ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Коалицията ППДБ е пред разпад, колкото и да отричат участниците в нея. Вчера "Продължаваме промяната" и "Демократична България" гласуваха различно в може би най-важното гласуване, което ще има в 51-вото Народно събрание - това за избора на председател.
Днес основните мотори на коалицията - Ивайло Мирчев, Божидар Божанов и Кирил Петков развиват абсурдни оправдания за действията си и внушават, че все още са единни.
Да, ама не.
Как Киро и Асен ще останат в коалиция с "Демократична България", след като ген. Атанасов и Божидар Божанов бойкотираха т.нар. "санитарен кордон" срещу Делян Пеевски?! Поне това се разбира от думите на Кирил Петков, че парламентът трябва да заработи максимално бързо, за да се приемат важни промени, които да стопират избора на нов главен прокурор, както и да се отвори Изборният кодекс. С 20-те гласа на ДБ това можеше да се случи още вчера, уви, Божанов, Атанасов и колегите им от ДБ гласуваха "въздържал се" за избора на Силви Кирилов.
От друга страна, как "Демократична България" да остане в коалиция с крайно лява партия, каквато е "Продължаваме промяната", която, забележете, гласува заедно с проруската "Възраждане"?! Да, същата тази "Възраждане", която обмисля дали да не извади България от НАТО и ЕС. Нещо повече, депутат от "Промяната" е ходил на тайни преговори с "Възраждане" за издигането на Бойко Рашков за председател на Народното събрание. И го е направил зад гърба на "Демократична България". Как генерал Атанасов и Божо Божанов оттук насетне ще вярват на Киро и Асен?
Раздорът в коалицията на ППДБ е плод на "брилянтните" им стратегии, започнали още по време на предизборната кампания. Да припомним, че преди шумно обявения "санитарен кордон" се говореше за равноотдалечен премиер. Какво стана с тази фигура и защо в момента този човек не търси подкрепа за правителство в парламента?
А помните ли стратегията на ППДБ да си върне 100 000 гласа? Е, и половината от тях не успяха да си върнат.
А заявките им, че не искат да управляват с Борисов?
Всички тези червени линии, които коалицията начерта, ги постави в ситуация на раздор и разцепление. Не с Борисов, не с Пеевски, не с "Възраждане". Е, как с подкрепа от едва 346 хиляди гласа при 6,6 млн. гласоподаватели ще променяш закони, ще назначаваш регулатори и ще управляваш страната?
Отговорът е прост - никак. Не само че няма да управляват и да назначават свои хора в регулаторите и изпълнителната власт, ами са на път и да се разцепят. Защото така си изиграха картите, че поставиха в ситуация на цугцванг и сега трябва да избират между "Възраждане" и Пеевски, между "Възраждане" и Борисов.
В момента коалицията опитва да балансира, играейки и на двата фронта. И както обикновено се случва, от два стола ще седнат на земята...