САМО В ПИК! Проф. Мурджева от щаба за ваксинация с подробна информация за имунизацията срещу коронавируса и докога ще продължат мерките

Здраве

САМО В ПИК! Проф. Мурджева от щаба за ваксинация с подробна информация за имунизацията срещу коронавируса и докога ще продължат мерките

64080
на 29.12.2020
САМО В ПИК! Проф. Мурджева от щаба за ваксинация с подробна информация за имунизацията срещу коронавируса и докога ще продължат мерките
Автор:   Илиян Радков

Последвайте ни в Google News Showcase

От Стефановден в България стартира ваксинацията срещу COVID-19. Засега се имунизират медици, а предстои масовата имунизация.

WINBET – Ултра завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

препоръчано

Въпросът за поставянето на ваксина е най-горещата тема, която вълнува българското общество, както и всички жители на света през годината, белязана от пандемията от коронавирус.

Кои групи хора не трябва да бързат да се ваксинират, могат ли да се имунизират тези  с автоимунни заболявания, кога да си поставят инжекцията преболедувалите COVID-19 и колко дълго е нужно да продължат противоепидемичните мерки, докато в България успеем да изградим колективен имунитет.

ПИК потърси отговори на тези въпроси от проф. Мариана Мурджева, която е ректор на МУ „Пловдив“. Имунологът е и член на Националния ваксинационен щаб. Проф. Мурджева беше сред първите, които се ваксинираха в Пловдив.

Ето какво разясни за читателите ни тя:  

Проф. Мурджева, вие сте член на Националния съвет за ваксинация срещу COVID-19. Вече дадохте пример като се имунизирахте. Как се чувствате?

- Аз бях една от първите, които се имунизираха. Направих го в неделя в 11 ч в Пловдив и се чувствам добре. Става въпрос за една най-нормална инжекция. При мен я поставиха на лявото рамо. Ваксината не предизвиква никакви странични явления при мен след ваксинирането. Чувствам се добре. Има напрежение и лека болка при натиск на мястото на инжектирането, но това е нормално и се наблюдава и при други инжекционни ваксини.

- Какъв е периодът, при който е възможно да се появи странична реакция?

- Очаква се в рамките на няколко дни да има странични реакции, които са описани много добре от производителя. Срещат се в 85% от имунизираните, включително и тази лека болка на мястото на инжектирането, което също е сред въпросните проценти. Другите са отпадналост или главоболие и алергичните реакции, които са най-опасни. До момента последните са описани при двама души при клиничното изпитване на ваксината. Но те са били пациенти с доказана алергия и с много силно изразени анафилактични реакции.

Тези реакции могат да се проявят към някои от веществата, които са във ваксината и те обикновено се проявяват към 20-30-ата минута. Затова всички, които бяхме имунизирани, трябваше да останем 15-20 мин. след имунизацията в коридора. В България няма подобни реакции след ваксинацията. Най-вероятно ваксинираните ще имат подобни оплаквания на моите или известна отпадналост, уморяемост, или може би температура, която е възможно да се появи при някои. Те не са специфично свързани с тази ваксина, има ги и при други. Знаете какво се случва при малките деца, когато ги имунизират.

-Постоянно и по телевизията гражданите са призовавани да се ваксинират, но, за съжаление, като че ли те все още не са получили цялата информация, очаквана от тях. Какво още може да се направи в тази връзка?

- Смятам, че се получава доста информация. Допреди няколко дни липсваше кратката характеристика на сама ваксина. От 23 декември следобед тя е публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването, където може да се прочете. Има я също и на сайта на Изпълнителната агенция по лекарствата.  Това са няколко страници, в които гражданите могат да се информират за всичко. Написано е на много достъпен език. Може би, ако знаят къде да го открият, ще го прочетат.

- Тази информация дали е достатъчна, защото хората искат да знаят точно какво да очакват след ваксинирането?

- Според мен е достатъчно. Такава информация обикновено се дава за всяка една ваксина. Без тази информация ние нямаше как да стартираме имунизацията срещу COVID-19. Очаквахме я и добре, че дойде, за да може да я прочетат и колегите. Всички се вълнувахме от това какви показания ще има тази ваксина, ще има ли противопоказания. Засега освен тежките алергични реакции, за които споменах, други противопоказания не са описани. Описано е също, че за ваксината няма резултати за нейното прилагане при бременни и малки деца. Така че това също е известно ограничение. Също противопоказания са и острите инфекции, за които аз и друг път съм говорила, че човек трябва да бъде иминузиран в пълно здраве.

- Това означава ли, че засега е по-добре бременните да не си поставят ваксината …

- Тя не е била изпробвана при контингент от бременни или са били пренебрежимо малки и затова нямат статистическа достоверност. Поради тази причина засега не стимулираме бременните и малките деца да се имунизират, защото няма достатъчно данни. Не бива да се прекалява с желанието на всяка цена да се ваксинират някои хора.

- Какво всъщност ще осигури на гражданите имунизацията, защото липсват еднозначни отговори по редица въпроси – колко време ще действа ваксината, ще се наложи ли повторно да се подложат на ваксиниране и т.н?

- Засега не мога да отговоря. Знаете, че от ваксината на Пфайзер и Бионтех, която най-напред пристигна в България, ще се поставят по 2 дози. Същото важи и за американската на Модерна, която очакваме до края на януари. Те осигуряват въвеждане в организма на нуклеинова киселина на вируса. Тя обаче е направена по такъв начин, че ваксината навлиза в цитоплазмата на нашите клетки, а не в ядрото. Тази нуклеинова киселина е ограничена по такъв начин, че тя не може да се рекомбинира в нашето ядро. Много са нелепи изказванията и съображенията, че ,видите ли, навлезе ли в нашето ядро едва ли не ще предизвика такава трансформация, заради която ще развием ракови заболявания. Това са безумия. Тази ваксина си отива в цитоплазмата и върху рибозомите, намиращи се там, започва синтезата на белтъка. Нейната работа е, навлизайки в нашата клетка, да изгради този вирусен белтък – шпайковия протеин, който се разпознава от имунната ни система като чужд. Тогава имунната система се преустройва така че започва да произвежда защитни молекули, каквито са антителата и клетки, които са способни да убият вируса, ако го срещнат. Това е подготовката, която ни прави ваксината. Тя прави преустройка на нашия имунитет, за да произведе имунната ни система тези клетки и молекули, които ще посрещнат вируса, ако въобще се срещнем с него.

- Защо се налага второто ваксиниране?

- То създава един много по-бърз и мощен имунен отговор. Не е  важно дали само ще има имунитет – важното е каква ще бъде силата на този имунен отговор. Достатъчно мощен ли ще бъде имунната система да се справи с вируса. Това се осигурява с втората ваксина. Разбира се, не става мигновено. Преустройката изисква дни, а понякога и две седмици. Поради тази причина втората ваксина се прави на края на третата седмица. Тогава ще имаме и паметни клетки, които помнейки, че са се срещнали с този протеин, ще започнат много по-ефективно да произвеждат антитела и други клетки в по-големи количества и по-бързо. По този начин ние ще сме защитени, когато се срещнем с вируса. Може би 20 дни след втората имунизация ние ще бъдем готови да го посрещнем. Моята дата за втората ваксина е 17 януари. Аз смятам, че в началото на февруари ще бъда протектирана. Това не означава, че ще ходя без маска, че няма да си мия ръцете и че няма да се дезинфекцирам, защото все пак дават, че ваксината има ефективност 95%. Освен това има и други вируси, които циркулират – парагрипни, грипни и аденовируси. Аз искам да се пазя и от тях. Ще продължавам да си спазвам противоепидемичните мерки. Съветвам и другите да го правят. Ще имам друго самочувствие, че съм защитена.

- Колко време най-просто казано ваксината ще пази хората от заразяване?

- Но този етап никой не може да каже с точност, защото клиничните изпитвания за трайността на имунитета са правени за периода от края на юли до 14 ноември. Известно е, че за това време имунната система образува антитела и клетки, но колко време трае този имунен отговор, е енигма за всички. Точно затова са и напъните ни и ние да се включим в тези проучвания и да направим една оценка на постваксиналния статус, на постваксиналния имунитет – каква е дълготрайността.

- Ще се случи ли наистина това в България?

- Можем да се включим, стига да имаме необходимото финансиране. Ние имаме достатъчно грамотни имунолози и добре работещи имунологични лаборатории, в които могат да се извършат тези изследвания. Говорим за изследвания на антитела и специфични клетки.

- Предприети ли са вече стъпки в тази насока?

- Да. Има лаборатории, в които започва да се прави. В някои лаборатории се проучва имунитетът след преболедуване от COVID-19. Те са аналогични на тези, които ще се правят след ваксиниране. Имаме проучвания на заболяването и те ще се апликират и за ваксината. Просто е въпрос на финансиране. Това са скъпоструващи изследвания и все пак без тях не можем да минем. Ако искаме да оценим ефекта, това е от първостепенно значение.

- Налице ли са разговори за отпускане не средства?

- Срещнахме се експертният съвет по клинична имунология с Българската асоциация по клинична имунология, в която и аз членувам. Имунолозите се събрахме и сме решени да го предложим. Аз съм го предложила на Националния ваксинационен щаб. Много радушно се прие от проф. Гигов и доц. Кунчев, който поради тази причина се изказа и доста позитивно. Оттук-нататък ще видим как ще се финансира. Иначе има воля, която е по-скоро на медиците това да се получи. Надявам се, че и политиците ще го разрешат.

- Споменахте, че ще се тества защитата на молекулно и клетъчно ниво. Как е по-редно да се прави - преди или след ваксиниране?

- Добре би било и преди ваксинирането. Затова съветваме тези, които се ваксинират все пак да си изследват по желание поне антителата. Най-добре би било да имаме изходното ниво на антитела и клетки. Най-вероятно тези, които ги имат, означава, че са преболедували, защото няма как по друг начин да ги получат. По-голям интерес ще бъдат тези като мен, които не са боледували и точно ваксината ще покаже каква е нейната ефективност, след като се изследва поне един месец след втората инжекция.

- Каква е препоръката за хора, които са преболедували и вече имат антитела? Колко време трябва да изчакат преди да се ваксинират?

- Зависи от концентрацията на антителата. Ако те имат добра концентрация на антитела, те могат и да задържат малко ваксинирането. Обикновено антителата стигат своя пик 2-3 месеца след преболедуването. Аз не бих съветвала тези хора активно да търсят начин да се ваксинират.  Нека когато виждат, че те намаляват, тогава е добре да си поставят ваксина. Това обикновено става след третия месец. По предварителни данни при по-голяма част от преболедувалите антителата намаляват към 6-ия месец. При някои могат да се задържат и 8-9 месеца, но те са малка част от хората. Забележително е, че в 10 до 30% от преболедувалите не се образуват антитела, според проучвания. Значи има хора, които боледуват и не образуват антитела. Те много бързо се изчерпват. Тези хора също са показани за имунизиране. Затова тук има много голямо индивидуализиране.

- Има ли категорично мнение по въпроса трябва ли хората с автоимунни заболявания да се имунизират?

- Не. Няма категорично мнение. Но зависи автоимунното заболяване на какъв етап от развитие е. Ако в момента то е обострено, или пациента е с изразена имунна супресия, защото някои от тези заболявания се лекуват с такива средства, аз лично смятам, че не е моментът точно сега те да бъдат имунизирани. Ако не е обострено и е контролирано, тогава не би следвало да има притеснения. Но в клиничните изпитвания няма данни. Съобщени са пациенти с диабет, хипертония. И ваксинирането не се различава при тези, които са били в пълно клинично здраве. За имунокомпрометирани също се предполага, че те няма да отговорят добре на ваксината поради дефекта в имунната им система. Все пак зависи автоимунното заболяване на какъв етап е.

- За новия щам има ли някакви нови изследвания дали ваксините ще са ефективни, както и срещу бъдещи мутации на коронавируса?

- Надяваме се да повлияят. Зависи точно каква е тази мутация. Не съм запозната с подробности с този нов мутирал щам. Разбрахте, че вече го има и в Европа, във Франция . Няма как да не дойде в Европа и да останем като в оазис, защото обмена между европейските страни продължава.

- Идеята на масовото ваксиниране е да доведе до колективен имунитет, но кога ще трябва да бъдат премахнати противоепидемичните мерки и по какъв начин?

- Не мисля, че мерките ще бъдат премахнати веднага. Зависи какво е състоянието в момента  на тази заболяемост. Виждаме, че тя намалява и вероятно е в резултат от противоепидемичните мерки, защото ваксината няма как да повлияе до 2-3 дни. Всичко зависи доколко ще падне тази заболяемост и има поне още един месец, за да можем да говорим за някакви промени. Пак казвам, че втората игла се очаква най-рано в  средата на януари и това при много малко хора – 5000 души, което е  нищо. Вярно, че януари ще дойдат още 60 000 дози за 30 000 души. Това също е малко. За да стигнем до необходимите 60-70%, ваксинацията трябва да върви месеци наред, за да имаме колективен имунитет. Мерките ще трябва да продължат още няколко месеца. Какво ще стане в края на януари, когато ще започне и вторият семестър на университети и вторият срок на учениците, не мога да кажа в момента. Може би никой не може. Твърде рано е да се правят някакви обобщения и зависи от картината на заболяването. 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Големи житейски промени за Раците, Близнаците - разсеяни в офиса
ПИК TV x
ПЪРВО В ПИК TV! Борисов се ядоса на ППДБ: Не реагират срещу министрите на Радев, а реагират срещу човека, който го взех от тях - Дани Митов ПЪРВО В ПИК TV! Борисов се ядоса на ППДБ: Не реагират срещу министрите на Радев, а реагират срещу човека, който го взех от тях - Дани Митов
ново
Днес: 50
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК