ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Делото за непозволено увреждане, което премиерът Бойко Борисов води срещу лидера на "Атака" Волен Сидеров за негови изказвания, доведе до остър спор между адвокатите на двамата политици, пише "Правен свят".
Процесът се гледа на втора инстанция в Софийския апелативен съд (САС), който обяви, че ще се произнесе в срок. Защитата на Сидеров обаче настояваше делото да бъде прекратено, защото според тях Борисов не е платил в срок двата процента държавна такса върху неуважената от първата инстанция част от иска му.
Неплатената такса е по делото, което Борисов заведе срещу Сидеров и поиска компенсация от 200 000 лева заради 4 клеветнически твърдения в интервю за в. "Монитор" от 7 юни 2013 г. Съдия Теодора Нейчева осъди Сидеров да плати на Борисов 180 000 лева. В интервюто Сидеров казва, че Борисов е "покровителствал и пряко се е облагодетелствал от канали за проститутки", за което съдът е присъдил 50 000 лева обезщетение за неимуществени вреди. Други 50 000 лева са присъдени за думите на Сидеров, че лидерът на ГЕРБ "е покровителствал и пряко се е облагодетелствал от канали за наркотрафик". 40 000 лв. пък са за изказването на лидера на "Атака", че Борисов "е покровителствал и пряко се е облагодетелствал от контрабанда". И накрая – още 40 000 лева за извода му, че в резултат на гореописаните престъпни дейности Борисов е получил "поток от черни пари, които престъпната дейност осигурява".
В мотивите към решението на СГС по отношение на размера на дължимото обезщетение, съдия Нейчева записа, че клеветническите твърдения са разпространени чрез медиите пред неограничен брой хора и то по време на "политическа и икономическа нестабилност на страната, характеризираща се с многобройни граждански и партийни изяви, което предпоставя според настоящия съдебен състав - наслагване на негативен облик на ищеца в обществото, което неминуемо води до дискредитиране личността на ищеца Борисов и на представлявана от него политическа партия/като се има предвид, че ищецът е председател на същата/". Това мотивира съда да приеме, че настъпилите за Борисов вреди от всяко от четирите изявления на Сидеров, са по-големи.
Делото стига до САС след жалби и на двете страни. В своята Борисов е поискал съдът да уважи изцяло иска му от 200 000 лева, а не частично за 180 000 лева. Именно за неуважената част от иска Борисов е трябвало да плати такса, което обаче не е направил при внсасянето на жалбата си. Съдия Нейчева е указала на премиера, че в 7-дневен срок трябва да представи доказателства за внесената такса, но преди това да се случи делото вече е изпратенол в САС. Пропускът е установен от въззивната инстанция и жалбата е върната на СГС, като съдия Нейчева пише ново разпореждане, след което таксата вече е платена.
Адвокат Стефан Павлов, който защитава Сидеров, каза днес, че в този случай градският съд е действал по "свой ГПК" и е трябвало да прекрати делото след като не е получил доказателства, че таксата е платена. "Срокът за плащане е 7-дневен, а не някъде във времето", каза Павлов. Пред журналисти адвокатът изрази предположение, че съдът е допуснал таксата да не бъде платена и е издал две разпореждания заради личността на Борисов. Адвокат Елена Петрова, която защитава Борисов, призна, че има пропуск на градския съд, но в залата бе категорична, че таксата е платена и няма основание за прекратяване.
Към това дело в САС е присъединено и друго, по което Сидеров е осъден да плати 50 000 лева на Борисов. Става дума за същото интервю, в което лидерът на "Атака" казва още, че Борисов и Цветан Цветанов изнасяли пари със самолети към Ливан. "Има сериозни данни, че точно с тези самолети, както и с военни, са изнасяни огромни количества пари, в кеш – въпросните потоци от пари, и са внасяни по банкови сметки в Ливан. Това са го правили Цветанов и Борисов лично и чрез техни подставени лица – Пашата, Каратиста и други", казва Сидеров. За тези твърдения той бе осъден от съдия Асен Воденичаров от СГС да плати на Борисов 25 000 лв. за неимуществени вреди.
По това дело лидерът на "Атака" бе осъден да плати на Борисов още 25 000 лева за друго изявление от 6 юни 2013 г., направено в кулоарите на Народното събрание. В него той казва, че "с тези самолети включително са изнасяни пари в чужбина от управляващите. С правителствения самолет и с военни самолети по мои данни са изнасяни пари навън, за да бъдат вкарани в офшорни сметки. Това са пари, както се сещате, не на портиера в Министерски съвет, а на първите управляващи. Знам само, че посоката е Ливан, откъдето вече могат да се вкарат във всякакви офшорни сметки".