САМО В ПИК: Ето аферите, по които Гешев може да разследва Румен Радев (ДОКУМЕНТИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Главният прокурор Иван Гешев поиска тълкувателно решение от Конституционния съд за границите, в които се помества имунитетът на президента Румен Радев.
В тази връзка припомняме, че агенция ПИК е подала няколко сигнала до прокуратурата за евентуални престъпления по служба и нарушения на ведомствени правилници от страна на държавния глава на България.
Два от тях са свързани с жилищни придобивки на Радев.
Според справка в имотния регистър Румен Радев си купува ведомствено жилище от Министерството на отбраната от дирекция "Отдих и култура" в Пловдив. От свои източници агенция ПИК научи, че тогавашният командир на 3-та изтребителна авиобаза в Граф Игнатиево взима ведомственото жилище от 112 кв. м. плюс мазе от 9 кв. на бул. "Копривщица" №19.
Малко след като се нанася, той купува жилището - през 2005 г. Радев решава да прави ремонт, тъй като апартаментът не е по вкуса му и през това време се налага да живее другаде. По-скандалното е, че докато тече ремонта, сегашният президент и радетел за честност си взима второ ведомствено жилище за смешен наем.
Така Румен Радев нарушава правилата, като ползва ведомствено жилище, при положение че вече има собствено такова. За капак по-късно продава евтиното жилище, взето от държавата, и печели доста изгодно от тази сделка. Това става през 2007 г., когато все още е женен за майката на децата си Гинка и се преместват в София заради работата му във ВВС.
Това се случва само в рамките на две години, в които купува евтиния ведомствен апартамент, прави му ремонт, докато живее против правилата в друг такъв, и после продава първия.
Президентът има афинитет към евтините имоти, с какъвто се е сдобил заедно със съпругата си през 2010 г. в столичния квартал "Гео Милев". По това време, както и през целия му живот, той е на служба в държавата.
Вторият сигнал на ПИК до прокуратурата е за прословутия конфликт на интереси на Румен Радев, който назначава бъдещата си съпруга Десислава Генчева на два трудови договора във ВСС - като финансов експерт и като пиар. Към 2014 г., макар и без брак, те вече са живеели заедно, което личи от снимки и свидетелски признания на техни колеги. За този случай КПКОНПИ в период на безвластие след отстраняването на Пламен Георгиев излезе със становище, че няма нарушение, без обаче да потърси конкретни данни и свидетелства дали Радев и Десислава са живели заедно в този период, за да установи реалния конфликт на интереси.
Решението на комисията излезе буквално дни след като Пламен Георгиев бе махнат като председател и именно затова се появиха съмнения, че отстраняването му е свързано именно с няколко разследвания срещу Румен Радев, които водеше в КПКОНПИ. Интригата срещу него пък започна точно след като се захвана с президента и в крайна сметка излезе, че е паднал жертва на Радев. Медията ни се надява, че новият председател на КПКОНПИ Сотир Цацаров ще възобнови разследването при пълния легитимен състав на комисията, за да се установят реалните факти.
ПИК подаде до прокуратурата и още един сериозен сигнал, свързан с Радев през миналата година - за катастрофата с кортежа му, при която пострада столичанка. Случаят бе потулен няколко седмици, прези да го публикуваме, а после се оказа, че въпреки, че жената е ранена, разследването не дава яснота кой е виновен за инцидента.
Медията ни е подала сигнал и за грандиозен теч на данни, сравним само с този от кибер атаката срещу НАП, в който президентът Румен Радев е замесен чрез съветника му по сигурността и антикорупцията Пламен Узунов. Става дума за източване на неизвестно количество информация с висок обществен риск, както и за националната сигурност, за което до момента също няма данни дали се разследва.
Преди това сериозен скандал с участието на президента гръмна около аферата "Грипен" и намеците на служебния премиер Огнян Герджиков, че спешното обявяване и изпълнение на конкурса за нови изтребители в неговия кабинет и извършено под натиска на Румен Радев. До днес съмненията за лобизъм и дори по-сериозно обвързване на Радев с тази сделка остават неизяснени, въпреки че в парламента бе създадена и специална комисия за разследване на случая.