Учени работят трескаво за ваксина срещу африканската чума по свинете

Азия

Учени работят трескаво за ваксина срещу африканската чума по свинете

4364
на 20.08.2019
Учени работят трескаво за ваксина срещу африканската чума по свинете
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Учени работят усилено по ваксина срещу африканската чума по свинете заради настъпването на вируса в Азия, съобщи Асошиейтед прес.

Фермерите дълго задържаха разпространението на вируса с карантина и избиване на заразените животни. Опостушителното настъпление на болестта в Източна Азия обаче се засилва и изисква друго решение.

Учените досега не смятаха вируса за приоритетен за изследвания, докато миналата година не стигна до Китай, където е половината от световната популация на прасета. Оттогава той се разпространи в други азиатски държави, включително Виетнам и Тайван, където бяха избити милиони животни. Макар и болестта да не се прехвърля на хората, тя е много заразна и смъртоносна за прасетата.

"Сегашното положение, при което има глобална заплаха, придава много по-голямо значение на тези изследвания" - каза д-р Луис Родригес, който ръководи държавния институт по болести по животните на Плъм айлънд в щата Ню Йорк.

Ваксината може да бъде разработена с мъртъв или отслабен вирус. Първият подход обаче не е ефикасен при африканската чума по свинете.

Във Виетнам, където вирусът уби 3,7 милиона прасета за шест месеца, правителството съобщи, че тества ваксини, но не даде информация за програмата. В Китай правителството каза, че учени работят върху ваксина, която променя генетично вируса - подход, възприет и от американските изследователи.

Американското министерство на земеделието неотдавна сключи конфиденциален договор с производител на ваксини за изследвания и разработване на ваксина, която ще е сред трите кандидата за одобряване от института по болестите на животните в Плъм айлънд. Всички те залагат на генетично модифициране на вируса за изтриване на някои гени.

Преди ваксината да влезе в употреба обаче, трябва да бъдат направени изпитания с много прасета в обезопасена среда. Процесът отнема от две до пет години. Дори и да бъдат разработени ваксини, те може да не са ефикасни в целия свят. Създадените за вируса в Китай и Европа например може да не помагат в Африка, където болестта върлува от по-дълго време.

Изчерпателните изпитания на евентуалните ваксини се налагат, за да бъде проверено какви странични ефекти могат да имат. През 60-те години на миналия век например Испания и Португалия тестваха ваксина срещу африканска чума по свинете. Получилите я прасета отначало изглеждаха добре, но след това се оказа, че тя предизвиква лезии по кожата и артрит и животните не наддаваха достатъчно. Двете държави в крайна сметка се справиха с болестта с карантинни мерки, строги санитарни протоколи и избиване на заразени животни и носители на вируса.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
ПИК TV! Лют дебат в парламента за Ф-16. Подписали ли са робите, за да ги защитават господарите от САЩ ПИК TV! Лют дебат в парламента за Ф-16. Подписали ли са робите, за да ги защитават господарите от САЩ
ново
Днес: 76
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК