BG EN

Тома Биков помилва Киро и Асен и обяви какво ще се случи след изборите

Акценти

Тома Биков помилва Киро и Асен и обяви какво ще се случи след изборите

114510
на 23.03.2023
Тома Биков помилва Киро и Асен и обяви какво ще се случи след изборите
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

След изборите ще имаме редовно правителство и работещ парламент. Такава категорична позиция и прогноза изразява кандидат-депутатът от ГЕРБ/СДС Тома Биков в интервю за "Труд".

препоръчано

Ето какво казва той:
 
Откакто съществува, ПП се намира в режим на постепенна самоизолация. Но не само аритметиката е решаваща за сформирането на правителство, трябва и смирение, разбиране, задаване на адекватни цели, симетрично разпределение на отговорностите, организация, интелектуален потенциал. Тома Биков е категоричен, че ГЕРБ има самочувствието да притежава всичко това. Той е оптимист, че след изборите ще има редовен кабинет и работещ парламент.

В социологическите проучвания наблюдавам тенденциите, а не числата. Първият факт във всички проучвания е, че ГЕРБ - СДС запазва подкрепата си. Това се случва след две години на атаки и използване на целия репресивен апарат на държавата, а и на не малка част от медиите срещу партията. Изводът е, че ГЕРБ е устойчива формация, която ще има дългосрочен хоризонт в българския политически живот. Тя не е нито партия еднодневка, нито партия, която може да функционира ефективно само когато е на власт, нито е административно - клиентелистка мрежа. Ако ГЕРБ бяхме едно от тези три неща, в момента или щяхме да сме под 4-процентовата бариера, или да се борим да я прескочим.

Вторият извод, който дават тенденциите на тези проучвания, е, че коалицията между ПП и ДБ по-скоро се стреми да постигне механичния сбор на двете формации, отколкото да го надгради. Ще припомня, че в последния парламент, сборът между двете партии, които тогава се явиха поотделно беше с три процента по-висок от подкрепата за ГЕРБ - СДС. В момента се наблюдава паритет, което означава, че растежът на т. нар. партии на промяната не е възстановен, а спадът продължава. Ако тази тенденция продължи и през оставащото време до изборите, в което кампанията ще се активизира, то моето мнение е, че ГЕРБ - СДС може да се окаже с изненадваща разлика пред ПП - ДБ. В този контекст нямам основания да се притеснявам от социологията. Притеснявам се от блокажа на политическата система, която вече две години не е в състояние да констатира обществените нагласи, да ги разбере и на базата на това да излъчи управление с адекватен дневен ред.

Срещите на Бойко Борисов по градовете са част от кампанията. Това е стандартна практика в повечето демократични държави. За съжаление, в България единствено ГЕРБ - СДС можем да си позволим да правим такъв тип кампания, защото останалите формации не се в състояние да съберат повече от 100 души на едно място. Последното означава, че или подценяват тези срещи, или че ги мързи да ги организират, или че собствените им привърженици нямат голямо желание да се срещнат с лидерите си. През последните години в ГЕРБ заедно преживяхме много събития, които ни сплотиха и ни направиха по-силни. С хората, които днес пълнят залите, ние се виждахме и преди една година, след като незаконно бяха арестувани Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова. Тогава ни посрещаха хората, които ни посрещат и днес. Лично аз никога няма да забравя подкрепата и решителността на нашите членове и симпатизанти.

Освен всичко останало, тези срещи са и възможност да благодарим на хората, които ни подкрепят. Знаем какво им струваше тази подкрепа през последните години.

Коалицията ПП - ДБ се състои от осем партии и доколкото чух над 50 неправителствени органиции, които доскоро се самонаричаха независими. Изражението на това е, че като отидат на предизборна среща ги посрещат само кандидатите за депутати, а най-ярките им събития са тичане в парковете на София. Ние предпочитаме да приобщаваме хора и да разчитаме на тях. Партньорството ни със СДС премина през много изпитания и съюзът ни е все по-устойчив. Със сигурност има хора, които са гласували за нас през годините, но по една или друга причина са се разочаровали. Мисля, че все още имаме възможност да убедим тези хора, че можем да бъдем на висотата на техните изисквания.

Ако погледнете листите на ГЕРБ отпреди две години и ги сравните с тези от изборите, които предстоят, ще видите, че новите лица са очевиден факт. Изобщо няма да говоря за листите от 2017, 2014, 2013 или 2009 година. ГЕРБ е партия, която се променя без да се разпада. Това може би я отличава от голяма част от останалите партии през последните 30 години. Това, че в листите има и опитни политици, гарантира че не сме склонни на самоцелни експерименти. За нас работата в парламента е отговорност, която изисква специфични познания, подготовка и устойчивост. В същото време имаме политически академии и различен вид формати, в които да обучаваме новото поколение политици, защото сме наясно, че в парламента може да се придобие опит, но това не е място за учене. Надявам се, скоро и колегите от ПП - ДБ да го разберат. Това би решило редица проблеми на българската политика. Иначе аз искрено се радвам, когато видя в залите колеги от 47-ото народно събрание, които са се оттеглили, но продължават да ни подкрепят и да са с нас. Това се случва във всеки град и показва, че ГЕРБ е много повече от парламентарно представена партия - това е общност, която действа като едно цяло.

Слоганът ни „За стабилна България е насочен към бъдещето, което стъпва върху опита на миналото и проблемите на настоящето. Думата „отново“ ни хареса най-много, защото съдържа в себе си „ново“, но и внушава, че това „ново“ има минало. ГЕРБ вече е партия с история и идентичност, която не може да бъде отменена. Ние имаме волята да се променяме, но това не означава, че сме склонни да се откажем от себе си. Нашата задача през последните две години беше да се самосъхраним и да запазим, но и да развием потенциала си, насред институционалната и политическата деградация. Оттук нататък целта ни е да извадим България от блатото, в което се намира и отново да я задвижим напред.

Откакто съществува, ПП се намира в режим на постепенна самоизолация. Първо априори посочиха ГЕРБ и ДПС за свои врагове. След това обтегнаха отношенията си с президента Румен Радев, който ги създаде, изпокараха се с ИТН, а в 48-ото народно събрание скъсаха отношенията си и с бившия си коалиционен партньор БСП. Това се случи само за период от около една година. Няма как партия с подобна ексцентрична политическа култура да бъде здрава основа за стабилно управление. През цялото това време ние полагахме усилия да излезем от изолацията и го постигнахме в 48-ото народно събрание. В него, с парламентарна група от 67 депутати, ГЕРБ - СДС бяхме част от всички мнозинства, които се сформираха между различните групи и задавахме цялостния дневен ред на политиката. Затова твърдя, че не само аритметиката е решаваща за сформирането на едно правителство и парламентарно мнозинство. Това е много сложно упражнение особено в настоящата ситуация. То изисква смирение, разбиране, задаване на адекватни цели, симетрично разпределение на отговорностите, организация, интелектуален потенциал. Ние имаме самочувствието да притежаваме всичко това. Ако нашите опоненти от ПП - ДБ притежаваха подобни качества, вероятно щяха да управляват и до днес и нямаше да се явяваме за пети път на избори в рамките на две години.

Ако ПП са на първо място, те трябва да зададат адекватна и приемлива формула за осигуряване на парламентарно мнозинство и да търсят подкрепа за нея. Лично аз не виждам голям потенциал да разберат как се прави нито първото, нито второто. Впрочем, мисля че и това ще бъде една от причините да не бъдат на първо място.

Ако зависеше от тях, вероятно щяха да пожелаят избори две в едно през октомври. Това обаче зависи първо от партиите в следващия парламент, а ако те не могат да се разберат за излъчване на редовно правителство, ще зависи от президента. Не мисля, че техните желания имат голямо значение, защото те са част от процес, а не негов катализатор. Моята прогноза е, че след тези избори ще има редовно правителство и няма да се наложи да провеждаме избори две в едно.

Ситуацията със сигурност е сложна и многопластова. Ние от три години призоваваме за възстановяване на политическия диалог и консолидиране на политическата система. Критиките ни към ПП са най-вече заради неразбирането им, че в българското общество живеят различни хора и няма как част от тях да бъдат считани за лоши, само защото са с политически убеждения, различни от тези на Кирил Петков или на Асен Василев. Причината да не поставяме априори червени линии по отношение на никого е разбирането ни, че всяка партия, която е получила подкрепата на част от българските граждани заслужава да бъде чута и разбрана. Напълно разбирам категоричната позиция на нашите привърженици по отношение на ПП, но големият проблем не е тази абривиатура и нейните представители и привърженици. Големите проблеми са цялостната нагласа за остракиране на част от гласовете на българските граждани, авантюристичната финансова политика, отслабването на българските позиции в региона и ЕС, бездействието на всякакви институционални нива, некомпетентността, неразбирането на националния интерес и отказа от отстояването му. Това са нещата, които отхвърляме и ще опитаме да отстраним след изборите на 2 април. За нас абревиатурите и техните лидери са второстепенен въпрос. Най-важното е да върнем България на пътя на развитието. Това е нашата цел, а не отмъщението и фиксацията в Кирил Петков и Асен Василев.

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за първата събота на декември: Овенът да се готви за никулденски купон, но да пази здравето си. Лъвът да не харчи излишно
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 42
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК