Страшна измама! Лъсна истината за най-големия тузар в Инстаграм – той не е руски милионер, а...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Борис Борк имаше всичко, което иска човек – красиви жени, луксозни коли, храна в класни ресторанти, собствен хеликоптер и разбира се, сума с няколко нули в банковата сметка.
Харесваше му да го демонстрира в Instagram, документирайки живота си на московски милионер пред повече от 18 000 свои последователи.
Не всичко, което блести, обаче е злато. Оказва се, че Борис също не е истински, а резултат от експеримент на двама приятели, пише profit.bg. Те искали да видят дали са необходими много пари, за да се създаде персонаж, който да се превърне в сензация в интернет.
23-годишният маркетингов консултант Роман Зарипов казва, че идеята му хрумнала, след като прочел статия за това колко пари може да струва създаването на звезда в социалните мрежи.
В текста се твърдяло, че цифрата можела да включва шест, дори седем нули.
Убеден, че това може да се случи на много по-ниска цена, Роман потърсил в руската социална мрежа контакт с човек на средна възраст със „свеж“ външен вид, който можел да се превъплъти в ролята на фиктивен милионер. Така се появил Борис Кудряшов.
Няколко съботи и недели Зарипов и негов приятел правили снимки и ги публикували в Instagram и така превърнали Кудряшов, който има скромна пенсия от едва 195 долара на месец, в „милионера“ Борис Борк.
Те изпратили невярна информация на администраторите на социалната мража. Снимки, показващи стил на живот, пълен с лукс и удоволствия, който отговарял на човек с тлъста банкова сметка.
Зарипов разказва, че получавал около 30 съобщения дневно на акаунта, който създал. Някои от тях били свързани с реклама на продукти, като марки дрехи или приемане на подаръци срещу реклама.
В крайна сметка, след шест месеца младежът разкри в публикация във Facebook истинската природа на известния вече „милионер“. „Все още се чудя как, харчейки само 800 долара за два месеца, можеш да накараш десетки хиляди възрастни хора да повярват в човек, който не съществува“, споделя Зарипов.
Той бил удивен колко лесно могат да бъдат подмамени хората и как те нямат навика да проверяват достоверността на информацията, която се публикува в социалните мрежи.