ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Германският учен Харалд Харман, специалист по културна история, археомитология и история на писмеността, твърди, че най-старата писменост в света е представена на плочките, намерени в село Търтърия в Румъния, съобщава румънският вестник "Финанчиарул".
Харман, който е автор на 40 книги, преведени на различни езици, и редактор и съредактор на 20 антологии, казва, че Дунавската цивилизация е първата голяма цивилизация в историята - по-стара с хиляди години от шумерската, смятана досега за люлка на цивилизацията.
Той е представил резултатите от своите проучвания в документален филм, озаглавен "Дунавската цивилизация" ("Danube Civilization").
Информационният сайт Зиаре отбелязва, че плочките от село Търтърия, в западния окръг Алба, са открити при разкопки на древен гроб през 1961 г. от археолога Николае Власа.
От откриването им до днес те продължават да бъдат източник на противоречия, отбелязва сайтът. Редица чуждестранни учени, към които сега се присъединява и Харман, са на мнение, че символите върху плочките представляват най-старата писменост в света.
Сръбски и румънски археолози първоначално предполагаха, че не са по-стари от 2700 г. пр. Хр. Самите плочки не можеха да бъдат датирани с въглерод заради състава им, но това беше направено чрез анализ на човешките останки, намерени заедно с тях.
По този начин възрастта на плочките от Търтърия е определена на 5300 г. пр. Хр, докато първите надписи от Месопотамия са от 3500-3300 г. пр. Хр., отбелязва Зиаре.