се отразят негативно на страната и на банковия сектор.
"Трябва да се разсекрети стенограмата. Не виждам никаква логика в коментарите, че, ако това се случи, ще има пагубни последствия за държавата. Няма никаква държавна тайна в една търговска банка", сподели още икономистът.
"Не знам кога дойде желанието на премиера Борисов за разсекретяване на стенограмата, аз вече забравих кога фалира банката. Беше толкова отдавна и още септември месец в годината, в която фалира, коментирах, че тези стенограми от срещите при президента и от срещите в БНБ, ако има такива, трябва да станат публични", разкри пред ПИК Владимир Каролев.
На въпрос възможно ли е едно разсекретяване на документи, свързани с КТБ, да доведе до фалит на други банки, той заяви: "Не виждам как може това да стане. Най-много в тази стенограма да е казан фактът, който всеки го видя - как се бяха наредили опашки пред всички банки в България. Ако например това, което се случи с КТБ, а то стана в сряда, беше станало в понеделник - щяха да фалират още няколко други банки. И то не заради друго, а защото, ако стане паника и се наредят пред банките хората и фирмите, които имат депозити, всички банки по цял свят ще фалират. Касовите резерви на една банка са, в зависимост от нейното състояние, между 5 и 15% от активите й. Бизнесът на банката е да вземе спестяванията на едни фирми и хора и да ги даде на други фирми и хора. И очевидно, ако станат опашки и тези хора, които са си дали парите си ги поискат, банката няма как ги вземе, защото дори и да иска, не може да прекрати договорите за кредитите. Може би това има предвид президентът Плевнелиев - че ще стане ясно, че освен КТБ, в резултат на паниката и други банки са били пред фалит, защото имаше опашки навсякъде."
"Дори това да стане ясно, аз не виждам към днешна дата как това може да повлияе на банковия сектор. Ако има нещо, което е растящо в България, това е банковата система и депозитите", завърши Владимир Каролев.