Скандал в правна комисия! "Атака": Останалите партии не искат да чуят гласа на народа!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всички партии отхвърлиха предложенията на АТАКА за облекчаване на правилата за провеждане на референдуми. Председателят на комисията от ГЕРБ Даниел Кирилов лъже с гласове на неприсъствали депутати
Комисията по правни въпроси отхвърли три предложения на АТАКА, с които се правят изменения в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Промени обаче удариха на камък след като всички партии се бяха сговорили да не приемат полезните редакции на закона, предложени от АТАКА и така гражданите пак останаха без глас за съдбата си.
Председателят на комисията от ГЕРБ Даниел Кирилов направи фрапантно нарушение на приетите правила и демокрацията. Той добави в едно от гласуванията три отрицателни гласа на членове на комисията от ГЕРБ, които не присъстват. По този начин беше отхвърлено референдумите да се провеждат по облекчен начин.
Сериозно влияние на гласуването оказа и размаханият пръст от страна на ДПС в лицето на Четин Казак. Становището на Министерство на правосъдието, оглавявано от протестъра Христо Иванов, също беше отрицателно и в нарушение на действащите закони в България.
Една от предлаганите промени на националистите бе да бъдат променени текстове, с които да бъде въведен образователен ценз за имащите право на глас. По-точно да бъдат спазени законите в България, а именно щом основното образование е задължително, то да бъде и предпоставка за допускане до урните.
Също така от АТАКА предлагат задължително да се гласува при референдуми. „Въвеждането на задължително гласуване от друга страна ще прекрати практиките на контролиране на вота и купуването на гласове сред необразованите български граждани, с което ще се избегне и опасността от избор, направен в условията на недостатъчна информираност и неграмотност“, се казва в мотивите към законопроекта. Те добавят, че по този начин ще бъде преодоляно и влиянието на корпоративния вот. Целта на настоящите промени е да се направи механизма за провеждане на национален референдум доста по-приложим и разпространен в обществото. Така и обществото ще бъде по-заинтересовано и пряко ангажирано в обществено политически живот на страната.
Сред другите промени са да бъде намален необходимият брой подписи за иницииране на национален референдум. От 200 000 на 50 000 валидни подписа. А от 500 000 да бъдат редуцирани до 200 000 валидни подписа при директно насрочване на дата за провеждане на допитване до народа.
Също така от АТАКА поискаха и увеличаване на времето за събиране на необходимия брой подписи за провеждане на референдум от 3 на 5 месеца. Те мотивират това с трудната организация и по този начин се налага подписка да се събира само в по-големите градове. Това пък ограничава правата на голяма част от населението и силно намалява шансовете за провеждането на обществено допитване. Националистите настояха и за улесняване на процедурата за провеждане на референдуми.
Сидеров и група депутати предложиха още народът да може да се произнася дали е съгласен или не при сключването на международни договори, което в момента не е възможно.
Беше предложен и тридневен срок, в който председателят на НС да придвижи депозираната подписка за референдум към служба ГРАО. Такъв срок в момента не е предвиден и създава предпоставки за протакане на процедурата.
Ангажиране на БНТ и БНР с разяснителна кампания при провеждане на национални допитвания също беше сред предложенията за промяна на закона.
Всичко това обаче бе отхвърлено. „Това е обичайна практика при управлението на тази коалиция ГЕРБ, РБ, ПФ и АБВ, а виждаме, че в момента ДПС диктува нещата.Четин Казак даде тон да не бъдат приети предложенията ни. Виждаме, че имаме управление, което не иска народът да се произнася по най-важните теми, които засягат съдбата му.
Въпреки, че в Конституцията пише, че народът е суверен на властта, тези, които са в НС и са мнозинство правят така, че той да не бъде питан“, заключи Сидеров след като напусна заседанието.