САМО В ПИК И "РЕТРО"! Проф. Божидар Димитров: Бойко Борисов спечели най-голямата си победа! Никога досега ГЕРБ не са имали 1 300 000 гласа

НАЙ-ВАЖНОТО

САМО В ПИК И "РЕТРО"! Проф. Божидар Димитров: Бойко Борисов спечели най-голямата си победа! Никога досега ГЕРБ не са имали 1 300 000 гласа

91523
на 24.11.2016
САМО В ПИК И РЕТРО! Проф. Божидар Димитров: Бойко Борисов спечели най-голямата си победа! Никога досега ГЕРБ не са имали 1 300 000 гласа

Последвайте ни в Google News Showcase

Почти две десетилетия проф. Божидар Димитров управлява Националния исторически музей. За първи път в шефския стол на НИМ сяда през 1994 г. Заради конфликт с управляващите от СДС през 1998 г. е уволнен. През 2001 г. е възстановен след конкурс.
Три години е бил член на Националния съвет на БСП. От висшия партиен орган е освободен през 2005 г., защото подкрепи кандидатурата на Бойко Борисов за кмет, а не тази на червената тогава Татяна Дончева.
Напуска БСП преди парламентарните избори през 2009 г. За кратко бе министър без портфейл в кабинета „Борисов 1”.
 
- Проф. Димитров, кой какво спечели и кой какво загуби на изборите за президент?

- Спечели демокрацията, защото това бяха едни много демократични избори. Нищо драматично не е станало. Просто нормално бяха реализирани демократичните процедури.

- Ще успее ли двойката Румен Радев-Илияна Йотова да се еманципира от ръководството на БСП на „Позитано“ 20?

- А защо трябва да се еманципира? Повтаряме мантрата „да се еманципира“, без особено да се замисляме. Ние като че ли очакваме от всеки президент да се еманципира от партията, която го е издигнала и с помощта на чиито симпатизанти е избран. Може би защото всички се еманципираха – и Желю Желев, и Петър Стоянов, и Росен Плевнелиев, и дори Георги Първанов. И какво от това? Защо това трябва да бъде закон?

- Т.е. вие не смятате, че това е нужно и дори може би е лицемерно?

- Разбира се, че не е нужно. А лицемерно? Може да бъде и истинско. Истински – без еманципации, бяха и четиримата досегашни президенти.

- Защо за Радев гласуваха и десни, и патриотично настроени избиратели, след като го определяте по-скоро като партийна кандидатура на БСП?

- Във всички случаи и партийна, но в голяма степен за него хората гласуваха и мажоритарно. Защото е мъж. Защото е генерал. И защото е нещо нормално генерал да бъде главнокомандващ на въоръжените сили, каквато е една от функциите на българския президент. Малко хора си дават сметка, че превръщайки избора в партиен, Бойко Борисов реализира най-голямата си победа. Защото никога досега ГЕРБ не са имали 1 300 000 гласа. Последните избори ги спечели с 900 000 гласа. А сега за ГЕРБ, а не за Цецка Цачева, гласуваха 1 256 000. Това е най-високият резултат на ГЕРБ като партия от всички времена и епохи. Това дава кураж на Бойко Борисов да се яви на парламентарни избори. Ако тези хора гласуват за него, той ще спечели гръмотевична победа. 350 000 турци, 360 000 патриоти и 10 000 от други партии, гласували за Радев, сега няма да гласуват за него, а ще гласуват за формациите си.

- Трябва ли сега Радев заедно с Плевнелиев да бабува за формирането на служебен кабинет, още повече че самият той казва, че това е работа на действащия президент, както е и по Конституция?

- Така е, това е работа на действащия президент, но с оглед на добрите отношения е ясно, че новият президент ще има някакво участие. Какво – не знам.

- Мислите ли, че въобще е възможен кабинет в рамките на 43-тото Народно събрание? Заредиха се очаквания около Патриотите, макар че и те като че ли не са съвсем единни?   

- Не знам. Със сигурност всичко е възможно, но само в рамките на демократичните процедури. Важно е всичко да е законно.

- Защо Борисов изтегли целия кабинет, а не пое отговорността за загубата на Цецка Цачева като партиен лидер?

- Излишно беше, но това все пак си е негова работа, ако си говорим откровено. Той има достатъчно опит и като премиер, и като лидер на партията. И знае какво да прави.

- Трябва ли й на България нова Конституция, както твърди самият Бойко Борисов, и какви са дефектите на сега действащата?

- Абсолютно необходимо е. Нужна е нова Конституция. Сегашната е правена съвсем набързо с оглед на ситуацията отпреди 26 години. Сега положението е съвършено друго, а и никоя конституция не е свещена крава. Тя непрекъснато се поправя. Дори в американската има първа поправка, втора поправка, пета поправка. Очевидно е, че с тази политическа система на парламентарна република никъде не можем да отидем, не можем да отидем далеч. Тъй като изпадаме в ситуация, в която вече сме изпадали през 1931-1934 г. И може проблемът да бъде решен чрез мажоритарни избори и президентска република. Но това не може да стане без нова конституция.

- В нощта на изборите може би за първи път споменахте за един готвен от вас проект „Бояна“. За какво става дума?

- Ами точно за това говоря – за референдум, чрез който България да стане президентска република, каквито са Съединените щати, Франция, Русия. Скоро ще стане и Турция. Сега е моментът да инициираме такова нещо – при свикване на Велико народно събрание въпросът може да бъде повдигнат и без референдум.
 
- Разбраха ли всъщност хората, гласувайки за референдума на Слави Трифонов, на какъв риск подлагат себе си и политическата система?

- За какъв риск говорим – да не мислите, че Бат’ Сали вече няма да има достъп до парламента? Това риск ли е? Иначе няма да има 170 депутати, които за четири години нито един път не са се качвали на трибуната. Ето това е сегашната ни система. Тя не е толкова хубава, че да плачем за нея. А можете ли да ми кажете от 13 500-те учени от БАН колко са в парламента – нито един. Колко са от Софийския университет? А специалистите на България са там. Там са мозъците на държавата. Това е националният ни елит – не тези палячовци, наречени депутати.

- Затова ли ГЕРБ и БСП прегръщат идеята за мажоритарност?

- Ами да, разбира се. Това са отговорни партии и искат България да се развива добре. Повече от очевидно е, че при тази политическа система това не може да се случи.

- Какво е новото и различното в Изборния кодекс, който внася Мая Манолова?

- Нямам представа. Очаквам да се запозная, след като бъде публикуван.

- Корнелия Нинова ли ще е името на следващия министър-председател, или това са болни фантазии в главите на социалистите, които си повярваха след резултата за Румен Радев, който е категорично мажоритарен?

- Познавам много социалисти. Знам, че не са си повярвали. Те прекрасно знаят какво е състоянието на партията им, колко реално са техните избиратели при едни партийни, парламентарни избори. И знаят, че повече от 40 депутати няма да имат никога вече.  

- Възможно ли е, апропо, общо управление на ГЕРБ и БСП?

- Да, възможно е. След като е възможно в Германия, защо да не е възможно и тук? Това може да се случи в името на спасението на България. Имам такава идея за голяма коалиция. От 15 години говоря за това.

препоръчано

Още интервюта и интересни коментари вижте на Retro.bg!
 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ВТОРНИК: Раците да се пазят от прибързаност, изгодни делови оферти за Козирозите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ВТОРНИК: Раците да се пазят от прибързаност, изгодни делови оферти за Козирозите
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК! Страшно меле на Тракия - камион се обърна на платното, образува се километрична тапа (СНИМКИ/ВИДЕО) ПЪРВО В ПИК! Страшно меле на "Тракия" - камион се обърна на платното, образува се километрична тапа (СНИМКИ/ВИДЕО)
ново
Днес: 82
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК