BG EN

Турция потъна в мечти за газопроводи! Цели да стане транзитен център

СВЕТЪТ ДНЕС

Турция потъна в мечти за газопроводи! Цели да стане транзитен център

6961
на 22.03.2015
Турция потъна в мечти за газопроводи! Цели да стане транзитен център
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

С двата нови газопровода, през които ще тече газ от Азербайджан и Русия до Европа, Турция претендира да стане голям транзитен център, но амбициозните проекти може да се окажат лесни само на думи, коментира AFP. 

препоръчано

Миналата седмица Турция и Азербайджан започнаха работата по новия 1850-километров Трансадриатически газопровод (ТАНАП), който до 2018 г. трябва да започне да доставя по 10 млрд. куб.м. газ годишно до европейските потребители и 6 млрд. куб.м. до турските клиенти. В същото време турски и руски представители са в интензивни преговори за съгласуването на условията за новия проект за газопровод „Турски поток“, който трябва да мине по дъното на Черно море.

свързани новини

Предвид подкрепата на ЕС за ТАНАП и на Русия за „Турски поток“, Турция сега е поставена в изключително стратегическа позиция в засилването на конфронтацията между Брюксел и Москва заради газовите доставки. 

Мечтата на Анкара е да превърне граничещия с Гърция и България западен региона на страната в газоразпределителен център, където да се срещат няколко тръбопровода, доставящи газ до потребителите в ЕС. 
Построяването на подкрепяния от ЕС ТАНАП изглежда сигурно, предвид факта, че приходите от инвестицията в размер на 40-45 млрд. долара в азербайджанското газово находище „Шах Дениз 2“ завият от газопровода. 
„Турски поток“ обаче е по-малко реалистичен. 
Планът за проекта бе обявен през декември миналата година като заместител на отменения от Русия „Южен поток“. Русия и Турция обаче все още предстои да подпишат окончателното споразумение за „Турски поток“. 
В замяна на съгласието тръбата да премине през турска територия, Анкара си спечели от Русия понижение в цената на газа с 10,25%, което е приемлива отстъпка за страна със забавящ се икономически растеж и валута под натиск. 
Руският вестник „Коммерсант“ обаче съобщи миналата седмица, че окончателните преговори са в безизходица заради условието за цените на газа. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ САМО В ПИК! Топ хороскопът на Алена за 11 декември: Девата да не си и помисля за пътуване през граници, Козирогът го дебне КАТ
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Депутатите разглеждат преработените бюджети на ДОО и НЗОК (НА ЖИВО/ВИДЕО/ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Депутатите разглеждат преработените бюджети на ДОО и НЗОК (НА ЖИВО/ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 31
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК