ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Предметът „Начално военно обучение”, известен като НВО, беше заложен в учебните програми на учениците от 9. и 10. клас, а в часовете се провеждаха занятия по ориентиране, първа помощ, действия при аварии и други полезни за оцеляването умения. Преподавателите бяха офицери от запаса с педагогическа квалификация.
В началото на всяко лято пък се провеждаха военно-полеви лагери. Раздаваха ни зелени униформи, подобни на военните, след което ни разпределяха на групи, всяка със свой взводен командир. В ранни зори лагерниците се строяваха на плаца за сутрешна проверка, а после започваше строева подготовка и усвояване на широк набор от умения. В специализираните кабинети се изучаваше устройството на основните видове оръжие и се провеждаха занятия по химическа подготовка, боравене с радиотехника и др.
Инструктори от ОСО пък бяха ангажирани със занимания като стрелбата с малокалибрено и бойно оръжие, в която момчета и момичета участваха наравно. Едно от най-недолюбваните мероприятия беше разглобяването на автомат „Калашников“ за норматив и бягането с нахлузен противогаз. А в края на всеки курс имаше изпити по съответните дисциплини.
Военно-полевите лагери по НВО съществуваха до избухването на демокрацията, когато военното обучение беше премахнато от програмата в училищата.