Билкови отвари и масла ще ви дарят с прекрасна грива
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През лятото нашата коса страда предимно от слънчевите ултравиолетови лъчи, които разрушават пигмента и незаменимия за косата кератин. В резултат на това тя става слаба, загубва своя блясък, а косъмът започва се “цепи” много лесно. Горещината и топлият вятър задълбочават проблема, тъй като обезводняват основата на косъма.
Тези неприятности могат да се избегнат или поне да се намали ефекта от вредното въздействие. На първо място - най-разумно е косата да се скрива от слънцето. Различните шапки, ленти и кърпи са особено необходими на хората с тъмна коса, защото в тяхната коса има повече уязвим пигмент. Разбира се, и за хората със светла коса е препоръчително да предпазват косата си от слънчевите лъчи.
Съществуват специални видове сапун и спрей, предназначени за този сезон, в състава на които влизат метални оксиди (желязо, титанов диоксид), които покриват основата на косъма и го
защитават от прегряване
Хората със суха кожа на главата трябва да бъдат особено внимателни през лятото. За да се запази сухата коса здрава, трябва да се използват овлажняващи средства с екстракт от алое вера, водорасли, джинджифил, пантенол, соеви протеини, жожоба, розмарин, лайка. Всички тези вещества добре овлажняват кожата на главата и косата.
Известно е, че в горещо време потните и мастните жлези работят почти два пъти по-активно и отделят голямо количество секрет. Сухата кожа е много чувствителна - тя може да се раздразни от мазнините. Затова трябва да се мие по-често (на 1-2 дни).
Кожните мазнини са питателна среда за размножаване на бактерии и гъбички. И не само за тези, които постоянно живеят по кожата на главата и при благоприятни условия започват усилено да се развиват, но и за патогенните. Затова специалистите съветват хората с мазна коса да мият главата си всеки ден с хладка вода и да я
изплакват със студена
Мазната коса трябва често да се разресва - това помага за разпределянето на кожните мазнини по косата, а те са специална природна защита срещу... ултравиолетовите лъчи и прегряването. Според някои препоръки косата трябва да се разчесва (от корена към края) не по-малко от 100 пъти за едно денонощие.
През лятото не се препоръчва употребата на гел. Той привлича слънчевите лъчи и може да предизвика т.нар. термолиза - разрушаване на основата на косъма под въздействието на топлината. Противопоказни са и масажите на главата, които способстват за още по-голямата активност на мастните жлези. Изключение прави освежаващият криомасаж с течен азот, който се прави в много салони за красота.
През горещите дни не си струва да се правят маски за коса с
рициново масло и жълтъци
– те създават допълнителна питателна среда за бактериите и гъбичките. За да не се наруши пигментацията на косата през лятото не се препоръчва върху нея да се нанасят парфюми или тоалетни води, които могат да предизвикат обезцветяване на косъма.
Много полезно е един-два пъти седмично косата да се изплаква с билкови отвари. Те не предпазват от ултравиолетовите лъчи, но възвръщат еластичността на косъма. Хората със светла коса могат да използват настойка от лайка или липов цвят, а тези, които искат за изсветлят косата си по естествен начин могат да поставят няколко капки лимон в охладена преварена вода, с която да изплакват косата си след измиване. Хората с тъмна и рижава коса могат да използват в качеството на естествен пигмент басмата (боя за коса, която използват източните народи) и къната.