ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Да сте чули политик да призовава за аграрна реформа? Или за обновление на българското село? Няма и няма да чуете и в тази предизборна говорилня.
Земеделието е срамна дейност в страната, където представата за житейски успех е да участваш в риалити шоу, в "Денсинг старс" и т. н.
От 16 години е валутният борд и оттогава се знае, че европейската лента на България за ХХІ век е селско стопанство и туризъм. Основните финансови потоци по европрограмите са в Министерството на земеделието (не случайно рой Калинки накацаха именно там).
Някак ни е обидно, че Европа ни тика обратно към селото. Защо ли? Просто елитът на Европа знае, че в световните войни и двата лагера - и Германия, и Англия и Русия - се бореха да привлекат към себе си България. Тя е малка, но е изхранвала със земеделската си продукция първо Османската империя, а после цяла Европа в първата половина на ХХ в. Изхранваше и милионната армия на Вермахта. Влакови композиции караха ягоди от Пловдивско чак в Скандинавия.
През соца земеделската ни продукция заля Съветския съюз чак до Тихия океан. Нищо, че се фукахме с "Кремиковци" и АЕЦ "Козлодуй" и до днес в цяла Русия сме познати с чушките и лютеницата. .
Само плодородната земя и трудолюбието на българина ли беше причина за този бум на зарзавата?
Първата в света земеделска партия е българска и е основана от Александър Стамболийски. Проведена е аграрна реформа и почти няма българин без свое парче земя. За цяла Европа това е бил уникален модел. И ефектът е бил поразителен - неудържим щурм на българските производители, които превземат пазарите на Стария континент.
Днес е абсолютно обратното - принудени сме да купуваме зеленчуци и плодове от цяла Европа. Сякаш у нас е имало природен катаклизъм и черноземът е изчезнал. Не, просто българинът изостави чернозема. А Европа ни подканя да се върнем при него, за да не сме клети бедняци. Но ние самите, по-точно политическият елит, не ще да си размърда мозъка как да събуди интереса на младите към селското стопанство.
Примерът на отец Иван от Нови хан - купи къщи в запустели села в Монтанско за бедстващи хора, е най-лесният начин. На стотиците хиляди безработни хора държавата да предложи изоставени къщи и земи в селата. Без да плащат данъци през първите няколко години - 3 или 5. И да им се дават изгодни кредити за купуване не на беемвета, а на селскостопанска техника и за авангардно животновъдство.
Но и на тези избори земеделските партии няма да получат общо и 1 %. А и не заслужават повече, защото се джафкат помежду си кой е по-заслужил, а не предлагат нови, съвременни идеи за съживяване на българското село.


