САМО в ПИК! Меглена Кунева разкри пред медията ни важни детайли от антикорупционния закон! Вицепремиерката: Грешат тези, които смятат, че властта е нов джип и почивка на Бали!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вицепремиерът Меглена Кунева ще внесе антикорупционен закон, който има за задача да пресече и накаже злоупотребите по високите етажи на властта.
Паралелно с това Кунева съвместно с министър Вежди Рашидов организираха инициатива за безплатен достъп на ученици и техните родители до българските музеи на 3 и 4 март.
С г-жа Кунева разговаряме и за актуалните новини в Народното събрание и Министерския съвет.
Интервю на Ивайло КРАЧУНОВ
- Г-жо Кунева, съвместната ви инициатива с министър Вежди Рашидов за безплатен вход на музеите за ученици и родителите им на 3 и 4 март даде възможност на десетки хиляди българи да ги разгледат. Предвиждате ли и други подобни прояви?
- Аз оценявам много това, че министър Рашидов се отзова на тази идея. Вчера проф. Божидар Димитров заяви, че благодарение на нашата инициатива през НИМ на 3 и 4 март са минали над 50 000 души.
Това е един чудесен начин семействата да почетат по този начин празника на България. Инициативата ни обхващаше 8 музея.
Много от общините решиха също да отворят вратите си безплатно в деня на националния празник за паметници на културата.
Това е знак към хората за отношението на държавата към образованието. Хубаво е, че деца и родители посетиха заедно тези важни места на нашето родолюбие.
Посещението от училище е едно, но посещението с родител се помни за цял живот. Тогава българските символи придобиват и национално значение.
Инициативата помогна и на хора, които не са имали финансова възможност да посетят музеите.
- Къде посрещнахте Трети март?
- В Родопите и по точно в Смолян, където имах много вълнуваща среща с учениците и учителите от училище "Св. Св. Кирил и Методий". Посетих и Чепеларе, където за първи път организираха общоградски празник за Трети март.
Развълнувах се от богатството на фолклора ни. Имаше едно малко момиченце от шести клас, което пее с Валя Балканска на Рожен. Това момиченце изпя по изключителен начин "Кой уши байряка". Площадът избухна в емоции и ръкопляскания.
Това са празници, които децата помнят и препредават. След десетилетия децата ще разказват за празниците на своите деца - това сплотява по един много позитивен начин.
- Подобно с липсата на добри лекари, които заминават за чужбина, се задава и криза с българските учители, тъй като младото поколение не е мотивирано да работи в училищата. Има ли опасност в близките години да останем без учители?
- Както всяка друга професия, така и тази у нас застарява. Има много учители, на които предстои пенсиониране.
Новият закон от 2014 година е свързан с един акт на уважение, който минава през допълнителни работни заплати за учителите, които се пенсионират. Казвам го не защото това е мотивът на учителите да останат 30-40 години в тази професия, а защото това е оценка на държавата за техния труд.
Това е оценка, която на всяка крачка трябва да се потвърждава, а именно, че ние обичаме и уважаваме българските учители и, че знаем през следващите 10-20 години как трябва да се развива и подкрепя тази професия и всеки човек, който се ангажира с нея.
Действително ние имаме едно липсващо средно поколение, пък и младо в учителската професия и с пенсионирането на много учители през следващите години това ще постави на изпитание системата. Но на базата на разговорите ми с колегите от Министерство на образованието и с народни представители смятам, че ние можем да направим една силна обществена кампания за връщането към учителската професия.
Като държава от своя страна трябва да направим всичко възможно да подкрепяме добрите и да даваме необходимото за усъвършенстването на техните умения и да поставим учителя в центъра на този процес, който сега с новия закон е толкова силно подчертан. Новият закон предоставя самостоятелност и възможност на учителя на твори.
Целта ни е една - децата в България да са по-здрави, по-можещи и по-подготвени, но тя се постига през много усилия на държавата към развитиено на учителската професия и много усилия от страната на семействата, с които трябва да подкрепят този процес на израстване на българското училищно образование.
- Г-жо Кунева, продължават коментарите, че бяхте избрана за министър с подкрепата на по-малко от половината на гласовете на народните представители. Много хора ви обвиняват в кариеризъм и в това, че за Вас властта е на първо място. Как ще отговорите на тези твърдения?
- Аз не мисля, че в едно интервю, което давам по повод на празника, трябва да се връщаме към едни борби в парламента, които по-скоро се опитват да докажат какви са изчисленията през собствените интереси на определени парламентарни групи.
Аз знам, че е предизвикателно да предизвикваш властта, ако ми разрешите малка игра на думи, но това е ситуацията, която трябва да се преодолее в парламента в момента.
Това е доста фрагментиран парламент с неясна и отчетлива позиция на част от партиите, които казаха, че ще подкрепят правителството и, че на всяка крачка последователно могат да го направят. Вероятно тези партии си имат собствени партийни причини за поведението им.
Иначе по отношение на моя ангажимент към правителството, аз винаги съм искала както би казал и Апостола - България да върви напред като другите европейски народи.
Това напред за мен е свързано с образованието и науката. Аз съм много мотивирана да успея в тази област по много причини. Една от тях е свързана с това, че Европа може да завоюва повече позиции в Света все повече и повече.
Знанието и добрата организация са стандарти, които най-добре защитава Европа в сравнение с целия Свят. Това е моето убеждение.
- На всяка цена ли е властта за Вас?
- Моето присъствие във властта е общо решение на Реформаторския блок. Правя го с голяма убеденост.
Аз повече от вицепремиер, ако го сравните с ангажиментите към Министерство на образованието и науката, не мога да стана. Казвам това малко в рамките на шегата.
Убедена съм, че когато човек иска да работи и поема нови и нови ангажименти, не е добре да се оправдава, че го прави.
В момента България, за да бъдеш в полза на страната си, е необходимо много да се работи. Аз го правя и ще продължа да го правя с всичките си сили и умения, които съм натрупала през годините.
- Как ще коментирате острата критика на министър-председателя Бойко Борисов, че Реформаторският блок има цели 7 министри, а осигури за избирането Ви за образователен министър едва 13 гласа в пленарна зала?
- Г-н Крачунов, Реформаторският блок има четирима министри, между които и г-н Петър Москов, който е член на ДСБ.
Решението на част от колегите в Раформаторския блок да минат в опозиция, те го декларираха и в това отношение се държат последователно. Те не гласуваха и за избирането на г-жа Захариева за правосъден министър.
- По какъв начин предложения от Вас антикорупционен закон ще се справи с корупцията и търговията с влияние по високите етажи на властта?
- Правилно казахте, че това е закон за борба с корупцията по високите етажа ни властта. В директния смисъл на думата се касае за министри, народни представители, шефове на държавни агенции и т.н.
Става въпрос за хора, които имат достъп до големи публични ресурси и хора, които работят в много рискови и доказано рискови области свързани с корупцията. Законът е насочен именно към тези групи от хора, а не въобще и по принцип за всички.
Аз очаквам, че законът ще бъде гласуван в Народното събрание и, че депутатите ще проявят отговорност, а не да го изчисляват през собствените си интереси.
България със сигурност се нуждае от такава институция и такъв закон, дори и само с превантивна цел.
Властта не е за лично обогатяване, а за да се свърши работа в полза на обществото.
Тези, които смятат, че властта означава нов джип и почивка на остров Бали са сбъркали и нямат място в политиката!
- Изчистени ли са всички неясноти, които възникнаха при първия вариант на закона?
Това, което направих в последните дни е да отговоря на всички въпроси по този закон, които възникнаха по време на първия му вариант.
Не виждам формална причина за неприемането на този закон.
Уточнени са сигналите, които ще се проверяват и за тях има гаранции. Разписан е и изборът на ръководство на бюрото, както искаха депутатите.
Ако някои поиска нови изменения на закона, ще приема това като нежелание той да бъде приет.
Законът в първия му вариант беше много добре оценен от всичките ни партньори - Европейската комисия и отделни държави, с които работим по-плътно, за да може хората да са добре обучени и да почерпим от техния опит.
Казвам това не защото оценката отвън е по-важна от тази отвътре, а защото този закон е сравняван с много други в Европа и света и това сравнение даде много добра оценка на българския закон, т.е. тук имаме политически резервоар, който можем да използваме и да кажем, че България е взела най-добрия опит от сега съществуващия.
На второ място мога да кажа, че навсякъде, където правих кампания за закона и го обяснявах, хората изключително много го подкрепяха. Можете да го видите и през социологическите проучвания.
Ние имаме нужда от този закон.
Това, което аз мога да гарантирам е, че този закон е направен по най-добрите европейски и световни стандарти и е съобразен с българските нужди и практика.
- Как ще гарантирате, че антикорупционният закон ще направи така, че да няма недосегаеми на най-високо държавно ниво - министри и магистрати?
- Краткият отговор на Вашия въпрос е да.
Ако питате специално за магистратите, то това е ангажимент на Главния инспекторат. Те ще направят така както Конституцията го изисква своите проверки, но този нов орган - Бюрото е на разположение да направи по сигнал на Инспектората по-дълбоки проверки.
Истината е, че има такава нужда. Бюрото ще бъде снабдено с повече възможности - технически и организационни и няма да дублира функциите си с други държавни институции.