Тошко Йорданов В ДЕСЕТКАТА: Нормалният разговор за еврозоната потъна заради недоразумението ППДБ. След вакханалията на Асен Василев се превърнахме в държава с...

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Безпощаден и точен. Такъв бе председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов пред БНР, коментирайки поведението на "опозицията" в лицето на ППДБ. В контекста на актуалната тема - референдума за еврото, поискан от президента Радев, Тошко Йорданов отбеляза, че "причината за проблема" се корени именно в ППДБ:
"До 2021 г. темата си вървеше кротко, влязохме в чакалнята и нямаше истерия, беше отчетено от гражданите за нормален път на България. ППДБ обясниха, че трябва да се случи по един комунистически план. Това събужда съпротива и те си отгледаха изчадие в лицето на "Възраждане", категорични против еврото и не казват защо", заяви той.
Йорданов с аргументи обори твърденията на Костадин Костадинов за силата на лева и еврото:
"Тази тъпотия с независимия български лев е за хора, които не могат да мислят. Факт е, че при кризи се инвестира в долари, евро или злато. Сигурният валутен актив е еврото, а не лева. За разлика от други държави, ние имаме фиксиран курс към еврото, а в държави като Гърция и Италия, когато влизаха в еврозоната, се получи спекула, но те никога не са били с фиксиран курс. От прибалтийските държави бяха във валутен борд и с фиксиран курс и нямаше спекула при влизане в еврозоната. Ако влизахме в доларова зона, тогава да се замислим дали няма да има спекула, защото доларът не е фиксиран. Ако влезем в доларова зона, спекулата ще е чудовищна, защото курсът не е фиксиран."
Йорданов препоръча на Костадинов да се образова и посочи, че валутният борд дисциплинира бюджетите:
"Най-блестящият пример е, че сме държава с изчерпан бюджет, особено след вакханалията на Асен Василев. Ние трябва да си плащаме на лекари, учители пенсионери и когато държавата няма пари за разходите, единият от вариантите е заем. А те имат лихва и когато държавата е извън еврозоната лихвата на заема е 3 пъти по-висока. Това е простата истина. А нормалният разговор за еврозоната потъна заради истерията на недоразумението ППДБ".
За гласуването във вторник по темата с референдума той заяви, че "управляващите трябва да вършат това, което искат гражданите": "Ако не са обяснили и вземем грешно решение, всички ще си носим последствията."
Според него трябва да се правят референдуми, които не противоречат на закона:
"Дори да се вземе грешно решение, това ще дисциплинира участниците в допитването и на следващия референдум, ще знаем, че сме сбъркали предния път. Хората лесно се крият зад гърба на определени политически сили. Всеки избирател трябва да осъзнае, какво е избирател и че решенията му имат последствия. В Швейцария не се е създала тази култура, неправейки референдуми".