Заради тази й дейност е задържана многократно, а срещу нея има поне 19 опита за покушение
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Равноправието на жената е проблем, който е много близък до сърцето ми. Аз съм се посветила на този въпрос заради моя баща Шейх Маджибурахман, който е бащата на бангладешката нация. Това заяви премиерът на Бангладеш г-жа Шейх Хасина по време на встъпителната си реч при откриването на Глобалния форум на жените лидери в София.
Нашата стратегия в полза на жените постигна превъзходни резултати, които са признати в целия свят, заяви още тя, като допълни, че приоритетни области в стратегията за равноправие са образованието, бизнеса и социалното обезпечаване на жената. Ние харчим 2% от БВП по мерките за социална защита на жените, посочи още Хасина.
Тя допълни, че в Бангладеш образованието до 12 клас е безплатно, над 17 млн. ученици използват различни варианти на стипендии, а страната предлага безплатна храна за ученици от бедните семейства. В същото време 16 500 общински болници и здравни центрове се грижат за здравето и изхранването на майките, допълни министър-председателят. Шейх Хасина има историческа роля за демокрацията и правата на жените в страната си по време на трите си мандат като премиер.
Заради тази й дейност е задържана многократно, а срещу нея има поне 19 опита за покушение. Тя е носител на множество международни награди, сред които наградата на ЮНЕСКО „Houphouet-Boigny“ за мир през 1998 г., наградата „Майка Тереза”, както и тази за мир на името на Индира Ганди през 2009 г. Шейх Хасина е носител и на най-високото отличие на ООН за околна среда „Шампион на земята 2015“ в категорията политическо лидерство.


