Шефът на КНСБ: Няма непосредствен риск за работните места в "Мини Марица Изток", но има дългосрочен такъв
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Енергийният холдинг отпусна заем на дъщерното си дружество, в размер на 55 млн. лв. С 50 млн. лв. ще се разплати на всички, които са извършвали ремонтни и инвестиционни дейности, и 5 млн. лв – за увеличение на заплатите на работниците. Така президентът на КНСБ Пламен Димитров обясни пред Нова телевизия отпуснатите от държавата 55 млн. лева на „Мини Марица Изток” след заплахата за стачки.
Според него нуждата от тази подкрепа е била жизненоважна, тъй като имало 22 млн. тона като заявки, но те може би ще паднат. Това било около 1/3 по-малко, отколкото производствена програма, заявена от ТЕЦ-овете в края на миналата година.
„Няма как минете да не се разплатят с компаниите, туй като това значи допълнителна задлъжнялост и хора без заплати. Това е нещо, което не може да си позволим да не направим. Ако някой вижда някакъв пазарлък, бърка. Ние се допитваме до хората, при това регулярно”, добави Димитров.
"Под 20% от работещите в "Мини Марица Изток" са готови на ефективни стачни действия. Но никой не иска несигурност. Стачните действия се организират от работещите в предприятията", отбеляза лидерът на КНСБ.
"От две години в "Мини Марица Изток" имаме яснота, че вървим към системен проблем. Той трябва да бъде решаван по-бързо и по-дългосрочно. Ковид кризата ускори нещата. Две години имаше битка, държавата взе наша страна - за зелените квоти. Най-накрая се преборихме те да останат в България. Има нюанс, който хората не виждат в тази битка", заяви той.
Пламен Димитров заяви, че няма непосредствен риск за работните места в комплекса, но има дългосрочен такъв.
Според синдикалиста това, което е заявила вчера министър Петкова - за петгодишната програма за развитието и трансформацията на мини Марица Изток" е обнадеждаващо, тъй като държавата най-накрая излиза със становище пред миньорите и всички българи.