Томислав Дончев: Аз - Новият Бойко? Рано ми е!

Интервю

Томислав Дончев: Аз - Новият Бойко? Рано ми е!

13408
на 10.10.2013
Томислав Дончев: Аз - Новият Бойко? Рано ми е!

Последвайте ни в Google News Showcase

- Заради активното му присъствие в парламентарния живот на ГЕРБ мнозина видяха в габровеца Томислав Дончев бъдещ лидер на партията.

препоръчано

- Завършил е математическа гимназия, а през 1997 г. става магистър по философия във ВТУ “Св. Кирил и Методий” с втора специалност журналистика.

- През 2006 г. защитава магистърска степен по стопанско управление в университета във ВеликоТърново.

- От 21 ноември 2007 г. до март 2010 г. е кмет на Габрово

- На 18 март 2010 г. е избран за министър по управление на средствата от ЕС в кабинета на Бойко Борисов

- Семеен е, има един син

 

Интервю на Румяна Стефанова

Спрягат ви за наследник на Бойко Борисов. Ще има ли промени в ръководството на ГЕРБ, г-н Дончев?

- Вече имах възможност да коментирам такива подмятания. Това не е първият, няма и да е последният опит да бъда спряган за една или друга позиция. Чувал съм коментари, а и съм виждал материали, където съм министър на какво ли не, включително и министър-председател. Искам да кажа на всички "доброжелатели", че аз съм все още и най-вече работещо момче. Когато има конкретна цел, когато има проблем, благодарение на дългия ми опит мога да го реша. Мога да управлявам хора, мога да управлявам проекти, пари. Но за да бъдеш лидер, се предполага да управляваш надеждите и разочарованията на хората. Все още не съм убеден, че съм облякъл костюма на истински политик, а какво да говорим за политически лидер. Не, такива коментари нямат място. Не съм убеден, че тези, които ги правят, ми мислят доброто.

Преди дни социологическата агенция "Алфа Рисърч" отчете, че 76% от българите са за предсрочен вот. В същото време БСП е с лека преднина пред ГЕРБ. Не мислите ли, че едни избори сега не са във ваша полза?

- При цялото ми уважение към гилдията на социолозите ще кажа, че резултатите за подкрепата на една или друга политическа сила се измерват на избори. Преди последните парламентарни избори се отчитаха резултати, които нямаха никаква връзка с реалността. Нека не гадаем какво ще решат българските граждани. Никой анализатор, социолог или политик няма право да каже на българските граждани за кого да гласуват.

Реформаторският блок печели симпатии. ГЕРБ търси ли път към това обединение?

- Както всеки човек трябва да има собствено лице, с което го различаваме от другите, така и всеки в политиката трябва да има собствена физиономия. Смяната на лицето не е препоръчителна техника в политическия живот. Колкото до Реформаторския блок – да, там текат процеси, има енергия, което за мен е радостно, защото аз смятам идеите на обединението близки до моите. Може би има известно различие в нюансите, но по отношение на базисните идеи нямаме различие. Това са продължаващите стъпки за демократизация на страната, реформите, които трябва да бъдат проведени, борбата със задкулисието, убеждението, че нормализацията в държавата минава през оставка на правителството на Орешарски. Но едно обединение на този етап нито би било принципно, нито би било възможно. В предизборна ситуация всеки трябва да отстоява себе си. Разбира се, след избори е логично да се търси единодействие с Реформаторския блок. Лошо е, когато партии с различни цели, с различна идеология - каквото виждаме в коалицията ДПС, "Атака" и БСП, правят безпринципни уговорки само и единствено да са във властта, предавайки избирателите си.

- Миналата седмица депутатът от Коалиция за България Петър Мутафчиев обвини ГЕРБ, че за сметка на замръзналите през последните четири години пенсии, сте увеличавали заплатите и стераздавали допълнителни възнаграждения на чиновниците в министерствата. Какво ще му отговорите?

- Правото на управляващите е да се грижат за управлението на страната, където има много въпроси за решеване. Не да се занимават с опити да убият опозицията. Защото фокусирането на енергията там – да бият по противника, отнема от способността им качествено да управляват страната. Държавните служители трябва да получават атрактивно възнаграждение, за да може администрацията да си позволи да бъде конкурентна с частния бизнес и да привлича качествени хора. Заплатата на един политически съветник в моя кабинет например беше около 700 лв. и хората, които са работили там, са работили до голяма степен за кауза. Сетете се какъв експерт може да бъде привлечен и да ми дава съвет срещу 700 лв.

Една от големите критики на опозицията миналата година, когато се приемаше бюджета за 2013 г., беше, че в него бяха заложени твърде много средства, които ще дойдат от европрограми. Оправда ли се оптимизмът ви?

- Това ще стане ясно в края на годината. Тогава ще видим какво е успяла държавата да плати и дали има опасност да загуби средства. За съжаление според мен такава опасност има. Четири месеца оплакване и никаква работа.

Поискахте вот на недоверие заради мистичното Министерство на инвестициите. Дебати така и не бяха проведени, но и не стана ясно за какво беше необходимо то. Ще повдигнете ли малко завесата за функциите на тази институция?

- Направих си труда да проуча и мога да ви кажа, че такова министерство няма в нито една държава по света. Министерство на инвестициите има в някои африкански държави, както и във Виетнам, но те се занимават със съвсем други неща – с привличането на чужди инвестиции. В богати държави тенденциите са други. В Холандия например, която е с повече население, и с несравнимо по-висок брутен вътрешен продукт от България, Министерството на икономиката, екологията и земеделието са в едно. Тук, в България, я караме наопаки. Една работеща структура, каквато е Министерството на регионалното развитие се разделя на две. Единственото обяснение, което мога да намеря, е че при разпределянето на квотите в коалицията БСП - ДПС не са могли да се спазарят за кого да е МРРБ и са решили да го разделят на две. По-сериозният проблем е, че това министерство се явява изкуствен орган в целия инвестиционен организъм. Според сега действащата система се налага обекти, които преди това са одобрени от Министерството на транспорта, ако са свързани с европейски пари - втори път са одобрени от Брюксел, и накрая те трябва да бъдат одобрени от Министерството на инвестиционното проектиране. Попитах министър Данов: "Какво става, ако не го одобрите? Връщате парите в Брюксел ли?" На което получих комичният отговор: "Такива проекти няма да ги спираме". За това казвам, че проблемът не е в повечето държавни харчове – не че това е тема, която трябва да се подценява, а че това министерство ще бави с месеци всеки голям инвестиционен проект за над 10 млн. лева.

Лидерът ви Бойко Борисов обяви, че следващият вот на недоверие ще е на тема инфраструктура. Ще присъствате ли този път в зала?

- Зависи от много неща. Дали има кворум в залата и кога влизаме и излизаме, това е част от парламентарната тактика. Ако говорим за стратегически цели и те трябва да бъдат описани, нека да ги подредим по този начин: България има нужда от нормално управление, а не такова, родено някъде в зоната на здрача. България има нужда от нормалност – това са по-добри или не чак толкова добри политици, които обаче са пратени от хората и правят това, което хората искат. И каквото има да се случва, да става на светло. Няма как това да се случи в сегашната парламентарна конфигурация, още по-малко със сегашното правителство. Т. е. рестартът на държавата обезателно минава през нови избори, на които суверенът да си каже волята.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Гергьовден - успехите намигват на Телците, Стрелците пълнят джобовете САМО В ПИК: Вижте топ хороскопа на Алена за Гергьовден - успехите намигват на Телците, Стрелците пълнят джобовете
ПИК TV x
Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО) Георги Харизанов ексклузивно пред ПИК TV: 6 или 7 партии влизат в парламента. ГЕРБ бият с много (ВИДЕО)
ново
Днес: 62
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК