BG EN

Сигурни ли са скенерите за пръстови отпечатъци

Джаджи

Сигурни ли са скенерите за пръстови отпечатъци

10522
на 05.09.2014
Сигурни ли са скенерите за пръстови отпечатъци
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Тъй като технологиите за защита при смартфоните стават все по-умни, много потребители са готови да се предоверят и изпадат в измамно чувство на сигурност. Причината е, че двата най-големи производителя на мобилни устройства – Samsung и Apple – добавиха приложения за дактилоскопия към моделите си през последните години.

препоръчано

 

По този начин, защитата на устройството чрез уникалния пръстов отпечатък на собственика му изглежда най-голямата възможна сигурност – поне много повече от въвеждането на парола, която може да бъде хакната.

 

Оказва се обаче, че сканирането на пръстовите отпечатъци не предлага толкова надеждна защита, колкото си мислят болшинството от потребителите.Така поне смятат от New York Times. Според медията, въпреки че, биометричната информация на всеки индивидуален човек е уникална, това не означава, че тя може да даде сигурност сама по себе си. Защо това е така?

 

Отпечатъците днес се считат от експертите по сигурност за обратното на тайна. Хората ги оставят навсякъде по безброй предмети, които докосват през целия ден – от вратата на колата до дисплея на мобилните джаджи.

 

За разлика от паролите, пръстовите отпечатъци не могат да бъдат променяни. Ако хакерите се сдобият с цифрово копие на ваш пръстов отпечатък, те биха могли да го използват навсякъде където разчитате на удостоверяване на самоличността чрез пръстов отпечатък.

 

Приложението-скенер за пръстови отпечатъци на Samsung дава възможност за неограничен брой опити за идентификация без изобщо да има опция за заключване на телефона при погрешен опит. Това може би се прави поради несъвършенството на технологията, но все пак, това е проблем от гледна точка на сигурността.

 

Скенерът може да се ползва от различни приложения, а това означава, че една и съща информация ще се използва и за идентификация в случаи на удостоверяване на самоличността при  банкови приложения.

 

Подобно на пароли и друга чувствителна  информация, биометричните данни на потребителите също могат да бъдат хакнати, тъй като те се събират от софтуерно приложение. Засега от Apple например опровергават това, тъй като твърдят, че „образът“ на един пръстов отпечатък само се анализира, а след това се криптира, но той никога не се съхранява на сървърите на компанията или в облака, така че не би могъл да бъде откраднат. Въпреки това, опасенията, че хакерите ще намерят начин да се справят с тази „подробност“ остават.

Източник: digital.bg

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 42
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК