Утре е Гергьовден! Голям празник! Какво се прави в дома за здраве и късмет на цялото семейство? В нощта преди Гергьовден задължително...
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На този ден имен ден празнуват: Галя, Георги, Гергана, Гинка, Ганка, Ганчо. Да им е живо и здраво името и да им носи много щастие и успехи!
Традицията на Гергьовден
Празникът е известен още като Гергювден, Гергевден, Гюрговден, Джурджовдън и се чества в деня на християнския светец Георги, който в народните представи е покровител на овчарите и стадата.
Според старите поверия в нощта преди Гергьовден всички съкровища заровени в земята започват да „играят“. Нощта също е подходяща за ходене на гледачки и всякакви подобни начинания.
Като цяло, магията придружава Гергьовден във всичко. В древността са вярвали, че на този празник е възможно да се отнеме плодородието.
За да се предпазят хората поставяли през нощта шепа сол пред къщите на входа (на сутринта я слагали в колана на жените).
Рано сутринта мъжете заравяли червено великденско яйце в средата на своите ниви. В същото време, в някои райони на Северна България изгаряли сламата, която е останала от Бъдни вечер.
На Гергьовден се смята за лоша поличба да поискаш сол или закваска от съседа.
Утринната роса е от особено значение на Гергьовден. Име поверие, че ако се освежиш с утринната роса на през този ден, цялата година ще се радваш на отлично здраве. Жени, които нямат деца, ако се отъркалят по голо в сутрешната роса, ще заченат гласи още поверието. Дъждът на Гергьовден е ценен колкото златото.
На вратата на всяка къща се закачват букови клонки, разцъфтял глог, люляк или други цъфнали храсти. На Гергьовден домакините окичват чешмите и кладенците със зеленина и пускат в котлите с вода стрък коприва за здраве
Традицията повелява в нощта преди Гергьовден да се дои тържествено овцата, която първа е родила агнетата си през текущата година. В кофата се поставя монета,за да бъде висок млекодобива през годината, а до кофата се връзва с червен конец букет от пролетни цветя.
Освен това се заплита с червен конец венец от див здравец, къпина, коприва и глог. С него се украсява главата на овцата. Същият ореол се закачва и на вратата на кошарата.