САМО В ПИК! Кои са силите на задкулисието срещу ГЕРБ и Борисов? Защо БСП е капо? Коя е печелившата формула за изборите? Георги Марков в ексклузивно интервю за медията ни!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Георги Марков е сред основателите на СДС и синята идея. По предложение на първия демократично избран президент д-р Желю Желев е избран за конституционен съдия.
Марков е активен участник в политическите процеси от времето на Прехода.
Често е канен за лектор на семинарите на ГЕРБ.
Агенция ПИК потърси мнението му по най-актуалните теми в държавата.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
- Г-н Марков, проява на достойнство или чист популизъм е поведението на редица български президенти, които преди да кандидатстват за втори мандат се разграничават публично от политическите сили, които са ги излъчили?
- Още от първите мажоритарни избори за държавен глава през януари 1992 г. до днешна дата винаги рано или късно е имало конфликт под някаква форма между политическата партия, която е издигнала даден кандидат за президент и самия него.
Бог да го прости д-р Желю Желев, на който съм много задължен за това, че ме назначи за конституционен съдия едва на 44 години, влезе в остър конфликт със СДС или по-скоро СДС с него след т.нар. Боянски ливади.
Стигна се дотам, че вицепрезидентът Блага Димитрова подаде оставка, а Сугарев обяви гладна стачка.
В крайна сметка отношенията между Желев и синята партия така и не се стоплиха.
- Да, но и след д-р Желев и Петър Стоянов се разграничи от Костов. Защо се стигна до този конфликт?
- Петър Стоянов беше издигнат за президент по време на едно общо събрание на СДС в НДК. Изборът беше между него, Александър Йорданов и Асен Агов.
Стоянов след това беше избран за държавен глава с бюлетината на СДС, но след това си спомняте знаменитата му фраза "Иване, кажи си".
Избухна и конфликт в Конституционния съд, когато със 7 на 5 гласа царят не беше допуснат до президентските избори. Тогава лобито на Стоянов в КС гласува за недопускането на царя да вота за държавен глава.
В същото време кръгът около Костов казваше: "Петьо не е нашият президент".
В крайна сметка от разрива между твърдото ядро на СДС и това на Костов, който след това създаде ДСБ беше налице.
След Стоянов дойде Първанов, който изкара два мандата, но след тях се разведе с БСП. А това е партията, която го издигна. Сега той е лидер на АБВ.
- Как си обяснявате разграничаването, което се опитва да направи Росен Плевнелиев от ГЕРБ?
- Той не е член на ГЕРБ, но преди да бъде номиниран за президент беше министър, което означава, че е станал ярка политическа фигура благодарение на ГЕРБ.
Плевнелиев никога нямаше да спечели тези избори, ако не беше издигнат от ГЕРБ.
Целият Преход показва, че никой, който се е явил без силна партия зад гърба си, не е станал президент. Дори най-атрактивната самостоятелна фигура в президентските избори до момента Жорж Ганчев докара докъм 1 млн. гласове, но не можа повече.
СДС, БСП, ГЕРБ - това са партиите, които печелят президентските избори. Но виждаме, че президентът Плевнелиев в едно свое интервю каза, че е спечелил 1 700 000 гласа като президент, а ГЕРБ само 1 100 000.
Очевидно е, че има тенденция държавните глави, след като бъдат избрани по различни причини - Желев беше баща на СДС, Първанов лидер на БСП, Стоянов беше набрал скорост в един революционен момент и сега Плевнелиев стават самостоятелни в своето битие и им се иска да играят ролята на обединители на нацията, което в България е невъзможно.
- Не завършват ли катастрофално политическите кариери на президентите, които са се разграничили от партиите си?
- Чак катастрофално не бих казал, но д-р Желев, когото много уважавам, защото беше изключително честен и голям демократ, в крайна сметка си изпати, защото преди да се кандидатира за втори мандат се яви на вътрешни избори, които изгуби.
Президентът Стоянов се яви след мандата си като водач на евродепутатска листа и също загуби.
Първанов също загуби от това, че не е в БСП, защото по нищо не личи партията АБВ да се бори за нещо повече от това да прескочи бариерата от 4%.
Плевнелиев, който стана президент без да има политическа биография, независимо че твърдеше, че е бил на митинг през 1989 г., какъвто нямаше, също не се очертава с добра политическа съдба, ако въобще поиска втори мандат.
- Коя ще е печелившата формула на ГЕРБ за предстоящите президентски избори?
- Според мен ГЕРБ трябва да заложи на партийна фигура, защото досега не е имало т.нар. надпартиен кандидат да спечели президентските избори.
ГЕРБ е единствената политическа сила, която има 10 поредни победи. Това се дължи на харизмата на Борисов и на Цветанов, който е чудесен мениджър и направи структури на партията в цялата страна.
За да си гарантират победата още на първи тур, ГЕРБ трябва да участват със собствен кандидат, защото ако заложат на външен могат да загубят много гласове, тъй като самата партия ще има слаба мотивация да гласува.
Този път за ГЕРБ изборите няма да са лесни, защото има една опасност - на втори тур да се получи обединения срещу техния кандидат.
Само преди 2 години всички се обединиха срещу ГЕРБ след т.нар. "Костинбродска афера". На парламентарните избори при смесената избирателна система всички гласуваха срещу ГЕРБ от страх, че ако спечелят мажоритарно 120 от 120 депутати, то партията ще има абсолютно мнозинство.
- Вашият фаворит е кметицата Йорданка Фандъкова.
- Избираемата фигура в ГЕРБ, която аз познавам, изключвайки разбира се Бойко Борисов, е Йорданка Фандъкова.
Аргументите ми са железни. Досега България никога не е имала президент от София и президент жена.
Явно е, че президент от София няма да има, но поне нека президент стане една жена и това да е Фандъкова. Тя има политическа биография, от доста време е министър-председател на града, има невероятните качества да не каже нито една лоша дума срещу опонентите си и не е правила политически залитания нито на Изток, нито на Запад.
Фандъкова видимо промени София и направи така, че за 1 лева да стигнем от ЦУМ до летището за 20 минути. Тя има визия, чар и харизма за държавен глава.
Не искам да давам съвети на ГЕРБ, но тя е най-избираемата кандидатура, още повече, че в София живеят една четвърт от избирателите в цялата страна.
Освен всичко друго тя ще заложи на християнските ценности. Всеки който не говори за християнски ценности в този момент на ислямизация на Европа, не би получил моето доверие.
- Премиерът Борисов обяви, че външни сили от задкулисието в комбинация с малки партии се опитват да ерозират властта. Кои са тези сили?
- Има тенденция във всички бивши соцстрани, особено там където управляват десни правителства - Полша и Унгария, през последните години да бъде направен опит от страна на т.нар. неолиберални сили в лицето на платени протестърски организации и казионни синдикати за подмяна на вота на избирателите.
Левицата в Полша, Унгария и България е изключително слаба. Вие виждате, че Борисов свали БСП на последните парламентарни избори в София, Бургас, Стара Загора, Варна, Русе и Велико Търново под 15%.
На местните избори БСП остана капо в големите градове.
В Полша, където левицата не е в парламента и в Унгария, където левицата се ръководи от бившия премиер и консомолец е под 10%.
Какво ли не правиха в Унгария, за да свалят Виктор Орбан през 2012 г. В крайна сметка 1 млн. унгарци излязоха на улицата и свиха перките на неолибералните организации.
Сега в Полша реват срещу Качински, че нямало свобода на медиите, все едно, че в Германия и по-точно в Кьолн има такава свобода.
Подобно нещо се случва и в България, където неолибералните организации, които някои правилно наричат "соросоиди", защото Джордж Сорос не крие, че иска да разруши националните идентичности и да въведе т.нар. мултикултурализъм и както каза Орбан да разруши европейския начин на живот.