САМО В ПИК: Ето го скандалния договор на Корнелия Нинова за "Техноимпекс". Лъсва, че е в нарушение на клаузите за приватизацията (ДОКУМЕНТИ)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Опасни изводи за намеренията на Корнелия Нинова за управлението на държавата лъсват от договора й за приватизацията на "Техноимпекс", разузна ПИК. Оказва се, че бившата синя приватизаторка от времето на Иван Костов е не просто лош стопанин, а буквално може да бъде сравнена с арестуваните за безстопанственост олигарси Баневи.
Почти нищо от планираните в приватизационния договор не е изпълнено от нейна страна, което веднага даде повод на икономисти да се усъмнят респективно и в намеренията й спрямо управлението на България и така широко рекламираната й визия.
Покрай шеметното представяне на "Визия за България" из страната, заради което в началото на тази парламентарна сесия червените депутати трябваше да влизат и излизат от парламента като от публичен дом, е крайно време да се направят някои съпоставки именно между тази и по-предишна визия на тогава синята приватизаторка на "Техноимпекс".
Когато 28-годишната провинциалистка се мятка като приватизартор на едно от най-големите и най-богати български задгранични дружества, тя сключва договор, с който поема ангажимент да запази съществуващите работни места между 3 и 9 години. А същевременно в течение на три години да открие общо 9 нови работни места. Нинова се задължава още да запази предмета на дейност на дружеството и в течение на 3 години да не прехвърля акциите на друг.
Задължава се също така в течение на 4 години да изплати общата сума за покупката на "Техноимпекс" от 700 000 долара за общо 5 години. Но след това бойката приватизаторка подписва анекси към този договор, с които срива цената първо на 600 000, след това - на 300 000 долара, а след това - и още малко. При купуването на "Техноимпекс" в касите на дружеството се мъдрят цели 1 800 000 долара, чиято съдба си остава неизвестна.
Накрая приватизаторката продава акциите си в "Техноимпекс" срещу 65 000 лева и става зам.-министър на икономиката с титуляр Румен Овчаров.
За това доколко е спазила приватизационните си ангажименти говори фактът, че нейният наследник плаща през 2006 г. - година след напускането й, глоба от 50 000 долара за нарушаване на приватизационния договор именно по нейно време.
Намеренията на един приватизатор при закупуването на дадена структура всъщност представляват визия за нейното развитие под негово ръководство. Виждаме каква е съдбата на "Техноимпекс" под ръководството на Нинова - неизпълнение на поетите ангажименти. Което много остро поставя въпроса за развитието на България според визията на Корнелия Нинова.
Съдейки по "Техноимекс", обещанията й за социална политика и всевъзможни благини от рога на изобилието връз многострадалната глава на нашенеца не само няма да се излеят, а накрая Нинова ще ошушка касите, ще джироса властта на някого срещу добро заплащане и ще си бие камшика, най-вероятно да освобождава други народи.
Покрай това обаче може и да продаде държавата, и то на безценица, както се случва с "Техноимпекс", което изобщо не е обещавала, когато приватизира дружеството. Тоест, колкото се е реализирала визията на Корнелия Нинова за развитието на най-голямото и най-богато външнотърговско дружество на България, толкова ще се реализира и визията й за развитието на самата България.
Така че оттук нататък, когато лидерката на БСП започва да облъчва гражданите с визията си за България, нека започне от частното към общото - от провалената си визия за развитието на "Техноимпекс", и след това - към държавата.
Всъщност това се отнася и за президента Румен Радев и шербета, който се лее от устата му, когато говори за визията на Нинова. Преди това да я беше попитал за съдбата на "Техноимпекс" под нейната визия. И чак след това да се опитва да ни я пробутва като прозрение за просперитета на държавата. Защото такъв просперитет може да е голяма радост за личния джоб и поредната серия апартаменти на Корнелия Нинова, но за държавата и гражданите й си е голяма мъка.