СТАВА ГОРЕЩО! Румен Радев остро към Киро: Времето за анализи изтече, чакаме резултатите! Президентът взе страната на БСП за АЕЦ "Белене"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
България има бъдеще като ядрена държава, това коментира президентът Румен Радев за бъдещето на АЕЦ "Белене" и това дали е възможен сериозен разнобой в управляващата коалиция по тази тема.
С тези думи Румен Радев се вряза в управляващата коалиция и взе страна в конфликта между Кирил Петков и БСП за енергетиката.
"Знаете каква борба се водеше в Съвета на ЕС, в Европейската комисия, за да бъде призната ядрената енергия за чиста енергия. Това има голямо значение за държави, като България. Имаме определен прогрес. В същото време се налагат големи изисквания към инвестициите", допълни Радев.
"В този проект са вложени милиарди на българските данъкоплатци и повече не можем да оставим в това положение - непрекъснато отлагане и чакане. България има бъдеще като ядрена държава. Категорично", заяви Радев.
В една от последните изяви по темата премиерът Кирил Петков даде да се разбере, че няма да се строи „Белене“, а ще се мисли за нови реактори в АЕЦ „Козлодуй“. Това предизвика остра позиция на БСП, обявена официално вчера.
По-късно Корнелия Нинова смекчи тона, но усещането за раздор във властта остава.
Радев продължи атаката си срещу правителството в Пловдив.
"Правителството трябва да прави така, че да не допуска политиката и геополитиката да убива българската икономика. Нужни са надеждни, устойчиви мерки и решения, а не само добри намерения. Времето за анализи изтече, чакаме резултатите", заяви президентът Румен Радев завода на металургичната компания за цветни метали „КЦМ 2000“.
Според него не може в условията на остра енергийна криза да бъдат изоставени енергоинтензивните предприятия, които са гръбнакът на нашата икономика, без адекватни мерки и предсказуемост в ценовата политика.
"Следим какво прави правителството така че да поевтинее тока и газа и да има адекватни компенсаторни механизми за бизнеса. Има нови хора в ръководството на енергетиката, но къде са резултатите? Хората не ги усещат, а време няма. Всеки ден е ценен, увеличава се риска от фалита и загуба на пазари", посочи държавният глава. По думите му се са неотложни законови промени. Трябва да имаме реална ликвидност и реални ангажименти.
Той определи „КЦМ 2000“ като пример за приватизация и технологичен лидер. За него такива структуроопределящи предприятия трябва да бъдат подкрепени.