ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Увеличаването на броя на ваксинираните хора може да предотврати появата на още по-опасни щамове на коронавируса, в противен случай е възможно появата на нов вариант на инфекцията, който може да заобиколи защитата, осигурена от ваксинациите, заяви Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергични и инфекциозни болести на САЩ в интервю пред „USA Today”.
"Когато по -голямата част от населението е ваксинирано - не знаем какъв е прагът (необходимия процент от ваксинираното население) - вирусът ще изчезне, вече не трябва да се тревожим за това, поне в тази страна. Ако това не се случва, ще имате бавно покачване на нивата на инфекция, която ще премине дойде през есента, ще се наслагва върху сезонния грип през зимата и след това ще се върне отново мутирал през пролетта“, смята Фаучи.
„Що се отнася до неваксинираните, които казват:„ Не ми пука, млад съм, здрав съм, дори да се заразя, <...> статистически е малко вероятно последствията да са сериозни.“ Ако живеете във вакуум, тогава [този подход] би бил добър. Но вие не живеете във вакуум. Вие живеете в общество. Ако станете средство за предаване на вируса, тогава вие помагате за разпространението му“, продължи американският специалист.
"Сигурно е едно: вирусът не може да мутира, ако не се размножава. Ако позволите на вируса да се възпроизвежда свободно и постоянно в обществото, той ще мутира. Сега много мутации [на коронавируса] не са функционално значими, но от време на време получавате мутации като "Делта" <...>, които причиняват появата на [нови] варианти на [вируса]. <...> В случая "Делта" имаме вирус, който се разпространява много по -бързо <... Какво ще стане, ако в продължение на месеци и месеци оставим вируса да се размножава: хипотетично е възможно да се сблъскаме с вариант, който да пробие защитата, която ваксините осигуряват", добави Фаучи, цитиран от БГНЕС.