УЖАСЪТ В САЩ СЕ РАЗРАСТВА: Метежниците трошат и палят наред - насилието е шокиращо. Комендантски час и помощ от Националната гвардия в няколко града, има убит полицай (СНИМКИ/ВИДЕО)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Кризата в Съединените щати след смъртта на афроамериканеца Джордж Флойд в Минеаполис, който бе убит от полицейските служител, продължава да се задълбочава, съобщават световните агенции. За справяне с безредиците в няколко американски града властите се принудиха да въведат комендантски час и да задействат Националната гвардия за овладяване на ситуацията.
Двама служители на Федералната служба за защита са получили огнестрелни наранявания на фона на протестите в американския град Оукланд, щата Калифорния, съобщи полицията, цитирана от CNN. Един от тях e издъхнал от раните си.
Кметът на американския град Денвър Майкъл Ханкок въведе комендантски час заради протестите, предава РИА „Новости“. Ханкок съобщи в „Туитър”, че мярката ще действа от 20:00 часа вечерта до 05:00 часа сутринта местно време и влиза в сила още от утре.
Подобни стъпки обявиха и градоначалниците на Синсинати и Милуоки.
В Синсинати комендантският час ще е в сила през уикенда, а в другия град ще започна да действа още вчера.
Иначе протестите продължават да се разрастват. Във Филаделфия недоволни атакуваха статуята на бивш кмет като я вързаха с въжета и запалиха огън в основата й. Според местна телевизия в града са подпалени множество автомобили, а във Вашингтон три коли на Сикрет Сървис, паркирани в Близост до Белия дом, бяха надраскани със спрей и изпочупени. Атаки и палежи на автомобили имаше и в Лос Анджелис и Сиатъл.
По-късно кметовете на още американски градове обявиха въвеждането на комендантски час - сред тях са Атланта, Филаделфия, Лос Анджелис, Питсбърг и Кливланд.
От полицията в Ню Йорк съобщиха, че до този момент през деня са арестувани над 20 души, като се очаква броят им да се увеличи. Арести имаше и в Сиатъл, където се стигна до сблъсъци между полиция и протестиращи.
В същото време амeриканският президент Доналд Тръмп определи насилието в град Минеаполис, което избухна заради случая, като работа на мародери, нарушители на обществения ред и анархисти.
Междувременно бивша собственичка на заведение в Минеаполис заяви, че починалият мъж и обвиненият за смъртта му полицай в са работили заедно в нощния клуб, съобщи ТАСС. Пред телевизия „Ен Би Си” жената каза, че те са отговаряли за сигурността пред и вътре в заведението.
Край полицейски участък в Минеаполис пък бе построена спешно бетонна стена. Край нея се появиха и метални заграждения.
Цялата Национална гвардия на Минесота е задействана за първи път от Втората световна война след две нощи на протести, придружени от насилие, предаде „Ройтерс”.
Губернаторът на Минесота Тим Уолц заяви, че разполагането на гвардията е било необходимо, тъй като екстремисти използват демонстрациите заради смъртта на Джордж Флойд, за да сеят хаос, и че очаква тази вечер протестите да станат по-ожесточени.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че военните трябва да разположат части в Минеаполис много бързо в отговор на ожесточените протести. Американски представител, пожелал анонимност, съобщи, че военните са заповядали на военна полиция да се подготви, за да се разположи бързо, ако местните власти поискат помощта им.
Тръмп заяви също така, че ако протестиращите проникнат през оградата на Белия дом, ще бъдат посрещнати от "най-злите кучета и най-страшните оръжия". Кметицата на Вашингтон Мюриъл Баузър отговори на президента в „Туитър”, че "там няма зли кучета и страшни оръжия. Има просто уплашен човек".
"Докато Тръмп се крие зад своята ограда уплашен и сам, аз стоя срещу хора, мирно изразяващи тяхното право по Първата поправка след убийството на Джордж Флойд и стотици години институционализиран расизъм", допълни Браузър, която е чернокожа.
Жена хвърли коктейл „Молотов” в полицейски ван с четирима полицаи в Ню Йорк по време на демонстрация, съобщи „Франс Прес”. Полицаите са успели да излязат невредими. Жената е арестувана заедно със сестра ir, която се опитала да попречи на ареста.
В Ню Йорк полицията е задържала над 200 души, участвали вчера в протестите, съобщи ръководителят на нюйоркската полиция Дермът Ши, цитиран от ТАСС.
Между 400 и 500 души са арестувани в Лос Анджелис при безредици след убийството на цветнокожия в Минеаполис, по данни на „Си Ен Ен”.
Губернаторът на щата Джорджия Брайън Кемп подписа указ, с който разрешава активирането на до 3 000 военнослужещи от Националната гвардия в целия щат, според поредица от туитова в потвърдения му акаунт в "Туитър", цитиран от „Си Ен Ен”.
Кемп призова за активирането на Гвардията на фона на няколко планирани протеста днес.
Според него, войските на Националната гвардия ще си партнират с местните правоприлагащи органи, "за да запазят мира и да защитят жителите във всеки ъгъл на нашия велик щат". Кемп не уточни къде ще се проведат неделните протести.
Отделно кметът на Лос Анджелис Ерик Гарсети заяви в изявление пред „Си Ен Ен”, че военнослужещи от Националната гвардия на Калифорния се разполагат в града за една нощ, за да подкрепят органите на реда.
Кметът по-рано заяви, че няма вероятност да бъде повикана Националната гвардия, но в последствие Гарсети промени мнението си заявявайки, че те са необходими "за поддържане на мира и безопасността на улиците".
Най-малко трима души са простреляни и един е загинал на фона на протести в центъра на Индианаполис снощи, заяви началникът на полицията в Индианаполис Рандал Тейлър на пресконференция.
"Полицията все още разследва инцидента и посъветва гражданите да избягват района", каза Тейлър.
Полицейското управление във Фъргюсън, щата Мисури е запалено и евакуирано според туит от полицейското управление на окръг Сейнт Луис на щата. Полицията на окръг Сейнт Луис заяви, че подпомага полицията във Фъргюсън, където по време на протестите срещу полицаите са хвърляни фойерверки, тухли, камъни и бутилки.
Фъргюсън беше център на няколко ожесточени протеста през 2014 г., след като Майкъл Браун, 18-годишен черен тийнейджър, беше застрелян по време на конфронтация с бял полицай през август същата година.