Учените доказаха способността на първобитните хора да изтребват цели видове животни
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Моа са гигантски нелетящи птици, обитаващи Нова Зеландия. Те са били унищожени преди близо сто години, след като на островите са се появили колонисти от Полинезия. Броят на последната колония не надвишава 2 500 души. До тези изводи стигнаха авторите на статията, публикувана в списаниеNature Communications.
Според учените, плътността на населението на Нова Зеландия в годите на лова на моа е била най-ниската в човешката история – около 1 човек на 100 кв. км., т.е. около половин хиляди заселници.
Учените определиха началото на периода чрез метода радиовъглеродно датиране, след като археолозите откриха яйчни черупки от гигантски птици.
За пръв път хора отиват в южната част на острова след изригването на вулкана Таравера през 1314 год. Под пепелта няма човешките следи. Датирането на черупките от това труднодостъпно място на страната показва, че повечето птици моа са били избити 70-80 години след пристигането на човека. След 100 години (към 1425 год., плюс-минус десетилетие) човекът е унищожил целият вид.
Учените отбелязват, че тези цифри могат да послужат за добър урок на скептиците, които се съмняват, че малка група първобитни хора е била способна да изтреби цял древен вид – например мамутите, гигантските ленивци, гигантските торбести бозайници на Австралия. Изчезването на новозеландските животни (моа, орелът на Хааста, гигантските гъски) заради дейността на малка група заселници, разпръснати на огромна територия, говори за това, че малобройното население не пречи за изтребването на видовете.