BG EN

Сергей Загубански потопи „Позитания”

КОМЕНТАРИ

Сергей Загубански потопи „Позитания”

31401
на 29.05.2014
Сергей Загубански потопи „Позитания”

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Изборите – много смесени чувства и малко чиста радост. Всъщност, това са най-смесените чувства, които съм изпитвал след избори. Радостно е, че самозабравилите се червени бонзи загубиха. Тъжното е, че загубиха от ГЕРБ. Радостно е, че „Атака“ на Сидеров, изявила се като яростна антиевропейска партия, губи. Тъжното е, че губи от Цензура без България, партия на разпасания популизъм.

препоръчано

Радостно е, че съвкупният вот за управляващите е по-малък от съвкупния вот на опозицията. Тъжното е, че на едни предсрочни избори се очертава да управляват „преждеуправляващите”, чиято попара вече сме сърбали. Радостно е, че избирателната активност е доста висока (предвид характера и целите на изборите), тъжното е, че електоратът на ДПС е в пъти по-активен от електоратите на българските партии. Радостно е, че парите още не са станали всесилни в изборите у нас.

Тъжното е, че стават все по-силни. Колкото до чистата радост, тя извира от факта, че партиите на евразийския избор претърпяха разгром – и в лицето на „Атака”, и в лицето на АБВ, а отчасти и в лицето на БСП. Друга добра новина е, че преференциалният вот проработи. Голяма част от избирателите са се възползвали от възможностите, които той крие за преподреждането на листите. А избирателите на Реформаторския блок дори успяха да пренаредят листата, предложена им от партиите – Светослав Малинов измести водачката на листата Кунева и той ще е депутатът на РБ в Брюксел. А това е една реална крачка към мажоритарност.

Забавен куриоз ще е, ако и неуките бабички успеят да подменят Станишев с 15-я в листата на БСП. И същевременно трябва да се отбележи, че времето на абсолютно чистия мажоритарен вот още не е дошло. Нито един от независимите кандидати не е спечелил поне символичния един процент. На първо място е Виктор Папазов с 0,344%, а на второ Румяна Угърчинска с 0,327%. Евгения Банева е последна с 0,279%. На тези избори освен победители и победени, има и жертви в буквалния смисъл. Много пъти съм казвал, че Гоце е политически мъртъв, но крият от него. Сега вече няма как да не разбере. Култукът АБВ доказа за пореден път, че който се отчепи от БСП повяхва. Калфин, който със сигурност имаше избираемо място в една листа на БСП, и той си отиде мърцина… Хроничното заболяване на Сидеров се изостри до животозастрашаваща криза. Към жертвите можем да добавим и Пеевски, който окончателно трябва да се прости с възможността в бъдеще някога да заеме някаква публична длъжност, каквито и катарзиси да преживее. Явно и самият той го усеща, защото на пресконференцията в НДК беше видимо притеснен, току вадеше кърпичка и бършеше потта от челото си…

За разлика от него Сергей Загубански се владееше перфектно. На моменти го издаваше единствено усмивката, наподобяваща нервни тикове… Бареков беше направо надрусан със серотонин. Със сигурност имаше жълто на гащите. Местан беше много добър. И му личеше какво удоволствие си доставя да се слуша. На моменти се притеснявах да не стигне до край… Много малко са новите неща на тези избори. Партиите са си почти същите и електоратът си е почти същият. Голямата загадка и на тези, както и на предишните, и на по-предишните избори, си остава въпросът на какво се дължи магията на ГЕРБ, която напук на очакванията не се разпадна извън властта. Защо толкова хора гласуваха за Борисов. Дали е като оценка за самата партия и нейния лидер, или е на принципа, на който левскарите викаха за „Лацио“ в мача им срещу „Лудогорец“?

Струва ми се, че ще е пресилено да се каже, че народът обича ГЕРБ. Но е сигурно, че мрази БСП. Левият вот не е намалял, намалял е вотът за лицемерната левица на Станишев, левицата „Чер хайвер”, изпаднала под пагубното влияние на милионерката Моника и медийния империалист Пеевски, левицата, която ДПС арендува безмилостно. Предвид мижавия общ резултат на БСП не може да се каже, че повечето пенсии са гласували за нея, но може да се твърди, че най-много от гласувалите за нея са пенсии – 37%. Което не вещае дълъг хоризонт… Профанският вот също не е намалял, просто се е преместил. Той очаквано е разпределен почти равномерно във всички възрастови групи. Избирателната активност не е 35.5%, както изчислява ЦИК, а над 45%. Гласували са 2 320 710. От ГРАО съобщиха, че избирателните списъци съдържат 6 533 828 избиратели. Но според независими наблюдатели в страната едва ли има повече от 5 млн. българи с право на глас. Резултатите в никакъв случай не говорят за разширяване на електоралната база на ДПС. За ДПС са гласували към 395 хил. избиратели, което е добър резултат, но не е изключителен. На изборите за ЕП през 2007 г. ДПС взе точно колкото и сега - 392 650 гласа, а на европейските избори през 2009 г. с малко по-малко - 364 197 гласа. Това е резултатът, който ДПС традиционно печели, без да се напъва. Но когато се напъне…

На парламентарните избори през 2009 г. агите поставиха рекорд - 610 521 гласа. Тогава Доган подгря с изказването си в Кочан за порциите. Така че и тук няма новина. Новината е, че другата партия на Доган – Цензура без България, взе над 10%. ДПС-ББЦ е втора политическа сила, почти равна на първата. От тази гледна точка и „съкрушителната” победа на ГЕРБ не изглежда чак така. Бойковите взеха 30.396%, или 705 хил. гласа – което е твърде далеч от най-добрите постижения на партията. И какво от тук нататък? В нощта на изборите, журналистите напомниха на Станишев изказването на Данчо Ментата, че ако БСП и ДПС получат по-малко гласове от ГЕРБ и РБ, може да има предсрочни избори. Но Станишев се измъкна, интересувало го какво мисли Местан, а не Ментата. И понеже рядко се среща подготвен български журналист, не се намери кой да му напомни истината. А тя е, че същото изказване направи и Местан. На 3 март каза: „Не сме се вкопчили във властта. Ако се стигне до там, резултатът на ГЕРБ и РБ да е по-висок от този за БСП и ДПС, вероятно ще е основателен въпросът за мандата на кабинета "Орешарски", но не очакваме подобно развитие…"

Подкрепи го и Буруджиева, шефката на кабинета на Станишев: „Точно така, ако нямаме мнозинство, ще значи, че не събираме достатъчна подкрепа. Това ще постави въпроса дали и кога да бъдат предсрочните избори.” Имам спомен, че в един момент и самият Станишев го каза, но бързо се отметна. Но това, че се е сбъднала най-мрачната прогноза на управляващите, съвсем не значи, че със сигурност ще има предсрочни избори. От крепящите парламентарното мнозинство партии само ДПС би могла да има полза от един предсрочен вот. Но само при условие, че договори участието си в следващото правителство. ДПС е като маймуната, никога не пуска единия клон, ако не се е хванала здраво за другия. И, естествено, ако получи обещание за много повече власт и облаги, отколкото има в коалицията с БСП. Но това е много трудно постижимо. Логиката на изборния резултат ще направи БСП значително по-отстъпчива, отколкото окрилената от голямата победа ГЕРБ. Но поканата за наддаване е изпратена. В изборната нощ Местан на два пъти намекна, че при определени обстоятелства ДПС може да преосмисли отношението си към кабинета. С 3% подкрепа „Атака“ има интерес да запази този парламент, защото той може да е последният, в който участва. Колкото до Станишев, въпреки изборния разгром той няма намерение да подава оставка нито като лидер на БСП, нито като лидер на ПЕС.

Послушковците, с които се е обкръжил на всички нива в ръководните органи на БСП, едва ли ще му я поискат. Така че шансът той да оттегли правителството на Орешарски ми се вижда нулев. Между другото подочух нещо за касиране на изборите. Поскали го Андрей Райчев и Сънчо Стойчев. Според тях изборният резултат не можел да е верен, твърде много се различавал от прогнозите им. Шегувам се, разбира се. Резултатите на БСП имаха и един страничен, но особено важен за обществото резултат – разкриха несъстоятелността на гравитиращата около БСП социология.

Всъщност, защо да не си го кажем направо – разкриха продажността на социолозите от групата на „Кънчовците”. В дните преди изборите Институтът за модерна политика на Борислав Цеков твърдеше, че БСП води на ГЕРБ с 1.6%. „Сова Харис” на Васил Тончев даваше на БСП 3% преднина пред ГЕРБ. „Галъп” прогнозира еднакъв резултат за ГЕРБ и БСП – по 18.3%. „Медиана” на Кольо Колев даде 2% преднина на БСП (26% на 24%). И четирите агенции поставиха под сериозно съмнение мандата на РБ. Единствено „Алфа Рисърч” и „Екзакта” предвидиха победата на ГЕРБ, макар и да не познаха огромната разлика.

Агенцията на Боряна Димитрова прогнозира 27.3% за ГЕРБ и 23.6% за БСП, с уговорката, че БСП е достигнала върха си, а ГЕРБ има още ресурс за мобилизиране. „Екзакта” на Лидия Йорднова заложи на 28,5 % за ГЕРБ и 24,0 % за БСП, което се оказа най-точната прогноза на изборите. Резултатите показват, че ГЕРБ е взела 30.396%, а БСП – 18.937% .

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 22 ноември - успехът ще е с Телците, Везните стабилизират финансовото си състояние
ПИК TV x
Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО) Асен Василев свърши за 11 секунди (ВИДЕО)
ново
Днес: 3
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК