САМО В ПИК: Емануил Йорданов с ексклузивен коментар за съкратеното производство за тежки престъпления и разследването на медията ни за ареста на пиян фотограф: Нагрубяването на полицаи се наказва с глоба или задържане до 15 дни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обсъждането на промените за съкратеното производство в Наказателния кодекс предизвика уникално единодушие между управляващи и опозиция. Главният прокурор Сотир Цацаров подкрепи премахването му при дела за умишлени убийства и тежки телесни повреди.
Първоначално управляващите и опозицията бяха традиционно на различни мнения. Но в крайна сметка текстовете минаха единодушно на правна комисия.
Предложенията за промени в реда на съкратеното съдебно производство дойдоха след възобновен обществен дебат за ужасяващите случаи в Негован и Сотиря.
Потърсихме за коментар на казуса бившия вътрешен министър Емануил Йорданов, който в момента е адвокат. Той коментира и актуалното разследване на ПИК за скандалното прикриване на случая с оправдан за ругателство и нападение над униформени Веселин Боришев, на който държавата дори се извини, че е арестуван, въпреки че е извършил безобразното деяние, което е признато и в акта на съда.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Идва ли ерата на по-голямата справедливост при това единодушие между политици и магистрати за отпадането на съкратеното производство при дела за умишлени убийства и тежки телесни повреди, г-н Йорданов?
- Чак толкова голямо единодушие не съществува. Но, очевидно, че замяната на най-тежкото наказание - доживотният затвор, трябва да бъде забранена за някои видове престъпления, като убийствата например. Досегашното съществуване на текста е плод на недомислици.
- Както се казва няма поправили се в затвора престъпници, така ли?
- И да има поправени са много по-малко от другите - непоправилите се. Затова на извършителите на много тежки престъпления мястото им е в затвора.
- Изненадан ли сте от съгласието между политиците по този въпрос? Досега всички провеждаха по традиция политика на инат?!
- Не. Изненада няма. Практиката показва, че когато възникне проблем, срещу който има остра обществена реакция, се реагира.
- Ще се приемат ли промените за съкратеното производство?
- Да, и то в най-кратки срокове. И ще е добре. Няма оправдание за убийство на няколко души наказанието да се намалява при самопризнание.
- Защо досега не се направиха тези промени?
- Нямаше обществен натиск. А и много пъти се е говорило, че в състава на Народното събрание има все по-малко юристи. Преди години в парламента имаше много известни имена. Очевидно партиите не мислят, че в основния законодателен орган на страната трябва да има юристи. Аз съм работил със Светослав Лучников. Спорът с него беше труден и на много високо професионално ниво.
- Трябва ли да се премахне практиката за намаляване на присъдата при самопризнания?
- Като цяло не бива да се премахва. Но не бива да се прилага за най-тежките престъпления.
- След случая в Сотиря политици предложиха дори връщане на смъртна присъда...
- Това е невъзможно. България изпълнява споразумения, които забраняват смъртното наказание. А да не говорим, че това е връщане назад. Аз самият преди 20 г. съм гласувал против нея. Политическото говорене за връщането й е чист популизъм.
- Ще ви опонират, че в еталона за демокрация - САЩ, има смъртна присъда?
- САЩ не е станал член на ЕС. А ние сме.
- БСП искат нова наказателна политика, налага ли се?
- Може да бъде постигната чрез един нов НК. Но всеки опит за цялостна промяна удря на камък. И затова не съм оптимист, че може да има нова наказателна политика в скоро време.
- Не мога да не ви попитам и за актуалното разкритие на ПИК по един случай, за който се вдигна голям шум през последните дни? Става дума за ареста на Веселин Боришев, който в нетрезво състояние е ругал и псувал полицаи и после е арестуван, за което пък държавата му се извини и фактите бяха прикрити. Как ще коментирате казуса?
- Нагрубяването на полицаи, ако бъде доказано, е дребно хулиганство, което се наказва с глоба или задържане до 15 дни.