САМО В ПИК! Депутатът Методи Андреев пред медията ни с ексклузивни разкрития за скандалните 37% на Корнелия Нинова в "Техноимпекс"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Днес пленарна зала на Народното събрания за пореден път стана арена на размяна на остри реплики. Основни действащи лица в скандала бяха депутатът от ГЕРБ Методи Андреев и лидерът на БСП Корнелия Нинова. Андреев заяви, че шефката на социалистите лъже за това, че не е имала участие в държавното предприятие "Техноимпекс". От своя страна Нинова не дава ясно обяснение имала ли е тези акции, какво се е случило по време на приватизацията на това предприятие и каква сума е прибрала от продажбата им. От ПИК потърсихме за коментар Методи Андреев, който да внесе повече яснота около казуса с тези акции и проценти.
Интервю на Гергана Танева
- Г-н Андреев, бихте ли разяснили на нашите читатели какъв е казуса тези 37%, които е притежавала г-жа Нинова в предприятието "Техноимпекс"?
- Тя се е възползвала изцяло от всички преимущества, които даваше тогава закона. Това е класическа ремедеприватизация, в която тя е участвала. И е приватизирала 37% от предприятието. Проблемът е следният, че когато имаше дебат с нея в едно телевизионно предаване и когато аз й показах договора от въпросното РМД, което тя е подписала казах: "Вие г-жо Нинова сте придобила собственост", тя заяви "Не собствеността е на работниците". Тя тогава излъга. След което по закона за достъп до информация аз поисках от агенцията по вписвания, хората ми дадоха данните, намерих каквото ми е необходимо, нещо което може да направи всеки един гражданин. Там е цялата история, която е много дълга.
- Какъв е основният проблем?
- Първо, че тя говори за социално слабите, бедните, а самата тя е участвала в нечестната приватизация извършена преди години. Това дружество е осигурявало износ на български специалисти извън чужбина, учители, които са заминавали зад граница.
- На колко възлиза сумата, за която е приватизирано предприятието?
- По договор е 700 хил. долара. В началото са платени 70 хиляди, след една година се вкарва анекс, в който сумата намалява на 600 хиляди долара. Няма данни да е изплатена цялата сума на държавата. Обратно, има данни и документи, които показват, че вече приватизираното дружество не е изпълнявало приватизационните си задължения, в резултат на което има наложена санкция около 70 хиляди долара, които така и не са платени. Така през 2004 година тя си продава акциите. През 2005 година тя декларира в декларацията си, апартамент, ателие, магазин и т.н.
- Според вас именно благодарение на продажбата на тези акции Корнелия Нинова придобива тези имоти?
- Разбира се, че е това. По онова време Нинова не е работила кой знае какво. 2005 г. чак тя става заместник-министър.
Въпросът обаче е в това, че нищо след тази приватизация не й дава право да говори за социално-слабите хора. Защото ти си част от проблема, освен това и участва в почти всички скандални случаи на приватизация, които бяха извършени по онова време.
- Името на Корнелия Нинова бе замесено и в приватизацията на мини "Бобовдол".
- Там не мога да бъда категоричен. Единственото, което може да каже, че когато е ставала скандалната приватизация в мини "Бобовдол", тя е била заместник-министър на Румен Овчаров. Оттук нататък комисията, която се създаде вчера ще установи, кой и какво.