СКАНДАЛНО: Скопие ни каза на коя дата чакат Кирил Петков, премиерът ни и говорителката му Лена мълчат
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Премиерът Кирил Петков на визита в РС Македония на 25 януари. Планирано е съвместно заседание на двете правителства. За новата дата съобщи в социалните мрежи външният министър на РСМ Буяр Османи.
Скандално е, че в България няма официална информация дали това е така. Петков мълчи, по темата дума не е обелила и устата му говорителка Лена Бориславова, която иззема функциите на министри, но не си гледа работата. Неофициално казаха само, че визитата се отлага за по-късно, но кога, само македонците знаят.
Петков и Лена са под карантина след злополучния КСНС при президента Радев, след който се оказа, че шефът на парламента Никола Минчев е с положителен тест за COVID-19.
„Гражданите очакват да използваме тази нова политическа инициатива за укрепване на доверието между двете правителства и между двете страни”, добавя още Османи.
„Резултатът от тази дейност е вече договореното посещение на правителствена делегация, водена от министър-председателя Петков в Скопие. Работи се и за провеждане на съвместно заседание на двете правителства на 25 януари“, посочи македонският външен министър.
„Посоката и силата на новата инерция в отношенията между двете страни ще зависи от успеха на тези посещения и затова смятам всички дейности, които застрашават този успех, за непродуктивни и несправедливи“, заявява Османи.
Припомняме, че Кирил Петков трябваше да посети РС Македония на 18 януари, но беше поставен под карантина заради контакт с заболелия от COVID-19 председател на НС Никола Минчев.
Османи влезе в полемика с вицепремиера по европейски въпроси Никола Димитров, който го обвини, че държи да преговаря с България на всяка цена.
Преговорите на техническо ниво се водят от работни групи, в които участват опитни дипломати от Министерството на външните работи, отбелязва Османи.
Това се отнася не само за настоящите разговори за преодоляване на открити въпроси с Република България, но и за установена практика, която се прилагаше и при създаването на Преспанския договор, посочва външният министър.
"Пред нас има нов политически импулс, създаден чрез новите мандати на правителствата в двете държави. Гражданите очакват да използваме тази нова политическа инициатива за укрепване на доверието между двете правителства и между двете страни".
"Посоката и силата на новата инерция в отношенията между двете страни ще зависи от успеха на тези посещения и затова смятам всички дейности, които застрашават този успех, за непродуктивни и несправедливи", посочва Османи.