Фердинанд наградил с орден бръснаря си

Едно време...

Фердинанд наградил с орден бръснаря си

33057
на 20.08.2013
Фердинанд наградил с орден бръснаря си

Последвайте ни в Google News Showcase

В момента българската държава изпитва истинска криза за...ордени и медали. В нова демократична България са останали за раздаване само две отличия – ордените “Стара планина”, “Св.св. Кирил и Методий” и предназначения за чужденци „Мадарски конник”.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

препоръчано

А е било време, когато в държавата отличията са се раздавали кажи речи с лопати. По времето на Тодор Живков героите /на социалистическия труд и на народната република/ бяха безчет. Самият държавен глава по традиция и право, бе един от най-награждаваните хора в страната. По статистически сметки Живков е получил по време на близо 40-годишното си присъствие във властта общо 116 ордени, медали и почетни знаци. Всичко това с годините било събирано, трупано и подреждано. Днес някои от отличията на Тато са съхраняват в трезорите на банки /защото по тях има скъпеценни камъни и метали/, други са в семейството на бившия Първи, има и във хранилищата на Националния исторически музей. Живков не е бил много суетен и рядко се закичвал с трите си геройски звезди, за разлика от съветския си колега Леонид Брежнев, който приличал на подвижен иконостас. Освен Живков само генерал Владимир Стойчев и Цола Драгойчева са обявени два пъти за герои на НРБ.

Между екзотичните ордени на Живков са: “Знаме на Унгарската република” /с диаманти/, “Бял лъв със златна лента” /Чехословакия/, “Огърлицата на Нил” /Египет/, “Антекски орел” /от Мексико с диамантена огърлица/, “Орденът на хризантемата” /Япония/, “Света Троица” /Етиопия/ и десетки още. Повечето от отличията на Тато са изработени от злато и диаманти, а общото им тегло е близо 30 кг. Въпреки студената война Живков не е останал и без отличия от капиталистически страни като Франция, Австрия, Гърция, Турция, ФРГ, Португалия...

Въпреки че е управлявал съвсем за кратко Третото българско царство княз Александър I Батенберг по броя на отличията отстъпва на соцвожда само с три бройки. Наскоро на изложба в София бяха показани княжеските 113 ордени и медали. Те са дарени през 1937 г. от съпругата му графиня Йохана Хартенау. Батемберг е учредител на три от отличията на новоосвободената държава - ордените за храброст, за заслуга и "Св. Александър". Уникатите са единични образци, правени специално за владетеля. Ромбовидните звезди на Ордена за храброст е носел единствено Батенберг. Първият български орден представлява малтийски кръст с бял емайл. Князът е имал и внушителната колекция от руски ордени - от "Св. Александър Невски" до "Св. Анна". За проявена храброст в Руско-турската война руският император Александър награждава княза с ордена "Св. Георги". Британският Орден на банята обаче звучи най-интригуващо. Носи това име, защото в рицарската традиция съвместното къпане създава някакво единение – не са останали свидетелства с кого се изкъпал Батемберг, за да го получи. Орденът е подарък на Батенберг от английската кралица Виктория.

По време на царуването на Фердинанд сеченето на ордени е в разцвет. Той учредява медал по повод сватбата си с Мария Луиза. Следват "За военна заслуга" - 1900 г., "Царица Елеонора" през 1913 г., орден "Св. св. Кирил и Методий" 1909 г. Поданиците на царя непрекъснато се карали кой с какъв медел или орден да се закичи. Монархът награждавал кого ли не. Така дал орден на съвсем непознатия писател Антон Мемингер, който пътувал из България, на тенора Шанрих, който впечатлил с гласа си, на многобройни адютанти и придворни дами... Най-големият куриоз се случил през 1909 г. – тогава Фердинанд бил на посещение в кралския двор в Белград. Придворният бръснар Йоца Димич го подстригал и затова българският цар го декорирал с ордена «Св. Александър». Същият орден през 1903 г. Фердинанд дал и на Великия везир на Турция. Везирът взел ордена, благодарил както подобава и... го продал на бижутер. Фердинанд веднага изпратил свой човек да го откупи от бижутера и отново да го върне на везира.

Едно висока и рядко давана награда френският Орден на Почетния легион са получили трима български държавни глави -  Фердинанд I, Борис III и Тодор Живков.

Още един парадокс на историята: с ордена “Св.св. Кирил и Методий” са наградени най-видните фашистки политици на Европа и то по време на Втората световна война: министър-председателят на Италия Бенито Мусолини, райхс-министърът Херман Гьоринг, хитлеристкия външен министър Йоаким фон Рибентроп и други по-малко известни нацисти. Негови носители са и императорът на Германия Вилхелм II, кралят на Великобритания Джордж VI, императорът на Австро-Унгария Франц Йосиф, руският император Николай II, италианският крал Виктор Емануил III и кралят на Югославия Александър I. В по-нови времена този орден е получил и вицепрезидентът на интернет-портала Google Винтън Грей Сърф.

Хич не са малко и отличията на Симеон Сакскобургготски, като някои от тях са истинско съзвездие от скъпоценни камъни, злато и сребро: "Велик кръст на Леополд III" /Белгия/, "Велик кръст на Спасителя" /Гърция/, орденът "Карл III"/Испания/, "Велик орден на Златното руно" /Испания/, "Велик кръст на Малтийския орден", "Великият кръст на честта и благочестието" /Малта/, "Ислямският велик кръст на независимостта на Йордания", "Великият кръст на Божи гроб" /от йерусалимския патриарх/, както и оспорвания от много български политически среди орден "Стара планина" /първа степен/.

 

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Семейни проблеми мъчат Стрелците, Везните - в плен на емоциите
ПИК TV x
Лют дебат в парламента за Ф-16. Подписали ли са робите, за да ги защитават господарите от САЩ Лют дебат в парламента за Ф-16. Подписали ли са робите, за да ги защитават господарите от САЩ
ново
Днес: 82
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК