САМО В ПИК! Георги Марков коментира речта на президента: Борисов е политическият дядо Коледа - раздава подаръци на опозицията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Президентът Румен Радев направи провокативно обръщение към нацията ден преди знаковата дата 10 ноември. Той обвини медиите, че обслужват партийни и олигархични интереси и управляващата партия ГЕРБ, че партията се слива отново с държавата, а институциите вече са неефективни.
Агенция ПИК потърси за коментар един от главните участници в бурните дни на 1989 г. - депутатът от ГЕРБ и бивш конституционен съдия Георги Марков, който до момента не е изказвал своето мнение по адрес на президента. С него разговаря Ивайло Атанасов:
- Г-н Марков, ден преди 10 ноември президентът Румен Радев направи обръщение към нацията, в което обвини ГЕРБ, че се слива с държавата, институциите не работят ефективно, но нападна медиите, че обслужват партийни интереси. Как бихте коментирали тази реч на Радев?
- Аз уважавам много президентската институция. Тя се оказа една от най-стабилните на прехода - всички президенти си изкараха мандатите. На всичкото отгоре, девет години съм бил конституционен съдия от президентската квота - на президента Желев, който получи космическите за прехода 2 830 000 гласа. На всичкото отгоре уважавам и самата личност на президента Радев по простата причина, че той беше част от елитната командна част на армията. Аз съм от това поколение, което е служило войник.
Считам, признавайки неговото право на мнение, че констатацията му, че вървим към сливане на партия ГЕРБ с държавата, е невярна. Аз считам точно обратното - че на 14 декември 1989 г., десетки хиляди софиянци свалихме член първи от старата Конституция, закрепващ ръководната роля на комунистическата партия.
За малко танковете щяха да дойдат, това телевизията отказа да го отрази, нарече ни група екстремисти и лумпени. На другата вечер ние повторихме - хиляди хора обградихме телевизията, тя излъчи това, което се случи на 14 декември пред парламента, ние подкрепихме тогава студенското шествие на Емил Кошлуков и така то стана достояние на цяла България. Това да се случи днес е невъзможно - първо, защото има Конституционен съд и няма да го допусне, но най-вече поради фактите: партия ГЕРБ дори няма мнозинство в парламента като мандатоносител. Тя четири пъти печели изборите, но поради калпавия избирателен закон и пропорционалната система, с нисък избирателен праг за влизане и на партии, и на коалиции от 4%, и без бонус за победителите, както е в Гърция, ГЕРБ е обречена да управлява в коалиция и то в коалиция с коалиции. В предишния парламент коалициите бяха 7-8 партийни, сега са три партии. Значи в момента България се управлява от четири партийна коалиция и няма как ГЕРБ да стане партия, която чрез парламента да се слива с държавата.
Второ държавният глава, който е достатъчно сериозна институция и е пряко избран от българския народ, е човек избран от опозицията. Той беше кандидатура, зад която застанаха БСП и ДПС. Той има изключително важни правомощия, които си ги упражнява - налага и право на вето, сезира Конституционния съд. На трето място - България има Конституционен съд, който се оглавява не от представител на ГЕРБ, а напротив - от посочен от ГЕРБ ярък представител на БСП - г-н Борис Велчев беше съветник на червения президент Георги Първанов. Той е внук на члена на Политбюро Борис Велчев, но ГЕРБ показа, че може да мисли широко и да сложи на висок пост човек от другия лагер, но с безспорни качества, каквито има г-н Велчев.
Същото стана и с българския адвокат в Европейския съд в Люксембург. Синът на Петър Танчев, г-н Евгени Танчев, който също беше съветник на президента Първанов. Стигаме и до омбудсмана Мая Манолова - острието на БСП, която беше вдъхновителят на Костинбродската афера, тя беше посочена и сложена като омбудсман лично от премиера Борисов. Стигаме и до местната власт. България освен парламент, има и местно самоуправление. Вярно е, че поради гласа народен и Божи ГЕРБ доминира в местната власт, управлява някъде около 5 млн. души в населените места, но другите 2,5 млн. се управляват от БСП и ДПС.
- А вярна ли е констатацията на президента, че институциите в България са принизени и са нефелни?
- Първо, считам, че институциите в България работят по-добре от институциите в развитите демокрации. Например, България може да се гордее със своя Конституционен съд, който с 2/3 квалифицирано мнозинство, кремира Истанбулската конвенция, позовавайки се на конституционната идентичност на България, на каквато имаме право съгласно чл. 4 от Лисабонския договор. На второ място считам, че самият президент действа пълноценно - както казах, той сезира Конституционния съд, налага вето, прави обръщения към нацията и изпълнява ефективно своите президентски правомощия.
Българското правителство направи едно блестящо евпопредседателство. Вие, като водеща българска медия, чули ли сте нещо от австрийското председателство? Нищо.
А България направи забележителната, историческа Софийска среща на 28-те лидери на ЕС със Западните Балкани. Българският премиер докара дори испанския си колега Мариано Рахой на вечеря с косовския - нещо, което никой не можа да постигне! България, на всичкото отгоре, стана домакин на срещата "16+1" и тук дойде г-н Ли Къциян. Тук се събраха 16 ръководители на страни от Централна и Източна Европа. Именно това правителство, а не някое друго, създаде т.нар. "Балканска четворка" и тръгна да осъществява и замисля общи инвестиционни проекти.
Стигнахме и до местната власт. Вчера бях в русенския край, в град Бяла - шапка свалям на кмета на гози град г-н Славов. Ходил съм по избори през 90-те години - градът е видимо променен, като започнем от една от най-хубавите църкви в България, цялото околно пространство, минем през безплатните детски градини и стигнем до това, че Бяла има плувен басейн с олимпийски размери, когато София дори още няма плаж. България има ефективно местно самоуправление и мисля, че институциите са си наред.
- Президентът казва, че четвъртата власт не функционира добре.
- Аз мисля, че България няма четвърта власт. Има три власти, това пише в Конституцията - законодателна, изпълнителна и съдебна. Тези власти са добре разделени, както казах парламента и правителството са коалиционни, съдебната власт няма нищо общо с партия ГЕРБ. Да не би г-н Панов да има нещо общо или председателят на ВАС, който в парламента го избрахме всички партии с над 200 гласа?
Медиите не са четвърта власт и не са замислени като власт. Те са средство за информация, които по Конституцията си имат права и задължения какво да правят. Нашите медии са много по-добри от Си Ен Ен, да речем, която вече втора година не иска да признае народният глас, избрал президентът Тръмп - те просто искат да го свалят и не признават вота, което е едно безобразие! Нашите медии са много по-добри от германските например. Нито една българска медия нямаше на скрие, ако на "Александър Невски" късат сутиените, гащите и нараняват хиляди българки или европейки.
Вие много добре знаете как няколко дни немските медии криха това безобразие. Да не би да е по-функционираща демокрацията в Белгия, където властите наскоро решиха да няма няма Рождество Христово? И за най-голямото безсрамие - забраниха Коледа и нарекоха коледните празници зимни. Такава идиотщина в България никой не си е позволил. Мисля, че и тук констатациите на нашия президент не са верни.
Аз бих рекъл, че българският премиер Борисов си е направо политическият дядо Коледа на България с тази толерантност, която проявява към българската опозиция.
За справка - той винаги е на телефона за лидера на опозицията и това го научи цяла България. За онкоболните миналата година г-жа Нинова му се обади пред цяла България, българският премиер и лидер на ГЕРБ се вслуша в гласа на опозицията. Стигна се и до парадокса дори и да променим закона за държавния бюджет. Нима ще забравим какво беше преди няколко години, когато победените БСП и ДПС направиха правителство срещу победителите, не им дадоха дори председателското място в парламента и започнаха - там един от ДПС с бяла коса се яви в ролята на зъболекар, да вади зъбите на този и онзи - и започна политически процес срещу председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов. Върховният съд каза, че спрямо него е бил организиран несправедлив процес, а това значи, че процесът е бил политически. Така че Борисов даде пример за политическа коректност, даде пример за политическа чуваемост към опозицията.
- Дали все пак е прав за нещо Румен Радев?
- Да, може би е прав за бедността и може би, че на фона на тази бедност да наказваме с по-висок данък т.нар овехтели автомобили. Но тук веднага трябва да отворим скоба и да кажем кой е виновен за тази бедност. Извинявайте, понеже е 10 ноември, България започна с фалстарт прехода. В България БСП спечели абсолютно мнозинство във Великото Народно събрание и вместо покойния Андрей Луканов да направи реформи, той ни докара до там, че да няма аспирин и памук и хората да умират по опашките.
След това с ДПС пък направиха паралелна държава - свалиха Стефан Савов, един почтен човек, свалиха го, подменяйки вота на избирателя и дадоха топката на силовите групировки. След това дойде правителството на Виденов - фалираха държавата и ни докараха до 3 долара. Е как от 3 долара заплати сега да сме най-богатите в Европа? То такива отскоци в икономиката няма. Дойде Орешарски, сложи ни във фризера и спря часовника на България. Преходът, в който БСП управлява пет пъти, а ДПС два пъти, трябва да се чете коректно. Следователно, България може да се гордее със своя премиер Борисов и с партията ГЕРБ, която дойде на мястото на починалото и самоубило се СДС, и запълни една празнина да не куцаме на куха лява патерица и за тези 30 години направиха нещо видимо за България.
С ръка на сърцето твърдя, че България стои най-стабилно на Балканите, на фона на перманентната правителствена криза в Румъния, на политическите бъркотии в Гърция и Македония и проблемите на Сърбия с Косово. Трябва да запазим тази стабилност, това е много важно.