Схема за 36 млрд. лв. от палатките на Мая Манолова! Чуйте как бившата бесепарка си признава, че прецаква хората с увреждания - урежда само протестърките си с по 2000 лв. на месец (ВИДЕО)

АВТОРСКИ НОВИНИ

Схема за 36 млрд. лв. от палатките на Мая Манолова! Чуйте как бившата бесепарка си признава, че прецаква хората с увреждания - урежда само протестърките си с по 2000 лв. на месец (ВИДЕО)

176425
на 26.06.2020
Схема за 36 млрд. лв. от палатките на Мая Манолова! Чуйте как бившата бесепарка си признава, че прецаква хората с увреждания - урежда само протестърките си с по 2000 лв. на месец (ВИДЕО)
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Мая Манолова и само една от майките на деца с увреждания - оскандалената за афера с арестуван за педофилия Вера Иванова, опитаха отново днес да заблудят хората в неравностойно положение и да ги призоват на окаляния си катун пред Министерски съвет. Там отдавна е празно, защото не остана кой да вярва на манипулациите на бившата бесепарка, сменила не само мъжете си и куп прозвища като Галевица и Божковица, но и куп "каузи", докато открие коя е най-печеливш и доходоносна. 

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

препоръчано

Яхането на болките и нуждите на най-уязвимите българи до момента единствено й донесе политически дивиденти и я държи на дневен ред в обществото, просто защото не се намира друг с толкова низко съзнание, който да трупа дивиденти от тях. Затова й за пореден път днес Манолова и дружката й Вера, за чието дете сам мъжът й разкри, че не се грижи, възседнаха хората с увреждания. Без обаче да им предложат каквито и да било решения, така че животът им да стане по-лек и поносим.

Точно обратното. Манолова продължава да ги заблуждава, че законът, който лично сътвори в палатките на присъдружните си улични метежнички от "Системата ни убива" и прокара заедно с БСП, работи в тяхна полза. Самата тя отлично знае, че това е просто заблуда, защото лично го признава на публична дискусия преди година, за което ПИК прилага и аудио запис. 

По всичко личи, че или честото ходене на фризьор, или обикалянето на селските хоремаци отчаяно да търси подкрепа, са докарали на бившето социалистическо острие амнезия. Или пък лъже? 

В свое разкритие още преди няколко месеца, медията ни показа, че още при съставянето на закона БСП и Манолова са наясно, че текстовете няма да работят, но въпреки това и под натиск с уличните акцийки, принуждават народните представители да ги пиремат. Във видео показахме, как Манолова и БСП си измиват ръцете с жените, които излъгаха и в същото време заложиха капан на управляващите.

На въпрос, кой ще отговаря, когато законът не работи, което е повече от очевидно още тогава, някогашната депутатка с прякор сестра Галева, казва - "Аз ще отговарям".

Защо тогава днес не отговаря, а отново манипулира хората с увреждания?

Защо не им признае, че е забъркала страховита схема за цели 36 млрд. лв., с които буквално взривява бюджета и на практика обрича инвалидите да не получат нищо? 

Или че се грижи всъщност само за кефа на няколкото си присъдружни майки, които без да си мръднат пръста, трябва да взимат по 2000 лв. на месец?!

Схемата е именно за 36 млрд. лв., защото толкова ще трябва да дава всяка година държавата, ако законът на Манолова остане в сила.

Това обаче е сума, каквато изобщо няма в българския бюджет - дори всички приходи да бъдат събрани и дадени за хората с увреждания, пак ще има дефицит от 10 млрд. лв. Говорим за всички приходи в държавата изобщо - данъци, европейски фондове, мита и каквото се сетите!

Тези 36 млрд. лв. при това няма да стигнат, за да се обслужи безумният закон на Мая Манолова. В него толкова пари са предвидени само за осигуряване на личен асистент. Отделно от това трябват средства за лекарства, дневни центрове, рехабилитация, издръжка, жилище... 

660 хил. са хората с увреждания в България и ако безумният и скалъпен на крак в палатките закон на пишман юристката от неизвестен руски ВУЗ влезе в сила, държавата трябва автоматично да обяви фалит от 1 януари 2021 г.! 

Манолова сама признава, че е наясно, че подобно нещо е невъзможно, но въпреки това казва: "Аз отговорям!". Е, добре, ще отговаря ли сега или разчита на слабата памет на българина. 

Фактите обаче са съвсем пресни и й ги припомняме: 

• Законът беше приет под натиска на протестиращите и лично на Мая Манолова с негативни становища на управляващото мнозинство, както и от експертите на Министерство на финансите и Министерство на трда и социалната политика. Въпреки това Манолова казва: Аз ще отговарям!

• Още тогава тя е била наясно, че се залага финансов и кадрови капан. Само до момента на МТСП не достигат 100 млн. лв. в бюджета за обезпечаване на заявената лична помощ.

• Законът за личната помощ няма лимит на потребителите от 01 януари 2021 – просто трябва да имаш ТЕЛК. Тоест, от него може да се възползват 660 000 хора с увреждания.

• Налице е недостиг или липса на кандидати за асистенти, както и подходящи кандидати предимно в малките населени места. Липсват квалифицирани асистенти и желаещи да упражняват асистентската професия.

• В повечето случаи асистенти по този закон стават хора от семейството на човека с увреждане. Така парите за лична помощ се превръщат в допълнителен доход за семействата от 740 лв. месечно.

• Родителят на дете/младеж с увреждане има право да го води в Дневен център за по 8 ч. на ден. Тоест, държавата да се грижи за това дете/младеж. Отделно има право на до 8 ч. лична помощ.

В една част от случаите родителите водят децата на Дневен център и прибират парите от личната помощ без реално човекът с увреждане да я получава.

• Няма контрол за това как се грижат за хората, дават ли се нужните лекарства, хранят ли се правилно. Изключително занижени са изискванията спрямо асистентите, което е предпоставка за непрофесионална грижа и/или грижа с ниско качество, предоставена от неквалифицирана работна сила.

• Личният асистент няма възрастови ограничения, без подоходни критерии, няма ограничения за трудов, социален или друг статус. Има случаи на асистенти, които са по-възрастни и с повече заболявания от ползвателите на услугата.

• В момента, ако човекът с увреждане се самооцени, че не може да извършва никакви дейности без помощ, това играе огромна роля в индивидуалната оценка. Тежестта на самооценката трябва да се намали, защото е нормално човекът с увреждане или неговия законен представител да твърдят че той не може нищо с цел да получат максимален брой часове за личен асистент. Този проблем е концептуално заложен в закона, поради факта че 99,99% от личните асистенти са членове на семейството или домакинството. Както в обществото говорим и се борим срещу фалшивите ТЕЛК-ове, така трябва да поведем борба и срещу „театралните постановки“ пред социалния работник при изготвяне на индивидуалните оценки. Практически на личната помощ масово се гледа като на източник на семеен доход, а не на пакет от професионални грижи за повишаване на интеграционния потенциал на човека с увреждане.

Дори най-простата сметка обаче показва, че присъдружните й Вера Иванова, Нели Димитрова и компания има защо да висят на окаляния си палатков лагер. Защото законът, прокаран от Мая Манолова, ще им осигури минимум 2000 лв. на месец сигурен доход от държавата. 

Ето каква е сметката към момента: 

През 2019 г. провежданата държавна политика в областта предвиждаше разходи общо в размер на 425,1 млн. лв., като съгласно новите разпоредби във връзка със заложената финансова подкрепа бе разширен кръга подпомагани лица с увреждания, който достигна над 650 000.

За сравнение през 2018 г. по Закона за интеграция за хората с увреждания (отм.) са изплатени близо 152,0 млн. лв. за съответните социални плащания на близо 500 000 лица.

За 2020 г. одобрените бюджетни разходи се увеличиха до 450,2 млн. лв. за  финансиране на този вид подпомагане. В рамките на Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза е заложено ежегодно увеличение на необходимия ресурс, съобразно установения модел за определяне на линията на бедност – база за формиране на размера на плащанията. Размерът на линията на бедност за 2020 г. е 363 лв. 

Заплатата, заедно с осигуровките на асистент, достига до около 740 лв. заплата (бруто за сметка на работодател), в случай, че същият работи на пълно работно време (8-часов работен ден), при съобразяване със заложеното ограничение в максималния брой часове за лична помощ на ползвател (168 часа месечно).

Хората с трайни увреждания над 18-годишна възраст имат право на месечна финансова подкрепа, съобразно степента на увреждането, както следва:

1. от 50 до 70,99 на сто степен на увреждане - 25,41 лв. за 2020 г.;

2. от 71 до 90 на сто степен на увреждане– 54,45 лв. за 2020 г.;

3. над 90 на сто степен на увреждане –90,75 лв. за 2020 г.;

4. над 90 на сто степен на увреждане с определена чужда помощ, които получават пенсия за инвалидност поради общо заболяване или поради трудова злополука или професионална болест –108,90 лв. за 2020 г.;

5. над 90 на сто степен на увреждане с определена чужда помощ, които получават социална пенсия за инвалидност – 206,91 лв. за 2020 г.

Хората с увреждания имат право на финансова подкрепа под формата целеви помощи, съобразно вида на увреждането и ако отговарят на допълнително разписани условия. Целеви помощи се предоставят за:

1. осигуряване на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия по утвърдени стандарти за качество;

2. покупка на лично моторно превозно средство – до 1 452 лв. за 2020 г. (до четирикратния размер от линията на бедност за съответната година);

3. приспособяване на жилище – до 726 лв. за 2020 г. (до двукратния размер от линията на бедност за съответната година);

4. балнеолечение и/или рехабилитационни услуги – до 290, 40 лв. за 2020 г., както и допълнително за придружител, ако е необходим такъв -  до 290, 4 за 2020 г., т.е. общо 580, 80 лв. (веднъж годишно);

5. наем на общинско жилище - в размер на нормативно определения наем по реда на Закона за общинската собственост и се превежда от дирекции „Социално подпомагане“ след представяне на разходооправдателен документ от съответната община.

 По данни на Агенцията за социално подпомагане в периода от януари до май 2020 г. са изплатени средства в размер на 190 981 725 лв. за месечна финансова подкрепа на 659 211 средномесечен брой лица с трайни увреждания. 14 246 699 лв. е размерът на изплатените бюджетни средства за предоставени целеви помощи.

 До 31 декември 2020 г. ползватели на лична помощ са:

1. хората с право на чужда помощ с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност;

2. децата с право на чужда помощ с определени 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност;

3. децата без право на чужда помощ с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност.

Ползвател на лична помощ може да бъде и потребител на социални услуги в общността, с изключение на социалните услуги в общността от резидентен тип и в специализирани институции. Така попадащите в обхвата на личната помощ до края на годината правоимащи лица с увреждания са общо над 80 000.

Отчетните данни показват, че в периода от 01.04.2019 г. до 14.06.2020 г. от общия брой подадени заявления-декларации за изготвяне на индивидуална оценка на потребностите на хора с увреждания, а именно над 383 961, в 35 275 от случаите е заявена потребност от лична помощ, като е установена нуждата за предоставянето й на 33 976 лица и са издадени съответните направления с конкретен месечен брой часове. Общият брой на ползвателите е 27 550. Броят на асистентите, които предоставят лична помощ за посочения период е 28 133, като 2 046 са действащите договори за подпомагане на деца до 18-годишна възраст. Асистенти основно са лица от семейното обкръжение на ползвателя, вкл. от разширения семеен кръг.

От 01.09.2019 г. по бюджета на МТСП се администрират финансови средства по Закона за личната помощ. Плащанията по механизма лична помощ се извършват през месеца, следващ отчетния, въз основа на предоставени писмени искания за изплащане на необходимите средства от съответните общини, придружени с финансови отчети, до Агенцията за социално подпомагане.

Отчетите показват, че за периода м. януари – м. юни 2020 г. изплатените средства за лична помощ възлизат на над 84 млн. лв. за обезпечаване на възнагражденията по сключените трудови договори с асистенти.

Лицата с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане се освобождават от заплащане на винетна такса за един лек автомобил - негова собственост или съпружеска имуществена общност, с обем на двигателя до 2000 куб. см и мощност до 117,64 kW (160 к.с.). Приблизително 20 млн. лв. на годишна база се изразходват със средства от държавния бюджет за осигуряване на безплатни винетки.

Не се допуска принудително изпълнение върху сумите по дарение от физически и юридически лица, получени от лица с трайни увреждания с намалена работоспособност или определени вид и степен на увреждане над 50 на сто и други категории лица в неравностойно социално положение.

Хората с увреждания се освобождават от заплащане на държавни такси.

За имот, който е основно жилище на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто, данъкът се дължи със 75 на сто намаление, а също се освобождават от данък превозните средства - лек автомобил, собственост на лице с намалена работоспособност от 50 до 100 на сто.

Хората с трайни увреждания, които получават доходи от трудова дейност, ползват данъчни облекчения.

Във висшите учебни заведения се приемат хора с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто и военноинвалиди при облекчени условия. От заплащане на такси в държавните висши училища се освобождават лица със сензорни увреждания, лица с трайни увреждания и намалена работоспособност 70 и над 70 на сто и военноинвалиди.

За хората с увреждания са предвидени облекчени условия за достъп до социални помощи. Делът на хората с увреждания съставлява преобладаваща част от потребителите на социални услуги в страната, като общо размерът на публичните средства за финансиране на тези услуги възлиза на близо 291 млн. лв. за 2020 г.

Родителите, осиновителите, съпрузите или един от родителите на майката или бащата, които полагат грижи за лице с увреждане с 50 и над 50 на сто вид и степен на увреждане или с трайно намалена работоспособност с определена чужда помощ, се осигуряват за сметка на държавния бюджет

В Кодекса на труда и Закона за държавния служител са предвидени различни форми на закрила на лица с увреждания,  вкл. преференции. Работниците и служителите с трайно намалена работоспособност 50 и над 50 на сто имат право на основен платен годишен отпуск в размер не по-малко от 26 работни дни. Същите ползват и закрила при уволнение.

За осигурителен стаж при пенсиониране се зачита времето, през което са полагани грижи за лице с определена чужда помощ. Стажът се зачита на едно от следните лица: съпруг (съпруга), родител (осиновител) или един от родителите на майката или бащата на лицето с увреждане. Осигурителен стаж се зачита, при условие че за това време лицето, полагало грижите, не е било осигурено и не е получавало лична пенсия. При пенсиониране, за периода, който се зачита за осигурителен стаж, се внасят осигурителни вноски в размера за Фонд "Пенсии" върху минималната работна заплата към датата на отпускането на пенсия, които са за сметка на държавния бюджет.

Националния осигурителен институт предоставя обезщетения и пенсии на съответните категории лица в случаите, предвидени в Кодекса за социално осигуряване. За хората с увреждания финансовият ресурс възлиза на близо 2 млрд. лв.

Размер на пенсии, несвързани с трудова дейност:

-          Пенсията за военна инвалидност варира от 152, 65 лв. до 212,38 лв.

-          Пенсията за гражданска инвалидност варира от 152, 65 лв. до 199,11 лв.

-          Социална пенсия за инвалидност варира от 146, 01 лв. до 159,29 лв.

Осигурените за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт имат право на: пенсия за инвалидност поради общо заболяване; пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Минимален размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст при пълен осигурителен стаж - от 1 януари до 30 юни 2020 г. - 219,43 лв., - от 1 юли до 31 декември 2020 г. - 250,00 лв. (увеличение с 13,95 на сто). Максимален размер на получаваните една или повече пенсии, без добавките към тях: - от 1 януари 2020 г. до 31 декември 2020 г. - 1200 лв., определени като 40 на сто от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със ЗБДОО за 2020 година.

Пенсията за инвалидност поради общо заболяване е в среден размер от около 300 лв.

Пенсията за инвалидност поради трудова злополука и професионална болест е в среден размер от около 460 лв.

Размерът на предоставяната месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане по чл. 8д, ал. 1 от закона, в т.ч.:

-   за дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 930 лв.,

-   за дете с определени от 70 до 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 450 лв.,

-   за дете с определени от 50 до 70 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 350 лв.

Размер на предоставяната месечна помощ за отглеждане на дете с трайно увреждане по чл. 8д, ал. 2 от закона:

-   за дете с определени 90 и над 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност – 490 лв.,

-   за дете с определени от 70 до 90 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 420 лв.,

-   за дете с определени от 50 до 70 на сто вид и степен на увреждане или степен на трайно намалена работоспособност - 350 лв.

Чуйте скандалното аудио, което разкрива схемата: 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 април - материалното положение на Близнаците ще се подобри, Козирозите ще жънат успехи
ПИК TV x
СУПЕР ШОУ! Кирил Петков даде рецепта как ПИК да стане нормална медия: Трябва само да... (ВИДЕО) СУПЕР ШОУ! Кирил Петков даде рецепта как ПИК да стане нормална медия: Трябва само да... (ВИДЕО)
ново
Днес: 13
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК