САМО В ПИК! Политологът Антоний Гълъбов за мега скандалите в държавата - какво се случва в БСП, ще ескалира ли конфронтацията Радев - Борисов
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Парламентът даде мандат на правителството да преговаря със САЩ за F-16. Това стана след поредица от скандали в държавата "за" и "против" самолетите. Решението бе прието с гласовете на ГЕРБ, ДПС, 11 депутати от "Обединени патриоти" и двама независими. Очаквано против бяха БСП, "Воля" и 14 от Патриотите.
Напрежението между политическите сили заради самолетите обаче едва ли ще спре, въпреки решението на Народното събрание.
Скандалът за изтребителите не е единственият. Най-изострено е напрежението между президента Радев и премиера Борисов.
За коментар на ситуацията в страната потърсихме политолога Антоний Гълъбов.
Интервю на Албена БОРИСОВА
- Народното събрание даде мандат за преговори за F-16. До това решение се стигна след дълги и продължителни скандали. Как ще продължим нататък, г-н Гълъбов? Ще спрат ли скандалите?
- Когато се влезе в режим на преговори с американската страна, ще се мине на експертно ниво. Скандалите, разбира се, ще продължат. Но важното е, че бе даде мандат за преговори.
- Защо ни беше необходима тази истерия за изтребителите? Какви пролеми ни решават те, извън политическите?
- Проблемът е в необходимостта да се уважава българският войник и българският офицер. Едно цяло поколение нямаше възможност да работи с добра техника, а се занимаваше с поддръжка на грохнала съветска техника. Сега е моментът възможността нашите военни да се почувстват в една интегрирана професионална среда, каквато е НАТО. Нужно е да имаме уважение към армията.
- Защо не сме в състояние да решим нито един проблем в България без скандал?
- Едва ли има обща дефиниция. Пречи слабата предварителна работа. Много хора не разбират, че политиката е много упорита работа. И тя не се върши само с реплики в парламента. И в дебата за самолетите се видя, че тези, които бяха против, бяха 50 нюанса сиво. За съжаление, когато нямаш аргументи, предпочиташ да викаш. Ние вече си говорим в режим на скандал заради липсата на професионализъм.
- Дали не е и заради това, че у нас всеки е специалист по всичко? Ето за самолетите, например, кой ли не се изказа с претенциите за компетентност.
- Със сигурност е и в това. Когато говориш за всичко, не си даваш сметка за самия себе си - какви са знанията ти, възможностите, уменията... Това е ниско самоуважение. Точно затова и не уважаваме никого и нито една институция.
- Скандалите не стихват и в БСП. Как виждате проблема със Сергей Станишев и включването му в евролистата?
- Това е един от много видимите показатели за дълбок проблем в БСП. Сегашното ръководство на партията се опитва да промени политиката. БСП напуска традиционната си зона на представителство, променя политическия си профил. Не случайно БСП се конкурира с националистическите партии.
- За каква промяна на политическия профил на БСП говорите?
- БСП прави тежък завой към национализма и полулизма. А в историята е познато съчетанието между национализъм и социализъм. Симпатизантите на БСП трябва да си дадат ясно сметка дали искат партията им да е европейска, или тази, в която я превръща сегашното ръководство.
- ДПС пак се оказа политическата сила, която определя дневния ред на обществото?!
- ДПС последователно е отстоявала позициите си към ЕС и НАТО. Тя е една от малкото партии, които има ясна политика. Ако имаше повече партии, които отстояват собствените си позиции, щеше да е много по-добре. Така ясна е и "Атака", симпатизантите й знаят какво да очакват от нея. Много липсват на българския политически живот такива партии, които да остояват своите позиции.
- Противопоставянето между Радев и Борисов продължава да се изостря. Защо той продължава при положение, че всички губим от него?
- Този дебат не е размяна на реплики. Защото Бойко Борисов не участва в него. Това не е иституционален сблъсък, не е война на иституции. Администрацията на Румен Радев работи добре с администрациите на парламента и на министерския съвет. В случая имаме поведение извън рамките на иституциите.
- Каква е целта тогава?
- Аз не виждам някаква дългосрочна стратегическа цел. Става дума за желание да се говори остро и критично. Силата на президента е да постига съгласие, да управлява кризи между останалите власти, а не да бъде ментор. Президентът е силен, когато изразява позиции по важни за страната ни проблеми. Давам за пример изказването му за нашите превозвачи. Никой не се противопостави, никой не го критикува, защото всички трябваше да решим важен за страната ни проблем. Крайно време е президентът да влезе в истинската си роля.
- Не спираме да говорим за предсрочни избори. Няма условия за тях, но партиите продължават да се заплашват с тях...
- През миналата година непрекъснато говорихме за предсрочни избори. И сега ще е така. Но то ще остане в сферата на говоренето. Защото нито една политическа сила искрено не иска предсрочни избори. Те са по-скоро лайтмотив на скандалите, за които си говорихме в началото. И да не забравяме най-важното, че ни предстоят два редовни избора.