Учени с невероятен пробив: Откриха как да произвеждат кислород на Марс
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В мисията с високи залози, която може да отнеме пет години, НАСА иска да качи астронавти на Марс през 2030-те. Нужно е транспортиране на достатъчно кислород и гориво в космически кораб, за да се поддържа мисията в близост до този период от време, въпреки че в момента не е жизнеспособно.
Начинът, по който НАСА планира да се справи с този проблем, е чрез разгръщане на MOXIE или експерименти за използване на ресурс на Марс в кислород. Тази система е във фаза при тестване на марсохода Mars Perseverance, която стартира през юли. Апаратът ще преобразува въглеродния диоксид, който съдържа 96% от газа в атмосферата на червената планета, в кислород. На Марс кислородът е само 0,13% от атмосферата, в сравнение с 21% от земната атмосфера, съобщава CNN.
Сега учените от Вашингтонския университет в Сейнт Луис заявиха, че може би са измислили друга техника, която може да допълни MOXIE. Системата MOXIE по същество произвежда кислород като дърво – извлича въздуха на Марс с помпа и използва електрохимичен процес за отделяне на два кислородни атома от всяка молекула въглероден диоксид или CO2. Експерименталната техника, предложена от Виджай Рамани и неговите колеги, използва съвсем различен ресурс – солена вода в езера под марсианската повърхност.
Проучването на Рамани, изтъкнат професор от катедрата по енергетика, околна среда и химическо инженерство във Вашингтонския университет, и колегите му, бе публикувано миналата седмица в списание PNAS.