СКАНДАЛНО! Христо Иванов се появил на преговорите за правителство - отново поискал съдебната власт
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Човекът на Сорос в България Христо Иванов изненадващо изплувал в преговорите за правителство с мандата на ГЕРБ-СДС. И както може да се очаква, поискал цялата съдебна власт.
Във вчерашния кръг на преговори между четирите формации ГЕРБ-СДС, ДП, БСП и ИТН на масата били сложени текстовете на Закона за съдебната власт, които се оказали най-проблемни при стиковане на позициите по отношение конструирането на бъдещото съвместно управление.
Представителите на ДБ извадили отново проекта на Христо Иванов за "реформа" в съдебната власт, който стана "ябълката на раздора" при ротацията през февруари 2024 година и който в действителност счупи сглобката.
Както е известно тогавашният все още съпредседател на ПП-ДБ Христо Иванов постави пред ГЕРБ "капана" - ротация ще има само при гаранции за реализиране на съдебната реформа в следващите 9 месеца. Тогава това означаваше кадрово овладяване на съдебната власт от лично приближени на Христо Иванов, което бе отхвърлено. Иванов бе стигнал до признанието, че "иска да има свой главен прокурор, за да може да арестува", като е споделял, че "ще започне от лидерите на ПП и ще стигне до Борисов".
След провала на сглобката и лошите изборни резултати на 10 юни 2024 г. Христо Иванов подаде оставка като лидер на "Да, България" и уж "потъна" от видимата част на политическия живот. Някои смятаха, че е заминал при съпругата си в Брюксел. Оказа се, че това е заблуда.
Участниците в преговорите, които се водят в момента, с изненада установили неговото активно присъствие в писането на новите законодателни текстове. От ДБ даже намекнали, че е време за лидерска среща с Борисов и споменали, че в нея може да участва и Христо Иванов, което изнанедало останалите политически играчи в процеса, разкрива "Епицентър".
Овладяване на прокуратурата и слагане на човек от соросоидните среди у нас за главен прокурор, поставяне на "подходящ" председател на ВАС, подчиняване на ВСС и завладяване на регулаторите са базисните елементи в предложените от ДБ промени в Закона за съдебната власт и механизми за управление на страната, заложени в проекто за коалиционно споразумение.
Повечето от текстовете били скандални от гледна точка на независимостта на съдебната власт, гарантирана от Конституцията, казаха източници, запознати с преговорите. Всеки съдия да може да иска използване на СРС-та, разделяне на Висшият съдебен съвет на два отделни съвета - Висш прокурорски съвет и Висш съдийски съвет, били част от законодателните норми, които Христо Иванов отново искал да прокара, а Надежда Йорданова устойчиво защитавала.
Както е известно Конституционният съд (КС) през юни 2024 отряза почти всички промени, свързани със съдебната система, внесени от Христо Иванов и сие. Мотивите - повечето от приетите норми, отнасящи се до съдебната система, следва да бъдат приемани от Велико народно събрание, а не от обикновено. Според КС са противоконституционни текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на два отделни съвета - Висш прокурорски съвет и Висш съдийски съвет. КС отхвърли и текстовете, свързани с ограничаване на правомощията на главния прокурор и с ограничаването на неговия мандат до 5 години. Мандатът остана 7-годишен и изборът на Обвинител номер 1 отново ще се прави от Висшия съдебен съвет.
Въпреки това Христо Иванов измислил законодателни постановки, които да заобикалят решението на Конституционния съд, така че съдебната власт да попадне под политически диктат и да бъде използвана като бухалка срещу политически опоненти.
"Изгоненият от цял свят Сорос е в България", заявиха юристи, изненадани от "новите" текстове в Закона за съдебната реформа.
"10 години Христо Иванов и ДБ взимаха пари от различни фондации на Сорос за тази съдебна реформа", припомни наскоро бившият шеф на комисията за промяна на Конституцията Радомир Чалаков. “С пари на Сорос не може да се прави политика в България”, категоричен бе и Валентин Вацев. Истината е, че точно с парите на Сорос у нас се прави политика. Години наред с парите на Сорос Христо Иванов се опитва да разгради държавността в България. И ако в САЩ и в Европа Сорос вече е гонен, у нас соросоидите продължават да дърпат конците на задкулисната власт.
"Позволихме на един никаквец - някакъв никакъв юрист Христо Иванов, натрапен на президента Плевнелиев от "Америка за България", да разсипе конституционния ред в България", категоричен е един от най-големите критици на Христо Иванов конституционалистът Георги Марков.
"За втори път се доверяваме на Христо Иванов. Съдебната реформа бе подготвена от трима бивши министри - той, Надежда Йорданова и Атанас Славов", разкри през лятото лидерът на СДС Румен Христов.
Сега с недоумение всички констатират, че "за трети път" ДБ иска да наложи съдебната реформа на Христо Иванов.
"Преговорите за коалиционно споразумение вървят с обнадеждаващ напредък", каза вчера пред Радио Кърджали Цвета Караянчева, областен лидер на ГЕРБ в Кърджали.
Тя добави, че има разбирателство между формациите и прогнозира, че вероятно следващата седмица президентът ще връчи мандата за съставяне на кабинет на най-голямата парламентарна група.
На 7 януари предложените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт влизат в Правна комисия, оглавявана от Росен Желязков. Настояването на ДБ е текстовете да се приемат спешно, така че да бъде спряна процеурата по избор на новия главен прокурор, чието изслушване пред ВСС е насроено за 16 януари.
Ако парламентът успее законодателно да блокира избора на Борислав Сарафов, той ще продължи да изпълнява функциите на главен прокурор.
За избор на нов ВСС, който евентуално го смени като започне нова процедура, са нужни 160 депутатски гласа. В този парламент те могат да се съберат (заедно с АПС): ГЕРБ-СДС имат 69, ПП-ДБ -37, БСП-ОЛ - 20, АПС - 19 и ИТН-18 - или общо 163.