То да видиш! За първи път имаме ниво на безработицата под средното европейско
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
За пръв път през април месец тази година имаме 7.1% ниво на безработица, под средното европейско в сравнение със 7-годишния период назад. Това заяви днес на международния форум „Икономика на светло” социалният министър Зорница Русинова, организиран от АИКБ, на който участие взеха премиерът Бойко Борисов, както и министърът на финансите Владислав Горанов, главният прокурор Сотир Цацаров, партньори от чужбина и експерти, съобщава БГНЕС.
Също за първи път през последните две години можем да кажем, че имаме ръст с около 20 500 човека на година на заетите лица или с 1.3 пункта се увеличава коефициента на заетостта, отбеляза Русинова. Според нея борбата със сивата икономика и пазара на труда са взаимно свързани и резултатите от всички мерки, които правителството прилага в последните 2 години, дават своя резултат.
Увеличава се и броят на еднодневните договори, което е добра мярка да намаляване на сивата икономика, продължи тя. От началото на годината има общо 111 000 еднодневни трудови договори. И предстои да се оптимизира прилагането им, за да се създаде ясна, прозрачна процедура за земеделските производители.
Реформата в трудовата експертиза е на масата на министъра - важна реформа, която би променила коренна пазара на труда и социалната система в помощ на хората с увреждания, подчерта Русинова.
Съвместната работа с Главната инспекция на труда и НАП е добра, ще увеличим инспекторите, за да засилим контролната дейност, посочи тя. Ще изсветлее още работата на черно, за да има по-високи доходи на хората в България, подчерта социалният министър.


