Световната банка ще ни консултира при въвеждането на тол система по магистралите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) и Световната банка подписаха споразумение за въвеждането на тол системата. Председателят на Управителния съвет на АПИ Лазар Лазаров и постоянният представител на Свтоената банка (СБ) за България Тони Томпсън се разбраха за предоставяне на консултантски услуги и за разработване на цялостна визия за въвеждането на електронната система за електронно събиране на пътни такси.
На парафирането на споразумение бе и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Тя припомни, че общата стойност на проекта, по който АПИ е бенефициент, е около 6,9 млн. лева.
При неговото изпълнение са спестени 1,4 млн. лева, за които, след преговори с банката, е постигнато съгласие да се насочат за изработването на подробен анализ, на бизнес и финансов модел.
Ще бъде направен икономически, технически и юридически преглед на възможностите за преминаване от винетната система към електронната система за заплащане на използването на пътищата - така наречена тол система.
Министърът каза, че най-справедливият начин да се събира такса, е, когато това е базирано на правилото, че който най-много се движи по пътищата и съответно ги руши, той плаща най-много.
Тя напомни, че годишно приходите от винетки са близо 200 млн. лева и изрази надежда, че с въвеждането на новата система сумата ще бъде удвоена, стига тя да заработи по всички пътни направления, по които може да се използва.
"Опциите за прилагането й са чрез публично-частно партньорство или с бюджетни средства, които ще се възстановят за сметка на приходите. Най-рано през декември ще се вземе решение по този въпрос, когато се очаква да бъде готов доклад на Световната банка", каза Павлова.
Тя вече изрази надежда внедряването на тол системата у нас да започне от 2017 г.