ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Тигровите комари могат да са опасни, но тези, които се разпространяват у нас, не са заразени. Това каза за „Фокус” гл.ас. Огнян Миков, Специалист по медицинска зоология от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) по повод разпространението на тигровите комари у нас.
По думите му, в лабораторни условия е установено, че тигровите комари могат да пренасят 22 вида вируси. „В Европа се приема, че те са виновни за разпространението на чикунгунята в Италия през 2007 година.
Във Франция и Хърватия пък имаше случаи на денга и отново се считаше, че тигровият комар е виновен за това”, обясни гл. ас. Миков. Той уточни, че през последната година голяма епидемия от чикунгуня има в островите от Карибския басейн, по северните части на Южна Америка и във Флорида в Щатите.
„Голяма част от тези райони са отвъдморски територии на Европейския съюз, основно на Холандия, Франция и Великобритания, от които става много силен пътникопоток. За щастие сме леко периферно на този поток. Потенциална опасност има, но фактически комарът не е заразен у нас”, допълни Миков.
„Ако някой има съмнения за тигров комар, може да изпраща комарите при нас в Националния център по заразни и паразитни болести. Това, което можем да направим е морфологично определение на насекомото, за да установим дали е тигров комар или не. За сега няма кака да го изследваме за заразеност, тъй като това изисква много специфични условия на залавяне и съхранение, които няма как обикновеният гражданин да постигне”, заяви още той.