САМО В ПИК! Проф. Михаил Константинов разкри може ли да оцелее този парламент, става ли Огнян Герджиков за служебен премиер и ще има ли нов Изборен кодекс
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Вторият човек в ГЕРБ - Цветан Цветанов хвърли нова политическа бомба, а именно, че най-голямата партия ще поиска от новоизбрания президент Румен Радев да задържи възможно по-дълго този парламент. Целта - да се разгледат промените в Изборния кодекс, касаещи резултата от референдума. Същевременно, новото служебно правителство изглежда все по-близо и в политическото пространство вече циркулират имена за премиер. Топката е в ръцете на Радев, а какво може да произлезе от поредната заплетена ситуация - с този въпрос потърсихме за коментар проф. Михаил Константинов - виден математик, експерт по изборно законодателство и държавно управление.
Интервю на Любомира ТОНЕВА
- Проф. Константинов, вчера Цветан Цветанов заяви, че ГЕРБ ще предложи на новоизбрания президент Румен Радев да удължи живота на този парламент, за да се разгледат промените в Изборния кодекс. Това чисто законово възможно ли е?
- В Конституцията не е предвиден срок, в който новоизбраният президент да разпусне Народното събрание и да назначи служебен кабинет. Разбира се, в такива случаи срокът трябва да бъде сравнително къс, но пък вдруги подобни хипотези в Конституцията е предвидено ситуация, която може да бъде усложнена и прибързани решения да имат лош ефект.
Така че, от една страна Румен Радев няма срок за разпускане на парламента и назначаване на служебен кабинет, но от друга не е хубаво много да се бави. Освен това, новите избори се насрочват до 60 дни. В Изборния кодекс са разписани процедури, които изискват 55 дни – не може да се експериментира с къс срок. Ако трябва да сме точни – до края на януари трябва да има кабинет и на 2 април – избори.
- Тоест дори и да иска, този парламент няма как да разглежда промените за гласуването?
- В това НС общо взето никой не иска да се премине към мажоритарна система, от тези 240 души, които го населяват...
- Как така никой – нали ГЕРБ точно за това ще настоява!
- ГЕРБ заявява, че иска, което не значи, че всички депутати го искат. Безотговорно е за много кратко време да се предприемат такива радикални промени в Изборния кодекс. Нещо много важно – когато те се предприемат, трябва да важат не за следващите избори, а за по-следващите. Абсолютно неправилно е този парламент да обърне хастара наопаки за следващите избори.
- Да, но при това положение има вариант промените да се заметат под килима от новия парламент и да не се разглеждат изобщо...
- Въпреки че референдумът няма задължителен характер, въпросите в него трябва да бъдат разгледани, тъй като те касаят промени в Изборния кодекс.
Аз искам обаче да поставя един гаден въпрос – в този референдум имаше три неща: едното за вида изборна система, второто за партийната субсидия и третото задължителното гласуване. Промяната в изборната система е много тежък проблем, но хората още по-масово гласуваха субсидията да се свали от 11 лв. на 1 лв. Защо никой не говори по този въпрос? Там няма какво да се прави – числото 11 се заменя с 1! Аз не казвам, че съм „за“, защото това окончателно ще корумпира партиите.
- Тогава колко трябва да е субсидията – някъде около златната среда?
- Точно – златната среда е разумно. Да я направят 6 лв., например, колкото горе-долу е в Германия.
- Нашите депутатите да вземат колкото немските, а пък ние има да се надяваме да стигнем до стандарта на немците!
- Когато почнем да работим и да крадем колкото тях – тоест повече да работим и да крадем по-малко, тогава ще го стигнем!
- Вече се заговори за имената в служебния кабинет на новоизбрания президент Румен Радев. Огнян Герджиков е спряган за премиер – добър ли е този ход?
- Аз не мога да обсъждам имена, защото не е коректно. Г-н Герджиков е уважаван български юрист, той беше председател на парламента, отзивите са добри. Толкоз – какво повече да кажа и да коментирам!
У нас служебните кабинети са осъдени на успех – досега сме имали четири и те са били успешни. Работят около 100 дни и нямат време да се олеят. Аз вярвам, че кабинетът на Румен Радев също ще бъде успешен.
- Прогнозите са, че и след предсрочния вот няма да има мнозинство. Ще попаднем ли във въртележка на непрекъснати избори?
- Няма да има мнозинство – това е ясно. Но затова са измислени коалициите...
- Само че, нашите партии трудно стигат до консенсус...
- Белгия почти две години живя без редовен кабинет. В Испания и Гърция правят по два до три избори на година. Вярно, че те не са пример за подражание, но си ги има, не са изчезнали. По-скоро – ако нашите политици си позволят още неадекватни действия, ще дойде новата вълна и ще ги измете!
- Какво имате предвид под „нова вълна“?
- Тя е видна. Вземете извънсистемните играчи, например Веселин Марешки. Той, ако реши да участва в изборите, а той ще реши, почти сигурно ще влезе. Имате един много мощен патриотичен блок, който не е извънсистемен, но е мощна политическа сила извън двете основни. Имате един потенциален играч в лицето на Слави Трифонов, който не знаем ще прави или не партия... Вижте в Италия колко е силна партията на комика им, виждате Германия... Просто, в момента е дошло време на антисистемните играчи.
- Със сигурност ще бъде много интересно след изборите...
- Да си припомним какво са казали китайците – да не дава Господ да живеете в интересни времена!