Само в ПИК и "Ретро"! Адски пек през юли в България! 42 градуса на сянка заради течението "Ел Ниньо". Вижте коментарите на учени и синоптици!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
След пороите, удавили тази пролет десетки села и градове в Европа и у нас, най-сетне се задава хубаво време. Макар че поне още десетина дни ще ни мъчат обилни валежи, синоптиците от БАН са категорични: след 18 юни започва настълението на летните горещини.
Очаква се термометрите буквално да полудеят – от скромните сутрешни 5-10 градуса, в края на месеца живакът в тях често ще се качва до 28, 30, а в Русе и околността му дори до скандалните за нашия климат 35 градуса. Слънце, топло море, задух от горещините - това ни очаква в не толкова далечните дни.
Но означава ли то, че цялото идващо лято ще бъде по-горещо от обикновено или става дума само за краткосрочна синоптична прогноза? Изобщо: аномалиите на времето, които ни изненадаха през последните месеци, подсказват ли какво ни готви природата занапред?
Да припомним: тази зима беше изключително снежна за САЩ, замръзна дори Ниагарският водопад. В същото време бяха измерени най-високите зимни температури в южното полукълбо, в България мнозина изключиха радиаторите си, а овошките цъфнаха по никое време заради необичайната топлина. Още: докато в известната с ласкавия си климат София тези дни живакът в термометрите едва се вдигна до 18 градуса и дъждовете продължават, жителите и гостите на традиционно студената Москва пъшкаха от жега – там синоптиците измериха 30 градуса на сянка.
Оказа се, че природните аномалии не са показател за бъдещите параметри на климата. Според топсиноптика на България Минчо Празников, който е физик и има зад гърба си над 50 години стаж по метеорология, не съществува никаква връзка между изминалата мека зима и предстоящото лято. Дълги години самият той напразно се е опитвал да намери макар и малка зависимост между сезоните. Както и между това дали ако слънцето залязва в облаци, непременно следващият ден ще е ветровит. Но не е стигнал до резултат. „ Затова ако наистина една мека зима означава, че идващото лято непременно ще бъде хладно и дъждовно, то какъв смисъл би имало от нас, синоптиците...” - казва Празников.
На същото мнение е и проф. Валери Спиридонов, зам.- директор на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН. Той напомня ,че и друг път се е случвало да замръзне Ниагарският водопад. Да, безспорно аномалиите във времето напоследък зачестяват, признава ученият, но той също не е открил причина за тях. И е категоричен, че няма никаква устойчива зависимост между характера на годината и зимата.
Все пак, на какво се дължаха опустошителните валежи в съседката ни Сърбия и има ли опасност наводненията да се повторят, да залеят и нас? Истината е следната: над Италия се е формирал мощен средиземноморски циклон, който се е преместил на изток и непрекъснато се е разширявал и задълбочавал. Според синоптичните наблюдения, сутринта на 14 май центърът му е бил над Албания, а вечерта – вече над България. През нощта срещу 15 май пък циклонът тръгва обратно на северозапад и през нощта на 16 май центърът му се спира над Сърбия. Валежите и у нас се дължали на този циклон, както и наводненита. Но с по-малки мащаби в сравнение със съседните ни страни, защото и реките ни са по-малки.
Какви конкретни капризи на времето очакват синоптиците през това лято? И каква е вероятността топлото течение Ел Ниньо да ни докара адски жеги, за каквито още от зимата предупреждават чуждестранни синоптици? А как ще повлияе течението Гълфстрийм върху климата в нашата страна?Мнението на опитните синоптици е различно.
Проф. Валери Спиридонов: Лятото ще бъде по-топло от обикновено, но Гълфстрийм едва ли ще има принос за това. Защото прекият ефект от него за нас е пренебрежимо малък. Юни започна с валежи, но ще завърши като сух и топъл месец с температури около 24-25 градуса., на места и по-високи. През юли те ще бъдат над нормата и могат да се очакват горещини. Валежите ще са по-малко от обичайните за сезона. Август също ще е топъл и подходящ за море и планина. Внимание! Поне 3-4 дни през август ще паднат и поройни дъждове, придружени с гръмотевици и едри градушки.
Стефан Димитриев, синоптик: Лятото тази година ще бъде дълго – до началото на октомври. Температурата на морската вода през юни няма да надхвърли 19-22 градуса. Но юли определено ще бъде горещ месец. Очаквам термометрите да покажат дори 42, а на отделни места и повече градуси. Ще се въздържа от точната им цифра, за да не ме упрекнат в максимализъм. Но не е изключено водата в морето другия месец да се нагрее до 27 градуса. Вярно е, ще има и дъждове, примесени с градушки.
От Агенцията за борба с градушките съобщиха, че през юли и август тази година има реална опасност от опасни градушки. Те могат да нанесат големи поразии на неприбраната реколта , както и поражения върху автомобили, паркирани на открито. Агенцията навреме е информирана от синоптиците в БАН за тази опасност и екипите й вече са в пълна готовност за бързо реагиране. Доставени са реагенти - вещества, стимулиращи концентрацията на сгъстените водни пари, които при нужда ще бъдат разпръсквани в облаците.
Благодарение на тях те по-лесно ще се изваляват, ще се разсейват и така ще се предотврати образуването на градушки. Разпръскването ще става със специални ракети, но може и със самолети или димни генератори от земята.