САМО В ПИК! Проф. Мишо Константинов със сензационна прогноза колко депутати ще вкарат ГЕРБ, ПП-ДБ и останалите партии: Борисов е по-склонен за коалиция след изборите заради огромния натиск, който му оказаха
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В момента има 2 или 3 проучвания от по-уважаваните социологически агенции, които показват малко предимство в полза на едната или другата от двете големи коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Според данните, които се публикуват, това означава между 65-70 депутати за всяка от двете. След това следват още две партии с изравнени до някъде резултати, това са ДПС и "Възраждане". Тези две партии могат да очакват от порядъка на 35 депутати. БСП са назад от порядъка на 25-30 депутати. Дали ще влязат 5, 6 или 7 формации това е въпрос, на който трудно може да се отговори.
Така коментира пред ПИК математикът проф. Михаил Константинов евентуалното разпределение на мандатите в 49 Народно събрание.
По думите му на края на класирането ще са двете формации БСП и "Български възход". Според него, ако и "Български възход" влязат, вероятно ще имат 12-13 депутати. Той отбеляза, че ситуацията няма да е по-различна от положението в момента. Проф. Константинов изчисли, че "Продължаваме промяната" и "Демократична България" и в 48-ия парламент сумарно са имали същия брой депутати. Той отбеляза, че ако това се случи, паритета и съставът от 48-ия парламент няма да е по-различен и в 49-ото Народно събрание.
"Това не означава непременно, че няма да има отново правителство. Този път вече натискът върху политическите сили в България ще достигне максимум. Знаем, че тези неща се решават в едно посолство. Което за по-сигурно размаха едни списъци "Магнитски", за да каже какво ще се случи на тези които не слушат. Така че въпреки паритета и състава като брой депутати, резултатът за съставяне на правителство може да е различен", обясни проф. Константинов.
Според него основният натиск е да се направи правителство от двете големи коалиции. Той изчисли, че ако това се случи, те ще имат около 135 депутати и няма да се нуждаят от нищо друго, за да управляват.
"Ако плеснат с ръце и се прегърнат ГЕРБ-СДС и ПП и ДБ, и ето ги 135 депутати и те не се нуждаят от никой друг, за да управляват. Това обаче би било катастрофално за тези две формации за представянето им на местните избори. Защото избирателите им трудно ще простят такава безпринципна коалиция. Въпреки всичко, трябва да се каже, че ръководството на ГЕРБ е по-склонно да гравитира към една такава конфигурация, предполагам, че заради огромния натиск, който беше оказан върху Борисов. Той сам си го призна и аз бих желал да го поздравя за това нещо, защото досега много се говореше, че върху нашите политици се оказва натиск, но само той каза как са го викнали в посолството и са му обяснили какво го чака", отбеляза Михаил Константинов.
Той изрази своето несъгласие с подобен подход върху една независима суверенна държава като България. Математикът отбеляза, че и по съветско време не бил оказван такъв натиск върху политиците ни. Той припомни също, че законът "Магнитски" няма правна сила в България и държавите от ЕС и това е решено от европейски институции и с решение на Българския върховен съд. Според него обаче последствията за хора, попаднали в списъци "Магнитски", са доста тежки в личен план за тях и за семействата им.
"Самият закон "Магнитски" е една антиправна норма. И при комунизма нямаше такива работи, но дотам сме се докарали да ни вкарват в някакъв списък и да ни шантажират. Ако нещо качествено не се промени, към датата на местните избори наесен е съвършено ясно, че сумарно ПП и ДБ ще има повече гласове в София. отколкото ГЕРБ", категоричен е проф. Константинов.
Той припомни, че от 1991 г. левите сили изобщо не са имали сила и власт в София. По думите му София винаги е била територия на десните сили, но очевидно това нещо ще се промени.
"Явно това нещо отива в историята и една "либерално-троцкиска" ДБ и ПП е на път да превземе София, за голямо съжаление. Но и това ще го преживеем, ако се случи и ще видим какво ще стане", допълни проф. Константинов.
По думите му машинното гласуване е отказало около 500-600 хил. души да гласуват. Той изрази надежда, че една част от тях ще се завърнат пред урните отново с връщането на хартиената бюлетина.
"Аз очаквам със смесеното гласуване да се върнат едни 300-400 хил. души. Да го кажем в числа, очаквам някъде около 2 милиона и 900 хил. българи да отидат до урните на втори април. На последните три избора само с машини бяха 2 милиона и 600 хиляди гласувалите", заключи проф. Михаил Константинов.