Сенатът на САЩ подхваща искането на Долната камара за импийчмънт на Тръмп
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сенатът на САЩ днес започва да разглежда искането на долната камара на Конгреса да бъде отстранен от длъжност президентът Доналд Тръмп по обвинения в злоупотреба със служебно положение. Все още остават нерешени обаче важни въпроси като този дали на процеса в Сената ще бъдат призовани свидетели, предаде Ройтерс.
Вчера Камарата на представителите, в която демократите имат мнозинство, изпрати двете официални обвинения срещу Тръмп в контролирания от републиканците Сенат, където следващата седмица ще започне третият съдебен процес за отстраняване от длъжност на президент на САЩ.
Днешната процедура в Сената ще бъде повече церемониална, отколкото по същество. Седемте "прокурори" от Камарата на представителите ще представят обвиненията в Сената в 17 ч. по Гринуич.
Сенатът ще покани председателя на Върховния съд Джон Робъртс да положи клетва в 19 ч. по Гринуич, за да председателства процеса и да закълне 100-те сенатори като съдебни заседатели. След това Сенатът ще уведоми Белия дом, че предстои съдебен процес срещу президента.
Членовете на Камарата на представителите одобриха изпращането на обвиненията в Сената с 228 на 193 гласа, като цяло разпределени по партийна принадлежност. Те изпращат Тръмп на съд по обвинения в злоупотреба със служебно положение заради искането от Украйна да разследва политическия му съперник Джо Байдън и за възпрепятстване на работата на Конгреса, защото е блокирал поискани от конгресмените демократи документи и свидетелски показания.
Очаква се Сенатът да обяви Тръмп за невинен и президентът да запази поста си, тъй като никой от 53-мата сенатори републиканци не е изявил готовност да гласува за отстраняването му от поста, а за такова решение е необходимо мнозинство от две трети, отбелязва Ройтерс, цитирана от БТА.