ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Според изследване на учените от Вашингтонския университет облаците над Антарктида се различават по това как в тях взаимодействат водата и ледът. Това влияе върху количеството слънчева светлина, което се отразява обратно в Космоса. Новите данни са важни за разбирането на процесите на изменение на климата на Земята.
В рамките на ново изследване учените са открили процес на "вторично" формиране на лед в облаците, които се образуват над Антарктида. В облаците ледените частици се сблъскват със свръхохладени водни капки, замразяват ги и ги разбиват. В резултат се появяват много ледени фрагменти.
Облаците отразяват по-малко слънчева светлина Тези събития се описват от механизма на Халет-Мосоп. Благодарение на тези процеси в облаците те губят своята отражателна способност, в Космоса се връща по-малко светлина се връща и съответно повече светлина отива в океана под облаците.
Според Рейчъл Атлас от Вашингтонския университет океанът около Антарктида, Южният океан, поглъща много топлина. Но способността да абсорбира топлина зависи от температурата в горните му слоеве, която от своя страна зависи от облаците над океана.
Учените смятат, че ако температурата в облаците е в диапазона от -3 до -8 градуса по Целзий, то 10 вата на квадратен метър допълнителна слънчева енергия могат значително да променят температурата на океана. Формирането на ледени кристали в облаците над Антарктида намалява количеството вода в тях. Облаците също променят формата си. В съвкупност това се отразява на способността на облаците да отразяват достатъчно количество слънчева светлина.
“Облаците престават да бъдат надежден защитен екран от енергията на Слънцето и тя все повече прониква надолу“, казва Атлас.