ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
. Предписването на медикаменти за психични разстройства е сложна задача. Едно и също лекарство действа по различен начин на хора, страдащи от едно заболяване и може да дори да промени действието си с течение на времето, пише Popular Science. Сега учени са създали умалени версии на церебрален кортекс на пациенти в лабораторни съдове, известни като блюдо “Петри”. Така медикаментите ще могат да се тестват върху мозъка, преди да бъдат предписани. Докладът за постижението е публикуван в журнала Nature Methods.
При предишно изследване учените са открили начин да извличат стволови клетки от кожата на пациенти и да ги отглеждат като неврони в лабораторни условия. Тестването на лекарства върху неврони обаче не дава информация за ефекта им върху процесите на взаимодействие вътре в самия мозък, а това е ключов аспект. Редица психични състояния са резултат от нарушения на неврологичното взаимодействие, посочват авторите на проучването, пише агенция "Фокус".
Новият метод позволява на учените да използват същите стволови клетки, за да създадат триизмерна структура от неврони и от поддържащите ги глиални клетки, която наподобява структурата на истински мозък. В сравнение с предишни методи процесът изисква преминаване през по-малко фази. Наред с това миниатюрният кортекс може да се използва за извършване на специални изследвания на връзките между невроните. Изследователите отбелязват, че отгледаните в лаборатория кортекси далеч не са толкова сложни като истински човешки мозък, така че не могат да разкрият много за нарушенията на мозъчните функции. Надеждата е, че в близко бъдеще тези кортекси ще се използват за предписване на индивидуално лечение за всеки пациент.